W sobotę, 17 sierpnia 2024 roku, kolejna grupa mieszkańców z Podkarpacia rozpoczęła 16-dniowe szkolenie podstawowe, będące częścią 6. edycji ogólnopolskiego projektu Wakacje z WOT. W trakcie drugiego turnusu w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej niemal 100 ochotników doskonali podstawy żołnierskiego rzemiosła. Rekruci szkolą się w Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie oraz na strzelnicach w województwie podkarpackim, realizując 8-dniowe szkolenie wyrównawcze i 16-dniowe szkolenie podstawowe.
Podczas trwającego 16-dniowego szkolenia kandydaci do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nabywają podstawowe umiejętności wojskowe. Szkolenie obejmuje m.in. naukę strzelania z karabinka MSBS Grot, taktykę, użycie maski przeciwgazowej, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poruszanie się w terenie przy pomocy kompasu. Najwięcej emocji wśród uczestników budzi pierwsze strzelanie, które poprzedza solidna dawka teorii. Rekruci uczą się również, jak rozkładać, składać i czyścić broń, co jest niezbędne w różnych warunkach polowych. Po zakończeniu części teoretycznej przystępują do praktycznego strzelania.
„To była moja pierwsza styczność z bronią, a szkolenie strzeleckie wywołało we mnie
Dawid, uczestnik 16-dniowego szkolenia podstawowego w ramach Wakacji z WOT
najwięcej emocji. Pozostałe umiejętności nabyte podczas szkolenia z pewnością przydadzą się w życiu codziennym. Plan dnia, który nas obowiązuje podczas szkolenia uczy systematyczności, punktualności a przede wszystkim współpracy w zespole” .
Podczas szkolenia wojskowego w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej prowadzonego przez instruktorów z kompanii szkolnej, uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę z zakresu taktyki, niezbędną do przetrwania na współczesnym polu walki. Program obejmuje także zagadnienia z ratownictwa medycznego oraz topografii, z naciskiem na strzelanie bojowe. 16-dniowe szkolenie podstawowe jest skierowane do osób, które dopiero poznają wojskowe abecadło i realia służby. Natomiast 8-dniowe szkolenie wyrównawcze to szansa na ponowne założenie munduru z biało-czerwoną flagą na ramieniu.
Szkolenie podstawowe zakończy się pętlą taktyczną, a 1 września o godzinie 13:00 odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa w Jednostce Wojskowej w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 4.