Grodzisko w Czermnie otwiera się na gości. Po dniu otwartym, który odbył się 25 sierpnia, niedawno do tego samego miejsca zaproszone zostały szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe.
Wszyscy przybyli mogli posłuchać opowieści o tym, jak żyło się we wczesnym średniowieczu, jaka jest historia odkrytego grodu, jak pracowali archeolodzy, odkopując tak wielki zabytek. Były również warsztaty ceramiczne dla osób niepełnosprawnych, a na koniec zrobiono wspólne zdjęcie oraz odbyło się ognisko. Grodzisko w Czermnie dawno nie było tak oblężone. To była doskonała okazja do tego, by poznać wykopaliska prowadzone na terenie Polski.
Grodzisko odwiedziły nawet sześciolatki. Do Czermna przybyli uczniowie ze szkół, takich jak: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tyszowcach, Szkoła Podstawowa im. Wydarzeń Września w Czartowczyku, Szkoła Podstawowa w Przewalu, Szkoła Podstawowa w Werbkowicach, a także uczniowie z LO im. St. Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Alojzowie PSONI Koło w Werbkowicach.
Goście grodów w Czermnie poznali jak pracują na co dzień archeolodzy. Dowiedzieli się o specyfice innych epok, mogli przekonać się, w co ubierała się oraz jak walczyła społeczność żyjąca we wczesnym średniowieczu. Na podsumowanie tego wyjątkowego wydarzenia, wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie na majdanie grodziska. Na koniec młodzi uczestnicy mogli wziąć udział w ognisku.
Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Tyszowiec za pomoc w organizacji transportu dla szkół oraz ogniska, panu dyrektorowi Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim za współpracę oraz aktywizację młodzieży. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Ex oriente lux- modernizacja i umiędzynarodowienie Polski wschodniej (Nauka dla Społeczeństwa, MNiSW).