Inauguracja roku szkolnego to moment pełen emocji i nadziei na nowy początek, a także okazja do refleksji nad nadchodzącymi wyzwaniami i osiągnięciami. Minister Edukacji Barbara Nowacka uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego w Mielcu.
Spotkanie minister Barbary Nowackiej z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu oraz jej uwagi na temat współpracy dyrektorów szkół z samorządem podkreślają istotność zintegrowanego podejścia do edukacji. Taka współpraca może znacząco wpłynąć na jakość edukacji, zapewniając lepsze zasoby, wsparcie i innowacyjne rozwiązania w szkołach.
„Niezwykle ważne jest, by kierunki kształcenia w szkołach były przystosowane do wyzwań współczesnego świata. W najbliższym czasie MEN przeprowadzi szerokie konsultacje z różnymi środowiskami, w tym z pracodawcami, by jak najlepiej móc przygotowywać młode osoby do wejścia na rynek pracy” .
Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej
Z perspektywy uczniów takie spotkania mogą być inspirujące i motywujące. Pokazują im, że ich edukacja jest wspierana na różnych poziomach. Dla dyrektorów szkół i samorządów to przypomnienie o odpowiedzialności i potrzebie efektywnej współpracy, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do nauki.
Jak podaje Radio RMF FM minister edukacji narodowej Barbara Nowacka podczas wizyty w Mielcu oznajmiła, że planowana reforma będzie bazować na dwóch kluczowych filarach, które mają na celu sprostanie wyzwaniom współczesnego świata oraz wymaganiom gospodarczym. Podkreśliła również, że wsparcie dla szkół zawodowych i technicznych zostanie uznane za priorytet rządu.
Przed przybyciem minister edukacji przed budynkiem ZST zgromadziło się ponad 50 osób, które protestowały. W rękach trzymały transparenty z hasłami takimi jak: „My chcemy Boga, w książce, w szkole”, „Mówimy stop polityce Tuska”, „Dziś – bez szkoły, jutro – bez dzieci, pojutrze – bez Polski”. Protestujący wspólnie modlili się, a całe wydarzenie przebiegało spokojnie.
Barbara Nowacka, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, odniosła się do nadchodzących zmian w oświacie. Przypomniała, że uczniowie rozpoczynający naukę w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych, nie będą już uczyć się przedmiotu historia i teraźniejszość. Zamiast tego, od przyszłego roku w drugich klasach pojawi się nowy przedmiot – edukacja obywatelska.
Nowacka zaznaczyła, że w najbliższych tygodniach odbędą się prekonsultacje i konsultacje dotyczące podstawy programowej dla tego przedmiotu, która jest już przygotowana. Jak podkreśliła, zmiany w nauczaniu będą kładły większy nacisk na kompetencje i powiązania między przedmiotami.
Dodała również, że w 2025 roku w szkołach pojawi się inny, nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Jej podstawy programowe są niemal gotowe i opierają się na tej samej filozofii, co edukacja obywatelska, czyli skupieniu na kompetencjach i integracji treści między przedmiotami. Nowacka traktuje te dwa przedmioty jako „jaskółki” przygotowywanej reformy, która ma wkroczyć do szkół w 2026 roku, kładąc nacisk na wiedzę praktyczną i powiązania tematyczne.
Minister edukacji poinformowała także, że w czwartek zapoznała się z postulatami przygotowanymi przez nauczycieli i aktywistów dotyczącymi ustawy o rzeczniku praw uczniowskich. Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się wkrótce, a B. Nowacka wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie omówiona w najbliższych miesiącach.
W uroczystościach z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego uczestniczyli również członkowie kierownictwa MEN. Wiceminister Katarzyna Lubnauer wzięła udział w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi, a wiceminister Joanna Mucha w Zespole Szkół nr 1 w Ludwinie. Henryk Kiepura sekretarz stanu w MEN był gościem uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku. Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz wzięła udział w rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku, a Izabela Ziętka podsekretarz stanu w MEN odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Koronowie oraz Technikum Menedżerskie w Bydgoszczy.