W Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim odbyły się obchody 80-lecia tej zasłużonej placówki, mającej duże znaczenie dla gminy i powiatu. Jubileusz stał się doskonałą okazją do przypomnienia bogatej historii szkoły, wyrażenia wdzięczności dla wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej oraz do spotkań dawnych kolegów i koleżanek po latach spędzonych w szkolnych murach.
Oficjalne obchody jubileuszu 80-lecia Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim rozpoczęły się w środę, 25 września, mszą świętą w kościele parafialnym, podczas której homilię wygłosił proboszcz ks. Jan Prucnal. W trakcie ceremonii poświęcono nowy sztandar szkoły. Dzień później, w czwartek, 26 września, uroczystości przeniosły się do Zespołu Szkół, gdzie odbył się zjazd absolwentów oraz oficjalne przekazanie sztandaru. Powiat Rzeszowski reprezentował wicestarosta Jerzy Bednarz.
Przez te 80 lat Zespół Szkół wychował tysiące młodych ludzi, często stanowiących elitę nie tylko lokalnej społeczności. Sokołowska placówka, której organem prowadzącym jest od ćwierć wieku Powiat Rzeszowski, jest chlubą naszego regionu. Dzisiaj mamy okazję do przypomnienia osiągnięć wyjątkowej, oddanej kadry nauczycielskiej i do podziękowania za trud włożony w wychowanie, edukację i ukształtowanie kolejnych pokoleń
dr/ Krzysztof Jarosz, starosta rzeszowski
Z okazji jubileuszu 80-lecia szkoły, Nagrody Starosty Rzeszowskiego otrzymali wyróżniający się pracownicy: Antoni Kula, dyrektor Zespołu Szkół, Anna Kolano, wicedyrektor oraz Krzysztof Pustkowski, wieloletni nauczyciel placówki.
17 sierpnia 1944 roku, trzy tygodnie po wyzwoleniu Sokołowa Małopolskiego spod okupacji niemieckiej, na miejskiej tablicy ogłoszeń pojawiło się obwieszczenie o utworzeniu Polskiego Państwowego Gimnazjum Humanistycznego, co zapoczątkowało średnie szkolnictwo w mieście. Wcześniejsze tradycje szkolne w Sokołowie sięgają jednak co najmniej XVI wieku, kiedy to działała szkoła parafialna. W XIX wieku powstała szkoła powszechna, dla której w latach 1883-1888 zbudowano nowoczesny gmach.
Założenie szkoły średniej w 1944 roku nie było łatwe, ponieważ wielu uczniów podlegało obowiązkowi wojskowemu. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się we wrześniu, a siedzibą gimnazjum stał się budynek szkoły powszechnej. Szkoła formalnie funkcjonowała jako prywatna do 1950 roku, kiedy to została upaństwowiona. Pierwszym dyrektorem był Michał Winogrodzki, organizator tajnego nauczania podczas okupacji. W latach 50. szkołę przeniesiono do nowego budynku, a w 1964 roku otrzymała sztandar.
Obecnie w skład Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim wchodzą liceum, technikum oraz branżowa szkoła I stopnia. Placówka realizuje liczne projekty edukacyjne, w tym międzynarodowe wyjazdy i staże, a także projekty finansowane z funduszy unijnych, wspierające rozwój uczniów oraz poprawiające infrastrukturę szkoły.