W Krośnie, od 6. do 8 września., , w ramach Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości pojawi się specjalnie wyposażona ciężarówka. Pojazd zatrzyma się na parkingu przed MOSiRem i będzie dostępny dla wszystkich od godziny 10. do 19. Wewnątrz pojazdu będzie można zobaczyć projekty Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. Będą przygotowane tam gry i aplikacje edukacyjne.
Szóstego września o godz. 10. odbędzie się spotkanie dyrektorki Biura Nowych Technologii IPN Magdaleną Hajduk z mediami. Będzie wtedy zaprezentowany projekt Biura Nowych Technologii oraz oferty Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości.
W środku mobilnego pojazdu znajdują się stanowiska z komputerami PC i urządzeniami VR (virtual reality). To forma przestrzennej wystawy edukacyjnej.
Na miejscu dostępne będą następujące projekty Biura Nowych Technologii:
• Lotnicy – wojna w przestworzach – najnowsza gra przygodowo-edukacyjna, która zadebiutowała 24 stycznia br. w Londynie na prestiżowych targach edukacyjno-technologicznych Bett London. Produkcja opowiada o dokonaniach polskich lotników, walczących w trakcie II wojny światowej. Dostępna na PC i VR.
• Gra Szyfrów – lektura szkolna i pierwsza produkcja Biura Nowych Technologii. Gra osadzona jest w czasach wojny polsko-bolszewickiej, a zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów. Dostępna na PC i VR.
• WarsawRising– strategiczna gra opowiadająca o losach powstańców warszawskich. Opowieść o walczącej Warszawie pozostaje w zgodzie z prawdą historyczną, więc powstania nie da się wygrać. Produkcja pozwala poznać historię, rozwijać wartości i kształtować postawy obywatelskie. Dostępna na PC.
• Szybowcowa ‘87 – aplikacja stworzona na urządzenia VR, dzięki której przeniesiesz się do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowano prasę podziemną. Mieszkanie jest oddane wiernie oryginałowi, a dodatkowo jest interaktywne. Bez trudu powielisz kolejne strony druku czy podsłuchasz przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB.
• Świadectwo poMOCY – etiuda filmowa dostępna na VR. Opowiada o losach rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom w trakcie II wojny światowej. Wskutek donosu cała rodzina wraz z ukrywanymi Żydami została rozstrzelana. Historia przedstawiona jest z perspektywy sześcioletniej Basi. To opowieść zrealizowana w poruszający sposób.
Stanowiska VR (Virtual Reality) dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli 13. rok życia (do 18. roku życia potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców).
Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski, zwłaszcza o wydarzeniach związanych z walką o niepodległość, oporem wobec komunizmu oraz losami Polaków w XX wieku. Mobilny Przystanek Historia Przyszłości daje możliwość zgłębiania edukacji historycznej w nowoczesnej formie, co jest szczególnie ważne w edukacji młodzieży.
Aby móc wziąć udział w wydarzeniu i skorzystać z Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości należy się zarejestrować na specjalnie wygenerowanej platformie pod linkiem:
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości odwiedzi w tym roku w sumie dziesięć miejscowości w całej Polsce, a oprócz Krosna, będą to między innymi: Stalowa Wola, Kalisz oraz Jelenia Góra.