Dożynki to czas zakorzeniony w polskiej tradycji. To wyjątkowe święto, przypadające na przełom sierpnia oraz września, podczas którego rolnicy dziękują za udane plony. Każde dożynki mają kilka stałych elementów. Są to: dziękczynna msza święta i korowód wieńcowy. Oprócz tego, regionalnym dożynkom, także i na Podkarpaciu, towarzyszą śpiewy i tańce lokalnych kapel i zespołów ludowych. Często na koniec jest organizowany koncert znanej gwiazdy, a po nim zabawy taneczne. Jedno jest pewne – dożynki to idealny czas integracji, zabawy oraz przeżycia wspaniałej rozrywki w wielu miejscowości po całym regionie. Gdzie i co się odbyło?
Dożynki w Gminie Świlcza odbyły się 18 sierpnia. Wydarzenie to zaszczycił swoją obecnością poseł na Sejm RP Adam Dziedzic, radni powiatu rzeszowskiego, przewodniczący rady – Tomasz Wojton, Iwona Janowska, Tadeusz Pachorek oraz radni gminy Świlcza. Wystąpili Karczmarze, a na koniec zorganizowano zabawę taneczną z zespołem muzycznym.
Na dożynkach w gminie Kamień gościł Piotr Pręgowski – aktor znany przede wszystkim z roli Pietrka w serialu Ranczo. Nie zabrakło także obecności władz samorządowych. Powiat rzeszowski reprezentował Wicestarosta Rzeszowski Jerzy Bednarz oraz radni powiatu rzeszowskiego. Podczas dożynek, nie zabrakło wydarzeń towarzyszących takich jak korowód dożynkowy z wieńcami i chlebem, występy zespołów ludowych, prezentujących regionalne tańce i pieśni. Gwiazdą wieczoru był Paweł Stasiak z zespołu PapaD.
Tegoroczne dożynki gminne odbyły się także niedaleko Boguchwały, na stadionie w Mogielnicy. Impreza rozpoczęła się tradycyjnym ceremoniałem, podczas którego Starostowie Dożynkowi – Państwo Joanna i Grzegorz Chmiel przekazali na ręce Burmistrza Boguchwały Wiesława Kąkola bochen chleba, symbolizujący trud pracy rolników. Życzenia rolnikom złożyli senator RP Józef Jodłowski, poseł na Sejm RP Paweł Kowal, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, Burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol, Dyrektor PODR w Boguchwale Zbigniew Micał, a list w imieniu posła na sejm RP Adama Dziedzica odczytał Radny Powiatu Rzeszowskiego Rafał Białorucki.
Później rozpoczęła się prezentacja pięknych wieńców dożynkowych, a także korowodów ze wszystkich miejscowości gminy Boguchwała. Na scenie zaprezentowały się grupy artystyczne działające na terenie gminy. Widzowie mogli obejrzeć występy Kapeli Kalina z Luoryża, Zespołu Pieśni i Tańca Kompanija z Boguchwały, grupy mażoretek Madlene z Mogielnicy, Orkiestry Dętej Gminy Boguchwała z Mogielnicy, Kapeli Jubilatki ze Zgłobnia, Kapeli Nosowiany oraz Zespołu Folkowego Ziomki z Woli Zgłobieńskiej. Były także stoiska, gdzie można było poczęstować się pysznym jedzeniem, które przygotowały koła gospodyń wiejskich.
Mieszkańcy Gminy Przeworsk świętowali dożynki w Gorliczynie, natomiast mieszkańcy Gminy Gać w gackim amfiteatrze. Powiat przeworski reprezentowali Starosta Przeworski Dariusz Łapa, Wicestarosta Zbigniew Kiszka, radni powiatu przeworskiego: Katarzyna Balawender, Agnieszka Bukowa – Jedynak, Tomasz Huc, Lucjan Kuźniar, Wiesław Bukowski i Jan Wilk. Zarówno w Gaci jak i Gorliczynie odbyły się: uroczysta msza święta, obrzęd dożynkowy, konkurencje sołectw, śpiew zespołów i tańce oraz koncerty zespołów artystycznych. Koła Gospodyń Wiejskich zapewniły uczestnikom mnóstwo jedzenia.
Za nami Matysowski Piknik Dożynkowy w Rzeszowie. Nie tylko można było zobaczyć różne występy (Grupy Obrzędowej im. Marii i Józefa Dziedziców oraz Kapeli Moja Scheda z Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie). Odbyła się również wspólna biesiada z Kapelą Zespołu Śpiewaczego Matysowianie. Na koniec wszyscy mogli rozerwać się do rytmów granych przez DJ-a. Pogoda sprzyjała, a frekwencja mieszkańców Matysówki była spora. Strefę gastronomiczną przygotowało Koło Gospodyń Osiedla Matysówka.
Dożynki odbyły się także w wielu innych miejscowościach na całym Podkarpaciu. To była wspaniała okazja do tego, żeby spędzić wspólnie z innymi czas, rozerwać się oraz pobawić. Ale to oczywiście nie koniec! W wielu miejscowościach dożynki dopiero się odbędą.