Znamy wyniki drugiej edycji programu pod nazwą „Potańcówki Wiejskie”. Kolejny już raz, różne miejscowości – wioski w całej Polsce oraz organizowane tam imprezy zgłosiły się bardzo licznie, by finalnie, po wybraniu przez komisję otrzymać dofinansowanie. Eventy takie wspiera Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a w tym roku do programu wpłynęło na prawdę sporo wniosków. Jury w składzie Magdalena Bartosiewicz, Łukasz Ciemiński, Monika Kurzeja oraz Justyna Niepokój-Gil wyłonili swoim zdaniem najlepsze zgłoszenia, które otrzymają pieniądze na dalszą działalność.
Niezmienną ideą projektu jest wspieranie oraz upowszechnianie organizowania integracyjnych spotkań dla różnej społeczności, szczególnie praktykowanie ludowej tradycji oraz ludowej kultury, a także wsparcie lokalnych artystów, nawiązujących poprzez swoją działalność do kultury ludowej.
Które zatem „potańcówki wiejskie” otrzymają finansowe wsparcie na dalszą działalność, z naszego regionu, z Podkarpacia?
Smarować cholewy i w tany! Żołyńska potańcówka | Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni
Tradycyjna potańcówka w Nawsiu Brzosteckim | Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku
Czudecka Potańcówka Wiejska | Ośrodek Kultury w Czudcu
„Grać Muzyka!” – Potańcówka Lasowiacka w Burdzach | Koło Gospodyń Wiejskich Łęgowianki w Burdzach
ŁEMKOWSKA TUPAJKA | ZJEDNOCZENIE ŁEMKÓW
Tańczuj z przytupem! | Stowarzyszenie Razem dla Tradycji
Potańcówka Wiejska w Gorajowicach | STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI GORAJOWICE
Lasowiacka Potańcówka na Majdańszczyźnie | Gminny Ośrodek Kultury w Majdanie Królewskim
Potańcówka „na ludową nutę w Siennowie” | Centrum Kultury w Zarzeczu
Organizatorzy podają, że w tym roku, w tej edycji program spotkał się ze sporym odzewem. Z wszystkich nadesłanych zgłoszeń, wybrano 52 „potańcówki wiejskie”, które dostaną dofinansowanie. Do programu zgłosiły się koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Co ciekawe, ponad połowa ze zgłoszonych instytucji, to samorządowe ośrodki kultury oraz biblioteki. Otrzymane dotacje, wsie wydadzą na organizacje wydarzeń, które będą dotyczyć szczególnie kultury ludowej. A są to między innymi honoraria dla muzyków, czy innych osób występujących oraz promocja wydarzenia. Pieniądze należy wykorzystać od 15 lipca do 15 października obecnego, 2024 roku.
Po więcej informacji, wejdź na stronę internetową – https://nikidw.edu.pl/ogloszenie-wynikow-programu-potancowki-wiejskie-edycja-2024/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0F_WfQY-aw3GpdrGway0HhYWVa6_M5EPevmORlFxIPNOAGrhHprEFsZ4w_aem_N4l5RoA-W-zYZCTyxOjj0w.