wtorek, 10 września, 2024
+

    Za nami performance „Temida” w rzeszowskim Zamku Lubomirskich

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za nami wyjątkowy performance wokalny, który odbył się 31 sierpnia na terenie Zamku Lubomirskich. Wystąpienie nosi nazwę Temida i jest bezpośrednim nawiązaniem do greckiej bogini, występująca w mitologii, jako symbol sprawiedliwości, naturalnego prawa oraz wiecznego porządku. Wydarzenie to zainicjował Salon Sztuki – rzeszowska fundacja, która pragnie udostępniać różne miejsca w naszym mieście pod nowoczesne działania artystyczne. Ta wspaniała inicjatywa miała głębokie, mitologiczne przesłanie.

    Wszyscy zgromadzeni mogli usłyszeć obdarzoną niezwykłym głosem, śpiewającą z opaską na oczach Sylwię Górak – artystkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wielokrotną stypendystkę m.in. w Nowym Jorku oraz Szwajcarii, malarkę, performerkę oraz wokalistkę. Artystka zaśpiewała w czterech oktawach, między innymi znane arie Mozarta, poszukując jednocześnie centrum akustycznego wnętrza zamku, w tym korytarza w siedzibie Sądu Okręgowego. Na wzór mitologicznej Temidy, cały jej występ miał symbolizować poszukiwanie, jak w mitologii greckiej sprawiedliwości, ale też kompasu moralnego, prawa fizyki oraz akustyki. Interpretacja tego występu może być bardzo szeroka.

    Dodatkowo, cały występ został nagrany, by w przyszłości mógł być prezentowany galeriach sztuki współczesnej, promując nasz region.

    Występ Sylwii Górak to nie wszystko, co tego dnia czekało na zgromadzonych gości. Można było usłyszeć także prelekcje związane z tym wydarzeniem. O motywach tego przedstawienia we współczesnej sztuce w Polsce i na świecie opowiadała dr Anna Steliga – prodziekan Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, teoretyk sztuki oraz wykładowczyni Instytutu Sztuk Pięknych UR.

    Dodajemy, że Temida występująca często z zakrytymi oczami jest patronką sądów. To bogini i uosobienie sprawiedliwości, prawa i wiecznego porządku. Uchodziła za córkę Uranosa i Gai. Zanim Zeus poślubił Herę, pojął za małżonkę Temidę. Zakryte oczy Temidy symbolizują bezstronność. Opaska uniemożliwia jej widzenie, kogo sądzi. Wydając wyrok, bogini nie może kierować się tylko wizerunkiem, musi oprzeć się wyłącznie na merytorycznych argumentach stron.

    Cały projekt dofinansowano z budżetu gminy miasta Rzeszów w ramach programu Zadania z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com