środa, 16 października, 2024
+

    Konkurs plastyczny inspirowany twórczością Jerzego Nowosielskiego

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Fundacja Salon Sztuki oraz Stowarzyszenie „Dorzecze Wisłoka” organizują konkurs plastyczny „Abstrakcje i inne atrakcje u Nowosielskiego”, dla młodych artystów z województwa podkarpackiego. Każdy uczestnik ma za zadanie namalowanie pracy plastycznej  inspirowanej twórczością wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 października.

    Konkurs „Abstrakcje i inne atrakcje u Nowosielskiego” przeznaczony dla młodych artystów, uczniów liceów plastycznych i studentów kierunków artystycznych z województwa podkarpackiego, jest idealną okazją do zaprezentowania swoich talentów. Organizatorzy stawiają na twórczość inspirowaną malarstwem Jerzego Nowosielskiego – wybitnego polskiego malarza, rysownika, scenografa i teologa prawosławnego, który zasłynął z dzieł abstrakcyjnych.

    Wybrane prace zaprezentowane będą 17 listopada podczas wernisażu w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie. Miejsce to ma szczególne znaczenie – powstanie tutaj Centrum Jerzego Nowosielskiego. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa, ponieważ ojciec artysty, Stefan Nowosielski, pochodził z Odrzechowej, a sam Jerzy miał polsko-ukraińskie korzenie. Jego twórczość, inspirowana była pograniczem kultur wschodu i zachodu.

    Każda osoba może zgłosić maksymalnie trzy prace, w wielkości od 30 cm x 30 cm do 100 cm x 130 cm, a ich waga nie może przekraczać trzech kilogramów. Zgłoszenia należy przesłać na adres e-mail: salonsztuki.rzeszow@gmail.com.

    Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzeń na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/events/533417305897999/533422549230808/?active_tab=about.

    Jerzy Nowosielski – kim był ten wybitny artysta?

    Jerzy Nowosielski (1923-2011) to polski malarz, rysownik, scenograf oraz teolog prawosławny, uznany za jednego z najważniejszych współczesnych ikonopisarzy. Jego twórczość, głęboko zakorzeniona w liturgii wschodniej, miała ogromny wpływ na sztukę sakralną w Polsce i za jej granicami. Urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Jego ojciec był Łemkiem greckokatolickiego obrządku, pochodzącym z Odrzechowej w powiecie sanockim, a matka, Anna Harnlender, miała polsko-niemieckie korzenie. Fascynacja liturgią wschodnią, która podlega mu od ostatniej lat, kształtowała jego artystyczną i duchową drogę.

    Nowosielski specjalizował się w malarstwie sakralnym, a jego prace wyróżniały się charakterystycznym stylem: płasko malowane formy, obwiedzione kontury, często inspirowane duchowością Wschodu. Artysta tworzył nie tylko ikony, ale także monumentalne dekoracje ścienne. Jego dzieło zdobią m.in. kościół w Lourdes, a w Białym Borze zaprojektował cerkiew greckokatolicką, gdzie stworzył architekturę, jak i wnętrze.

    Fundacja Salon Sztuki, skupia się na rozwijaniu talentów młodych artystów, promując ich twórczość i angażując się w dziedzictwo kulturowe. Kreuje przestrzeń dla dialogu, wymiany doświadczeń i współpracy między środowiskami, nie tylko na polu kultury, ale także w sytuacjach gospodarczych i społecznych. Fundacja wspiera przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność, współuczestnicząc w rozwoju społeczności.

    Z kolei Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka”, założone w 2008 roku, działa na rzecz rozwoju obszaru objętego gminami Rymanów, Besko, Zarszyn i Bukowsko. Stowarzyszenie słynie z realizacji takich projektów, jak: „Bajkowa Kraina Pogranicza”, „Ekomuzeum Beskidu Niskiego” czy „Karpackie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego”. Inicjatywy te mają na celu promowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu, a także są związane z podróżami i przedsiębiorczością.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com