Jeżeli poszukujesz wyjątkowych atrakcji na letni wypoczynek, nie możesz przegapić wydarzenia, które odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca na rynku w Krośnie. 28 lipca 2024 roku Krosno zaprasza na Świet(l)ne Miasto – wydarzenie, które z powodzeniem łączy sztukę, naukę, nowoczesne technologie i tradycję. Dzięki różnorodnym spektaklom, warsztatom naukowym i artystycznym, koncertom, pokazom oraz prezentacjom, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku.
Wszystkie atrakcje odbędą się na malowniczej starówce w Krośnie, która na jeden dzień przekształci się w centrum nauki, sztuki i rozrywki. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 28 lipca 2024 roku, oferując całodzienny program pełen inspirujących i edukacyjnych atrakcji.
Naftowe spacery po Krośnie
Już od godziny 11:00 rozpoczną się fascynujące „Naftowe Spacery”, które przybliżą uczestnikom historię krośnieńskiego przemysłu naftowego. Przewodnicy, przedstawiciele SITPNiG, opowiedzą o bogatej przeszłości regionu. Spacery będą odbywać się co godzinę, aż do godziny 14:00. Wycieczka wyrusza z przystanku MKS przy ulicy Staszica.
Odkrywanie podkarpackiej nafty i gazu
Popołudnie zdominowane będzie przez wydarzenia związane z przemysłem naftowym i gazowym. Od godziny 16:00 do 20:00 na rynku będzie można podziwiać prezentacje firm naftowych, uczestniczyć w pokazach oraz zabawach dla najmłodszych, a także wziąć udział w konkursach wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu. Symboliczne pasowanie na górnika-naftowca będzie niezapomnianym przeżyciem dla dzieci. Partnerami tego segmentu są m.in. Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz PGNiG
NaukoBus „Być jak Ignacy” – nauka w drodze
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprasza do NaukoBusu, który w godzinach 16:00-20:00 będzie oferował interaktywne warsztaty edukacyjne oraz wystawę poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć mobilne laboratorium i samodzielnie przeprowadzić eksperymenty.
Na łączach ze Szczepanikiem
Muzeum Rzemiosła w Krośnie przygotowało specjalną strefę poświęconą wynalazkom Szczepanika. W godzinach 16:00-20:00 będzie można zobaczyć prezentacje wynalazków oraz zwiedzić wystawę z przewodnikiem, który przybliży postać tego wybitnego wynalazcy.
Stanowiska naukowo-warsztatowe PANS
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie również dołącza do wydarzenia, oferując warsztaty, doświadczenia oraz prezentacje nowych technologii. Od 16:00 do 20:00 uczestnicy będą mogli zanurzyć się w świat nauki i techniki.
Pracownia robotyki LEGO
Dla młodych konstruktorów przygotowano specjalną pracownię robotyki LEGO, gdzie w godzinach 16:00-20:00 będą odbywać się warsztaty i prezentacje. Mali inżynierowie z RoboCamp Krosno będą mogli sprawdzić swoje umiejętności.
Zabytkowe rowery
Miłośnicy historii i retro stylu znajdą coś dla siebie w plenerowej wystawie zabytkowych rowerów, która potrwa od 16:00 do 20:00. O 16:15 odbędzie się prelekcja historyczna, a o 18:00 pokaz mody historycznej przygotowany przez Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe z Zabrza.
Warsztaty artystyczne z RCKP
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na warsztaty artystyczne w godzinach 16:00-20:00. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w różnych technikach plastycznych i stworzyć własne dzieła sztuki.
Strefa Gier Planszowych RCKP
Dla fanów gier planszowych RCKP przygotowało strefę z wielkoformatowymi grami edukacyjnymi, które będą dostępne od 16:00 do 20:00. To świetna okazja do wspólnej zabawy i rywalizacji.
10. Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Artystyczne Podcienia
W godzinach 16:00-18:30 dzieci będą mogły wziąć udział w plenerowym konkursie plastycznym organizowanym przez Fundację dla Sztuki. To wyjątkowa szansa na pokazanie talentu artystycznego w sercu miasta.
Najnajowe Konfrontacje Fotograficzne „Pstryk!”
O godzinie 16:30 odbędzie się otwarcie wystawy fotografii najmłodszych uczestników. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do podziwiania talentów fotograficznych najmłodszych.
Strefa Innowacji Technologicznych
Od 16:00 do 20:00 na rynku będzie działać Strefa Innowacji Technologicznych, gdzie można będzie zobaczyć mobilne laboratorium OZE oraz prezentacje firm zajmujących się nowymi technologiami.
Spotkanie z Krośnieńską Krótkofalarską Siecią Ratunkową
W godzinach 16:00-20:00 Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa zaprezentuje analogową i cyfrową łączność radiową. To niezwykła okazja, aby zobaczyć, jak działają krótkofalowcy w akcji.
Scena
Na scenie głównej wydarzenia również nie zabraknie atrakcji. O godzinie 17:00 Teatr TAK wystąpi ze spektaklem „Śmieciaki ratują świat”. Następnie, o 19:00, wystąpi Miejska Górnicza Orkiestra Dęta, a o 20:00 koncert zagra Arek Zawiliński Duo. Po koncercie, o 21:00, odbędzie się przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza, gdzie uroczyście zapalimy lampę naftową w 171. rocznicę jej rozpalenia.
Wstęp wolny
Wszystkie atrakcje w ramach Świet(l)nego Miasta są dostępne bezpłatnie. To wyjątkowa okazja, aby spędzić dzień pełen wiedzy, sztuki i zabawy w sercu Krosna. Zapraszamy serdecznie wszystkich, niezależnie od wieku, do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.