Huta Stalowa Wola S.A. zawarła umowę z firmą Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, które będą częścią systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, w ramach programu Wisła. Dostawy planowane są na lata 2027-2029.
Umowa na produkcję czterdziestu ośmiu wyrzutni rakiet M903 (Letter Subcontract) stanowi początek realizacji drugiej fazy programu Wisła i otwiera drogę do podpisywania kolejnych umów na dostawę komponentów z udziałem polskiego przemysłu. W ramach realizacji kontraktu kluczowymi poddostawcami dla HSW S.A. są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., odpowiedzialne za dostarczanie siłowników do wyrzutni oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., które dostarczą moduły Data Link Terminal. W ramach konsorcjum PGZ-WISŁA wyprodukowano również szereg innych elementów zestawów Patriot, takich jak kontenery wsparcia technicznego, samochody transportowo-załadowcze oraz komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych i systemów radiolokacyjnych.
W uroczystości, która miała miejsce w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, uczestniczyli: Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Obrony Narodowej, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, Sekretarz Stanu w MON Paweł Bejda, Sekretarz Stanu w MAP Marcin Kulasek, gen. bryg. Kazimierz Dyński, Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej oraz Zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego, Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel, a także gen. bryg. Michał Marciniak, odpowiedzialny za zakupy sprzętu OPL.
W ramach przygotowań do realizacji zobowiązań związanych z I fazą programu Wisła Huta Stalowa Wola S.A. zainwestowała w budowę nowoczesnego centrum produkcyjno-montażowego. To centrum, w przyszłości, może również pełnić funkcję serwisową, zapewniając obsługę i naprawy wyrzutni M903 Patriot, które są używane przez obecnych i przyszłych użytkowników. Powstanie tego ośrodka potwierdza, że HSW S.A. spełnia wszystkie standardy jakości wymagane przez amerykańskiego partnera, firmę Raytheon będącą częścią koncernu RTX. Produkowane w HSW S.A., jak i w innych spółkach należących do konsorcjum PGZ-WISŁA, elementy systemu są wykonane zgodnie z najwyższymi standardami i założeniami konstrukcyjnymi.
System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot jest kluczowym elementem krajowego systemu obrony powietrznej. Jego głównym zadaniem jest neutralizacja taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w tym manewrujących rakiet samosterujących oraz wszelkich pilotowanych środków napadu powietrznego w szerokim zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, a także zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych.
W pierwszej fazie programu Polska pozyskała dwie baterie systemu Patriot, wyposażone m.in. w pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. Huta Stalowa Wola S.A., na zlecenie firmy Raytheon, dostarczyła 16 wyrzutni stanowiących część tych baterii. Było to wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 roku w ramach programu Foreign Military Sales między polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem USA.
Po stronie polskiej za realizację programu Wisła odpowiada konsorcjum PGZ-Wisła, które składa się z takich firm jak: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Jelcz sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A.