Od kilku tygodni naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego intensywnie prowadzą prace wykopaliskowe na szczególnie interesujących stanowiskach prehistorycznych w Orłach i Hnatkowicach, w powiecie przemyskim.
Tegoroczne badania są kontynuacją prac rozpoczętych w ubiegłym roku oraz na początku bieżącego roku. Już na wczesnym etapie wykopalisk odkryto niezwykle cenne artefakty.
W ramach bieżących działań badawczych archeolodzy z Instytutu Archeologii UR kontynuują systematyczne prace na terenie Wysoczyzny Kańczuckiej. Region ten, znajdujący się na pograniczu południowo-wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy, uznawany jest za jedno z najbardziej obiecujących miejsc dla badań archeologicznych.
Znając dotychczasowe sukcesy naszych prac na tym obszarze, nie mieliśmy wątpliwości co do konieczności wyznaczenia kolejnych ambitnych celów. Badania, prowadzone równocześnie na dwóch stanowiskach w Orłach i Hnatkowicach, już przyniosły spektakularne rezultaty. Odkryliśmy między innymi efektowne narzędzia krzemienne oraz bogato zdobione naczynia ceramiczne sprzed około 5,5 tysiąca lat, które znaleźliśmy w dużej jamie zasobowej. Zabytki te związane są z eneolityczną kulturą pucharów lejkowatych. Dodatkowo odkryto szczątki organiczne, które dostarczają nam cennych informacji o gospodarce i środowisku tamtego okresu. Badania skupiają się na rozpoznaniu pozostałości osadnictwa z IV i III tysiąclecia p.n.e.
dr. Dariusz Król, Instytut Archeologii Uniwersytet Rzeszowski
W badaniach uczestniczą absolwenci, doktoranci oraz studenci Instytutu Archeologii UR, w tym: dr Michał Głowacz, mgr Marcin Szpila, Damian Bieniasz, Olga Burzyńska, Marek Kamień, Izabela Kozdrańska, Klaudia Haba, Klaudia Lach, Weronika Sinkiewicz, Michał Wilczek, Olga Wojnarowska i Maciej Zarębski.
Stanowiska w Orłach i Hnatkowicach stanowią doskonałe miejsce do praktycznej nauki dla naszych studentów. Spotykamy tu różnorodne ślady działalności ludzkiej, nie tylko związane z prehistorią. Podczas prac natrafiliśmy również na groby z XI-XII wieku oraz pozostałości działań z I wojny światowej. Niestety, te ostatnie często niszczą starsze obiekty archeologiczne, co stanowi pewne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć.
dr. Dariusz Król, Instytut Archeologii Uniwersytet Rzeszowski
Prace archeologiczne w Orłach i Hnatkowicach potrwają do końca września. Dzięki wsparciu finansowemu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pomocy gminy Orły, badania zostaną rozszerzone na kolejne potencjalnie obiecujące stanowiska.
Stanowiska te mają doskonałą dokumentację geofizyczną. Badania magnetometryczne, przeprowadzone przez mgr Tomasza Tokarczyka, ujawniły wiele interesujących obiektów, które zamierzamy zweryfikować podczas wykopalisk. Przed nami kluczowe tygodnie badań.
dr. Dariusz Król, Instytut Archeologii Uniwersytet Rzeszowski