W tym roku Podkarpacki Szlak Filmowy przyjechał do Sanoka. Kilka dni temu, zakończyło się wydarzenie, które trwało 4 dni. Wyjątkowe miejsce na Podkarpaciu – Sanok, stał się od 8 do 11 sierpnia punktem, gdzie zorganizowano mnóstwo wspaniałych atrakcji w filmowym stylu. To była już piąta odsłona imprezy, która za każdym razem odbywa się gdzie indziej.
Oficjalnie otwarto wydarzenie na dziedzińcu Muzeum Historycznego w Sanoku. Ważnymi gośćmi była: Ewa Draus – przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Katarzyna Sołek – dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.
W ciągu kilku dni odbyły się pokazy filmowe w plenerze, koncerty i spacery szlakami filmów. W przestrzeni Muzeum Budownictwa Ludowego, w Muzeum Historycznym oraz w kinie Sanockiego Domu Kultury przygotowano aż czterdzieści filmowych atrakcji.
W Sanoku i jego okolicach powstało ponad dwadzieścia filmów oraz seriali, które stworzyły ciekawą historię polskiej kinematografii. To tam powstały takie filmy, jak – Jak daleko stąd, jak blisko, Lekcja martwego języka, Crimen, Oko proroka oraz Przeklęte oko proroka.
Sławni aktorzy, którzy występowali w filmach nagranych w Sanoku i okolicach to m. in. Andrzej Łapicki, Olgierd Łukaszewicz czy Bogusław Linda.
Podczas trwania Podkarpackiego Szlaku Filmowego sanoczanie mogli spotkać się z wyjątkowymi gośćmi. Na tegoroczny szlak filmowy przyjechali reżyserzy, aktorzy, scenografowie i twórcy filmowi, z którymi toczyły się rozmowy przed zgromadzoną widownią.
Tradycyjnie, podczas otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego, Sanok wypełniła przepiękna muzyka. W plenerze sanockiego zamku odbył się koncert, na którym grał Mikołaj Trzaska – ikona jazzowej awangardy, twórca muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego. Zaprezentował się folkowy zespół Wernyhora.
Ciekawe, dokąd zbierze nas Podkarpacki Szlak Filmowy w 2025 roku.