sobota, 5 października, 2024
+

    II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie będzie obchodziło w tym roku swoje 120-lecie!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie to jedna z najstarszych szkół w Rzeszowie. Szkoła została założona w 1904 roku na mocy decyzji władcy Austro-Węgier Franciszka Józefa. W tym roku będzie obchodziła swoje 120-lecie. W związku z jubileuszem szkoła przygotowuje się na uroczyste obchody. Organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich absolwentów, nauczycieli, uczniów oraz inne osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu. Uroczystość zaplanowano na 12 października.

    Jak wygląda plan obchodów uroczystości?

    godz. 10:00 – msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla, ul. ks. J. Jałowego 37;

    godz. 11.00 – uroczysta akademia poświęcona 120. rocznicy działalności szkoły – aula szkoły:

    • wprowadzenie sztandaru szkoły;
    • powitanie zaproszonych gości;
    • akademia jubileuszowa;
    • wystąpienia okolicznościowe;
    • wystawa prac plastycznych absolwentów szkoły: Józefa Szajny, Wiesława Grzegorczyka, Macieja Majewskiego;
    • zwiedzanie szkoły;
    • poczęstunek.

    Wszystkie osoby zainteresowane pojawieniem się na obchodach jubileuszowych powinny przesłać zgłoszenie swojego udziału na adres mailowy: jubileusz2lo@uksfoxball.pl oraz uiścić opłatę w wysokości 50 zł, przelewając pieniądze na numer konta bankowego: 97917610222003002314460001, z dopiskiem „Jubileusz”, na konto Uczniowskiego Klubu Sportowego UKS FOXBALL działającego przy II LO.

    Jak wyglądały początki działalności szkoły?

    20 stycznia 1904 roku ukończono budowę II Gimnazjum. Szkołę zbudowano według projektu inż. Bałbana z fundacji im. Jana Towarnickiego. Budowa placówki trwała od jesieni 1903 roku. Rok szkolny rozpoczął się 3 września, a 23 listopada uroczyście otwarto szkołę. W wydarzeniu wziął udział namiestnik Andrzej Potocki. Było to gimnazjum 8-klasowe męskie klasyczne. Czterystu pięćdziesiąciu uczniów w wieku 11–25 lat uczyło się w 12 oddziałach. Dyrektorem szkoły został profesor II Gimnazjum we Lwowie dr Mieczysław Warmski. W 1905 roku w szkole założono orkiestrę i powołano organizację Bratnia Pomoc, by nieść pomoc uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Zorganizowano również czytelnię szkolną i różne grupy sportowe. W 1911 roku założono szkolny ogródek botaniczny, rozpoczęły działalność kółka naukowe.

    Wraz z wybuchem I wojny światowej budynek zajęto na cele wojskowe. W latach I wojny światowej poległo 3 nauczycieli i 50 uczniów. W 1933 roku zlikwidowano 8-klasowe gimnazjum. Powstało 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał działalność szkoły. Budynek II Gimnazjum zajęły wojska niemieckie. W 1948 roku szkoła powróciła do sprawowania swojej edukacyjnej funkcji.

    II Liceum Ogólnokształcące współcześnie

    7 marca 1991 roku szkole nadano imię płka Leopolda Lisa-Kuli. 18 września 2004 roku szkoła obchodziła uroczystość stulecia swojej działalności. W 2007 rozpoczęto gruntowny remont budynku szkoły, który obejmował elewację i obiekty sportowe. Z kolei w 2011 roku szkoła poszerzyła swój zakres edukacji o profil psychologiczno-fizyczny. W 2013 remont szkoły się zakończył.

    Znani absolwentów placówki to między innymi: Leopold Lis-Kula oraz Ewa Leniart (wojewoda podkarpacki (2015–2019, 2020–2023), posłanka na Sejm IX i X kadencji).

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com