We wtorek, 17 września, w Rzeszowie, w Parku Sybiraków, miały miejsce obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Wydarzenie połączono z uroczystościami związanymi z Dniem Sybiraka, który ma na celu uczczenie pamięci Polaków wywiezionych i zamordowanych na Wschodzie.
Pod hasłem 17 września 1939. Pamiętamy odbyły się dziś obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, po której uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Sybiraka w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie. Podczas ceremonii odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową, a na zakończenie złożono wieńce pod Pomnikiem Sybiraka.
Deportacje Polaków na Wschód, które rozpoczęły się w lutym 1940 roku, odbywały się w czterech głównych falach. Rodziny były wywożone często w środku nocy, z minimalnym czasem na spakowanie podstawowych rzeczy. Transportowano ich w trudnych warunkach, w zatłoczonych wagonach towarowych do odległych regionów Związku Radzieckiego, takich jak Syberia, Kazachstan czy stepy Azji Środkowej. Masowe deportacje z lat 1940-1941 stały się symbolem sowieckiego terroru i jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w polskiej historii podczas II wojny światowej, przypominając o cierpieniach Polaków, którzy mimo wszystko walczyli o przetrwanie i zachowanie swojej tożsamości.