wtorek, 8 października, 2024
+

    W Grodach Czerwieńskich, w Czermnie można było skosztować specjałów kuchni słowiańskiej!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już po raz drugi w Czermnie, odbyło się wydarzenie związane z kuchnią słowiańską. Impreza ta odbywała się w Grodach Czerwieńskich, na terenie historycznego terytorium z okresu kształtowania się początków Polski piastowskiej w X-XIII w., obejmującego obecnie południowy obszar województwa lubelskiego.

    „Kuchnia słowiańska czyli wspólne gotowanie w Czermnie” – pod takim hasłem, zgromadzone osoby w tym miejscu 28 września, czyli w minioną sobotę mimo trochę niesprzyjającej pogody, przygotowywały specjały dawnej kuchni słowiańskiej. Całość poprowadziła dr Katarzyna Radziwiłko. Organizatorem tego wydarzenia był Uniwersytet Rzeszowski Instytut Archeologii, a wstęp był na to oczywiście darmowy.

    Podczas trwania „wspólnego gotowania”, każdy uczestnik miał okazję skosztować między innymi kwaśnicy, jaglanki oraz podpłomyków. Ale to nie wszystko, bo można było też oczywiście wziąć czynny udział w przygotowaniu tych potraw, poznając, jak one powstają od początku, od podstaw. A do gotowania przyłączyli się również i panowie. Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany – Grody Czerwieńskie odwiedziło tego dnia zarówno to starsze, jak i młodsze pokolenie, które z wielkim zaangażowaniem próbowało swoich sił w przygotowywaniu słowiańskich specjałów.

    Impreza cieszyła się zainteresowaniem, a oprócz gotowania, była to doskonała okazja, aby zgłębić historię tego atrakcyjnego szczególnie pod względem archeologicznym miejsca. Miała ona także charakter integracyjny. A ci, którzy gotowali inspirowali się książką pt. „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”, autora Hanny oraz Pawła Lisów.

    Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ex oriente lux – modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej” (program: Nauka dla Społeczeństwa, MNiSW), kierownik: dr hab. Marcin Wołoszyn, prof. UR.

    Partnerami imprezy, byli: MG Biblioteka Publiczna im. Konfederacji Tyszowieckiej w Tyszowcach, Stowarzyszenie „arka-Tyszowce” – Klub Seniora Arka, Spółdzielnia Socjalna Płomyki znad Huczwy Tyszowce-Czermno Stowarzyszenie Czermno Gród Czerwień. Patronat honorowy nad imprezą objął Robert Bondyra – Burmistrz Tyszowiec.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com