Politechnika Rzeszowska jak co roku przygotowała w miniony piątek – 11 października coś specjalnego szczególnie dla młodych ciekawskich. Był to cały ogrom pokazów naukowych, które odbywały się wieczorem oraz nocą i były przygotowane przez pracowników oraz studentów tej uczelni. Była to darmowa impreza, podczas której na pewno nikt się nie nudził. Pokazy były momentami bardzo spektakularne, a do tego było ich naprawdę sporo. Wydarzenie przyciągnęło tłumy małych i dużych odkrywców.
Nieodłącznym celem Nocnych Spotkań z Nauką jest popularyzowanie i pokazywanie nauki, największych jej osiągnięć naukowych, oraz różnych zjawisk. W sumie, policzono, że tego wieczora, politechnikę odwiedziło kilka tysięcy osób. A impreza została zorganizowana przez pracowników Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki Rzeszowskiej. Projekt finansowany był ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Wszyscy uczestnicy „Nocnych Spotkań z Nauką” mieli wspaniałą okazję odwiedzić laboratoria tej uczelni, poszczególnych wydziałów, do której na co dzień mają dostęp wyłącznie studenci oraz pracownicy. Nie tylko naukowcy opowiadali o badaniach, które realizowane są w poszczególnych laboratoriach, ale też odbyły się oczywiście różne pokazy, które zachwyciły zwłaszcza to najmłodsze pokolenie. Uczestnicy zatem mogli zobaczyć interesujące eksperymenty.
W budynku V, działał punkt informacyjny, w którym można było otrzymać specjalną ulotkę. Dzieciaki mogły dalej znaleźć osiem naklejek, ukrytych na terenie uczelni i wymienić je na pamiątkowy dyplom oraz upominek. A oprócz tego, organizatorzy udostępnili zwiedzającym przewodnik oraz interaktywną mapę uczelni w Google Maps, gdzie każdy dzięki temu z łatwością mógł się poruszać po uczelni oraz oglądać niesamowite pokazy.
Podczas zwiedzania, każdy mógł zobaczyć wystawę interaktywną pod nazwą „Kultura Techniki – Technika Kultury (KTTK)”, autorstwa lokalnych artystów i rzemieślników sztuki wizualnej. Była też dostępna do oglądania ekspozycja Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Instruktorzy prezentowali pokazy naukowe, doświadczenia biologiczne, eksperymenty chemiczne czy prawa fizyki. Można było również programować roboty albo majsterkować, czy też projektować.
Swoje pokazy chemiczne zaprezentowało Koło Naukowe Esprit, fizyczne – Koło Naukowe FOTON, a pokaz wysokich napięć – Studenckie Koło Naukowe MegaVolt. Spektakl popularnonaukowy pod nazwą „Kingsajz – czyli klasyczne pokazy fizyczne w wielkiej skali” przedstawili Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz.
Były też warsztaty z klockami Lego dla najmłodszych, które przygotowała Rzeszowska Grupa IT. Studenci z Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów pokazali, jak projektuje i jak konstruuje się modele samolotu, a także pokazali takie maszyny i opowiedzieli o swoich sukcesach związanych z tą dziedziną. Była też przygotowana prezentacja bolidu, dla fanów i miłośników wyścigów Formuły. Był przygotowany dla zwiedzających również symulator lotu, jazdy samochodem ciężarowym oraz skoku ze spadochronem.
Największym zainteresowaniem cieszył się jednak „Teatr wysokich napięć”. Było to spektakularne widowisko, podczas którego każdy z zapartym tchem oglądał wyładowania, w rytm granej i puszczonej muzyki oczywiście po ciemku. Podczas tej prezentacji wykorzystany był transformat Tesla.