wtorek, 10 września, 2024
+

    Festiwal Dziedzictwa Kresów za nami. Jak było na finałowej imprezie, którą zwieńczył koncert zespołu Lady Pank?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za nami jubileuszowa, dwudziesta edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Była to wyjątkowa impreza, która trwała od początku lipca do początku sierpnia. Festiwal odbywał się w wielu miejscowościach w naszym regionie, a jego bogaty i ciekawy program przyciągnął dużą liczbę tamtejszych mieszkańców. Warto było przyjechać do Lubaczowa, Cieszanowa, Horyńca-Zdroju, Narola, Podlesia i Radruża, i wspaniale spędzić czas. Teraz prezentujemy relację z zakończenia tego wielkiego wydarzenia w Baszni Dolnej.

    Ostatniego dnia festiwalu – 4 sierpnia, gośćmi imprezy byli Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz poseł na Sejm RP Teresa Pamuła. Organizatorem widowiska był samorząd województwa podkarpackiego oraz gmina Lubaczów łącznie z licznymi partnerami, w tym z szerokim gronem podmiotów (samorządy, instytucje kultury i stowarzyszenia). W minioną niedzielę w Krasowej Osadzie zakończył się zapewniono mieszkańcom i wszystkim przyjezdnym moc atrakcji. Najwięcej osób czekało na koncert zespołu Lady Pank, który przyciągnął sporo mieszkańców okolic.

    Cały festiwal nawiązywał do tradycji oraz do dziedzictwa Kresów – czyli naszego regionu. Podczas jego trwania na przygotowanej scenie występowali lokalni artyści, prezentując muzykę, taniec, a także spektakle teatralne. Były też zorganizowane liczne konkursy oraz różne wystawy. To była wielotygodniowa wędrówka po miejscach, znajdujących się w powiecie lubaczowskim, gdzie można było poznać dorobek kulturowy Kresów.

    Co działo się podczas finału?

    Podczas finału został zorganizowany konkurs kulinarny Kresowe Jadło dla pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Ich potrawy, przekąski i smakołyki oceniało specjalne jury. W ich składzie znaleźli się: gość specjalny Katarzyna Cichopek, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – dr Izabela Wodzińska, Mieczysław Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów w Krakowie i Agata Hemon z Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Pierwsze miejsce zajęły panie z KGW Więckowice, drugie miejsce – panie z KGW Bałaje, a trzecie – KGW Kreatywni Piwoda.

    Dużym zainteresowaniem wśród uczestników finału festiwalu cieszyły się warsztaty z rękodzieła, ale także zorganizowana giełda staroci oraz prezentacja zawodów, które pomału giną.

    Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, które przygotowały repertuar związany z tradycyjną muzyką Kresów. Wystąpili – kapela podwórkowa „PAWLAKI”, Zespół Pieśni i Tańca „KRESY” z gminy Lubaczów, a także Zespół Śpiewaczy „NIESPODZIANKA”. A wszyscy mogli się poruszać w rytm piosenek, które grał zespół Pozytywnie Nakręceni.

    Gościem specjalnym tego dnia była Katarzyna Cichopek – znana aktorka oraz prezenterka telewizyjna, która tym razem zamieniając się w mistrza kuchni, pokazywała, jak przygotować potrawę – bliny gryczane w sosie.  

    Festiwal Dziedzictwa Kresów zakończył się najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich – koncertem popularnego zespołu Lady Pank, który zagrał największe swoje przeboje, w tym „Mniej niż zero” czy „Kryzysową narzeczoną”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com