Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na kolejne spotkanie, organizowane w ramach Letnich Ogrodów Literackich. Kolejnym gościem, który odwiedzi Rzeszów będzie Marek Krajewski. To polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Każdy, kto chce się wybrać na spotkanie, by posłuchać rozmowy z wybitnym humanistą powinien zarezerwować sobie najbliższe niedzielne popołudnie – tj. 11 sierpnia godz. 16. Organizatorzy informują, że jeżeli będzie padał deszcz, wystąpienie odbędzie się w budynku Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.
Kim jest zaproszony gość?
Marek Krajewski (ur. 1966) to pisarz, który na swoim koncie ma między innymi serię kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim oraz horror Demonomachia. Zadebiutował w 1999 roku powieścią Śmierć w Breslau. Kryminały o Eberhardzie Mocku opowiadają o pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Seria składa się z między innymi tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau oraz Głowa Minotaura.
Jego książki spotkały się z adaptacją teatralną . W 2019 roku wystawiono w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu spektakl pt. Mock. Czarna burleska w reżyserii Konrada Imiela. Jedno z dzieł literackich Krajewskiego doczekało się także adaptacji telewizyjnej. A był to film pt. Erynie w reżyserii Borysa Lankosza.
Książki tego autora zostały przetłumaczone na aż dwadzieścia jeden języków, w tym: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski.
M. Krajewski może się pochwalić również najnowszą powieścią szpiegowską pt. Słowo honoru. Premiera jej odbyła się w maju 2024 roku. Jest obszernym dziełem, opowiadającym o czasach PRL-u. Nazwana „mistrzowską powieścią” ukazuje historię służb specjalnych. Głównym bohaterem jest Edward „Łyssy” Popielski.
Według krytyków literackich styl pracy pisarskiej Marka Krajewskiego łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru. Kryminały napisane przez polskiego pisarza rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przed- i powojennego Wrocławia, a także Warszawy, Trójmiasta i Lwowa.
Projekt Letnie Ogrody Literackie otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie współfinansowane jest ze środków budżetu województwa podkarpackiego.