sobota, 13 lipca, 2024
+

  Rzeszowscy olimpijczycy gotowi do rywalizacji o medale olimpijskie w Paryżu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  26 lipca w Paryżu rusza wielkie święto sportu – Letnie Igrzyska Olimpijskie. Weźmie w nich udział 10,5 tysiąca sportowców, w tym ponad 200 Polaków. Wśród uczestników są również mieszkańcy naszego miasta. Spotkanie z nimi miało miejsce 11 lipca w Rzeszowskich Piwnicach.

  Nasze miasto będzie reprezentowane przez następujących sportowców: Albert Komański (lekkoatletyka, bieg na 200 m), Robert Łukaszewicz (skoki do wody, wieża 10 m), Oliwer Wdowik (lekkoatletyka, bieg na 100 m), Anna Wielgosz (lekkoatletyka, bieg na 800 m) oraz Zuzanna Wielgos (tenis stołowy).

  Prezydent przypomniał niesławną historię sprzed 20 lat. „Pamiętam, jak przed olimpiadą w Atenach w mieście panował wielki smutek, bo nie mieliśmy żadnego olimpijczyka. Debatowaliśmy, co jest nie tak z naszym szkoleniem i infrastrukturą. Dziś, po 20 latach od tamtych dyskusji, mamy na olimpiadzie aż 5 reprezentantów naszego miasta. Cieszę się, że mamy nowe pokolenie sportowców, które wierzy w siebie i walczy. Lata treningów, wysiłków oraz inwestycje w infrastrukturę przynoszą rezultaty.”

  Konrad Fijołek wspomniał o skoczkach do wody, którzy cieszą się z nowoczesnego basenu przy ul. Matuszczaka. Zauważył również, że lekkoatleci nie mają jeszcze odpowiednich warunków do rozwijania talentów. Jednak to się zmieni dzięki powstającemu Podkarpackiemu Centrum Lekkiej Atletyki, jednej z największych inwestycji w historii Rzeszowa. Jego głównym celem jest stworzenie profesjonalnej bazy do uprawiania lekkiej atletyki, jednej z najlepszych w kraju.

  Prezydent podziękował trenerom i działaczom sportowym. Wśród trenerów olimpijczyków obecnych na konferencji byli: Janusz Mazur, trener Alberta Komańskiego i Oliwera Wdowika, Andrzej Kozdrański, trener Roberta Łukaszewicza, oraz Karol Paśko, trener Zuzanny Wielgos.

  11.07.2024. Rzeszow. Konferencja Prasowa z Olimpijczykami z Rzeszowa. Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

  Cieszę się, gratuluję i dziękuję. Jesteśmy z was bardzo dumni – mówił do olimpijczyków Konrad
  Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Oglądałem relacje: z waszych zawodów czy ubiegania się o kwalifikacje olimpijskie. To było cudowne, bo co chwilę przychodziły dobre wiadomości. Mam nadzieję, że nie ostatnie. Jest jeszcze cień nadziei na olimpiadę dla naszego zapaśnika, Kamila Kościółka.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Marcin Deręgowski, zastępca prezydenta Rzeszowa odpowiedzialny za sport, również jest dumny z olimpijczyków. „W ostatni weekend miałem przyjemność i zaszczyt wziąć udział w pięknej uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej sportowców Resovii, którzy w latach 70. i 80. sięgali po najwyższe trofea nie tylko w Polsce. Wśród nich byli także medaliści olimpijscy. Wierzę, że nasi wspaniali rzeszowscy olimpijczycy nawiążą do tych sukcesów,” zaznaczył i dodał: „Chcemy was wspierać, bo przez swoje sukcesy promujecie miasto.”

  A jakie nastroje mają sami bohaterowie spotkania?

  Anna Wielgosz zdradziła podczas relacji na żywo: „Jestem na obozie kadry w Wałczu. Zdążyłam dojść do siebie po dość długiej podróży. Trenujemy i pilnujemy zdrowia, starając się unikać kontuzji. Forma jest, trzeba ją teraz poprawiać i utrzymać.”

  Robert Łukaszewicz podkreślił: „Trenujemy bardzo ciężko każdego dnia. Już wyleczyłem ostatnią kontuzję, którą dostałem po kwalifikacji olimpijskiej. Nie czuję żadnego dyskomfortu podczas trenowania, więc jest już pełna koncentracja na igrzyska.”

  Albert Komański opowiadał: „Po kontuzji z Rzymu nie ma śladu. Przebywam na zgrupowaniu w Spale. Wyjątkiem jest, że jestem tutaj na konferencji w Rzeszowie. Przygotowania idą w dobrym kierunku, dołożyliśmy trochę treningów przed startem, więc jestem zmęczony, ale zdążymy ze wszystkim.”

  Oliwer Wdowik poinformował: „Niedawno dowiedziałem się, że jadę na igrzyska. Na szpilkach wyczekiwałem kwalifikacji. Bardzo się cieszę, że się udało, bo jestem pierwszym sprinterem od 2012 r., który pojedzie na 100 metrów. Myślę, że to duży sukces. Każdy lekkoatleta marzy o tej imprezie. Teraz jadę na zgrupowanie do Spały, aby przygotować się do igrzysk.”

  Zuzanna Wielgos przyznała przez nagranie video ze zgrupowania w Gdańsku: „Żałuję, że nie mogę być na tym spotkaniu. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę reprezentować Polskę i Rzeszów na igrzyskach olimpijskich. Zachęcam mocno do kibicowania.”

  Natomiast z rzeszowskich klubów, choć nie rodowici Rzeszowianie, na olimpiadę pojadą również siatkarki Dewelopresu: Aleksandra Szczygłowska, Agnieszka Korneluk, Katarzyna Wenerska, Magdalena Jurczyk oraz siatkarz Asseco Resovia Rzeszów Paweł Zatorski.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com