Nadchodzi wielkimi krokami jesień – czas między latem a zimą, kiedy pogoda trochę się ochładza, z drzew spadają złociste, kolorowe liście, odwiedzamy w tym czasie chętnie lasy, w poszukiwaniu jadalnych grzybów, wymieniamy i porządkujemy naszą garderobę, wyciągając cieplejsze swetry oraz bluzy.
Co mówią synoptycy? Jaka będzie pogoda jesienią w Polsce?
Jeśli chodzi o pogodę, lato, które pomału się kończy, było naprawdę upalne. Według najnowszych, dalekosiężnych prognoz, początek jesieni w Polsce ma być ciepły oraz pogodny, a także bardzo przyjemny. Do połowy października, według ekspertów temperatura ma przekraczać piętnaście stopni Celsjusza. Niestety dalej, po tym czasie trzeba się liczyć na to, że będą długie opady deszczu razem z chłodniejszą nieco pogodą, a o słońcu niestety zatęsknimy. Jesienna aura będzie zatem szara i ponura, a wieczorami przygotujmy się tej jesieni na przymrozki. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu? Specjaliści od pogody prognozują, że na terenach nizinnych pierwsze opady białego puchu mogą wystąpić w okolicach 20. listopada. Pamiętaj jednak, że pogoda długoterminowa może nie być tak bardzo dokładna.
Różne daty rozpoczęcia jesieni
Jesień klimatyczna to czas, gdzie temperatury wahają się między pięcioma stopniami Celsjusza, a piętnastoma, na plusie. Astronomiczna rozpoczyna się jutro, 22 września, w nadchodzącą niedzielę. Z kolei pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, wypada 23 września, czyli w najbliższy poniedziałek. Jeśli mówimy o jesieni meteorologicznej, która została wprowadzone przez klimatologów oraz meteorologów rozpoczęła się już 1 września. Jesień kończy się 22 grudnia. Podczas trwania tej najzłocistszej pory roku, pora dnia staje się krótsza od pory nocnej. A nawet każdy kolejny dzień tej pory roku staje się krótszy, a noc dłuższa. Jesień zaczyna się zatem końcem września i trwa przez cały październik oraz cały listopad, aż do prawie końca grudnia.
Jesień w przyrodzie
To także okres zmian w przyrodzie. Jesienią, spadające liście drzew tworzą charakterystyczny, piękny, jesienny, niepowtarzalny krajobraz. Liście przybierają czerwone, pomarańczowe, brązowe i żółte kolory. Wiele zwierząt, w tym ptaki takie jak bociany, żurawie, kaczki przenoszą się do cieplejszych stref klimatycznych. Z jesienią kojarzą nam się również grzyby i grzybobranie. W wielu miejscach, zwłaszcza w lasach udajemy się z wiklinowymi koszami, by zerwać – pamiętajmy, tylko jadalne ich okazy. Kurki, kanie, smardze, rydze, podgrzybki, maślaki, prawdziwki, borowiki, to między innymi grzyby, które można zrywać. Przed wybraniem się na grzybobranie, dokładnie sprawdźmy, które nadają się do jedzenia. Warto zaopatrzyć się w atlas lub poradnik.
Pamiętaj o tym, by zrobić przetwory
Jesień to także idealny czas na gromadzenie zapasów oraz robienie przetworów domowych z sezonowych produktów. Powidła ze śliwek, konfitury z jabłek, czy też zasuszone grzyby, posłużą nam na długo. To także jesienią, najbardziej smakuje nam niepowtarzalnie pachnąca, domowa szarlotka, której nie da się zastąpić.
Tradycje i zwyczaje w okresie jesiennym
W tym okresie wypada również wiele charakterystycznych świąt, tradycji oraz zwyczajów. To jesienią właśnie, na początku listopada pamiętamy szczególnie wtedy o naszych nieżyjących już przodkach, odwiedzając ich groby. Za granicą, szczególnie w zachodnich krajach obchodzi się „Halloween”. W sklepach pojawiają się typowo jesienne dekoracje, na przykład dynie, klimatyczne świece, albo inne ozdoby w złocistych kolorach, z jesiennymi motywami. W wielu miejscach, także w Rzeszowie organizowane są również koncerty zaduszkowe, podczas których na przykład wokaliści grają utwory nieżyjących już artystów, muzycznych legend, aby uczcić ich pamięć, a to wszystko w bardzo klimatycznych, często kameralnych aranżacjach.