W Markowej upamiętniono pierwszą rocznicę beatyfikacji Błogosławionej Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z Dziećmi poprzez modlitwę i refleksję, ale również śpiew i radość. Uroczystości dziękczynne zostały zorganizowane przez archidiecezję przemyską oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej, przy wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji rodziny Ulmów odbyły się w Markowej, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie 10 września 2023 roku Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego. Było to wydarzenie bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy w historii Kościoła cała rodzina została wyniesiona do chwały ołtarzy. Od tego momentu kult i historia Ulmów rozprzestrzeniają się na cały świat, docierając nawet do tak odległych miejsc jak: Korea Południowa, Japonia czy Papua-Nowa Gwinea. Relikwie rodziny Ulmów wierni peregrynują w diecezjach, w całej Polsce, a do Markowej przybywają pielgrzymi zarówno z kraju, jak i zagranicy, aby modlić się w miejscu, gdzie bohaterska rodzina żyła i zginęła. Od roku w Markowej znajduje się również specjalna księga, w której można zapisywać łaski otrzymane za wstawiennictwem rodziny Ulmów.
Dwa dni przed rocznicą beatyfikacji do Markowej przyjechało kilka tysięcy osób, które pragnęły uczestniczyć w dziękczynieniu za ten wyjątkowy dar. Centralnym punktem uroczystości była msza święta dziękczynna, celebrowana przez arcybiskupa Adama Szala, ordynariusza archidiecezji przemyskiej. W swojej homilii metropolita podkreślał potrzebę dziękowania za piękno życia, odwagę i wierność Bogu, jakie ukazała rodzina Ulmów. Duchowny wyrażał także wdzięczność Bogu za ich beatyfikację.
Podczas dziękczynnych uroczystości uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach muzycznych. Pierwszym z nich był koncert Chóru i Orkiestry Rozpaleni Duchem z Sanoka. Grupa, licząca ponad 100 wykonawców, zaprezentowała kilkanaście klasycznych utworów muzyki religijnej. Pomysłodawcą koncertu był ks. Dominik Długosz, wikariusz z parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Nad stroną muzyczną czuwał dyrygent Paweł Goliński wraz z żoną Kaliną, która prowadzi chór.
Drugim muzycznym wydarzeniem był jubileuszowy koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS z Kraczkowej, obchodzących 20-lecie swojej działalności. W niedzielny wieczór artyści wystąpili na scenie w Markowej wspierani przez solistów: Izabelę Łukasik, Anetę Nurcek, Natalię Darkowską, Annę Ryznar, Martę Stącel, Danutę Magoń-Opalińską, Artura Nycza, Dawida Krzysztonia i Kacpra Szczepańskiego. Dodatkowo towarzyszyło im Studio Tańca SENSO. W nawiązaniu do tytułu koncertu Nie ma większej miłości wykonano kompozycje poświęcone tematyce miłości.
W trakcie uroczystości wolontariusze Caritas zbierali fundusze na budowę Centrum Dziedzictwa im. Błogosławionej Rodziny Ulmów.