czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Do Zamku w Łańcucie trafił zabytkowy fortepian, na którym grali Ignacy Jan Paderewski czy Ignacy Friedman!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Zamku w Łańcucie, niedaleko Rzeszowa, jest już dostępny do oglądania historyczny fortepian, który dawniej, u schyłku XIX wieku należał do Teodora Leszetyckiego. Ten zabytkowy, wiedeński instrument koncertowy, pochodzący z 1882 roku, jest bardzo wartościowy, ze względu na to, że uczyli się to właśnie przy nim grać tacy sławni muzycy, jak Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer, czy Ignacy Friedman.

  Kim jest Teodor Leszetycki? Właściciel instrumentu, żył w latach od 1830 do 1915 i urodził się co ciekawe w samym łańcuckim zamku, ucząc się grać na nim już od piątego roku życia. Jego talent muzyczny przełożył się na liczne koncerty, które grał, debiutując w 1839 roku. Zaprezentował we Lwowie utwór pod nazwą Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego – syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kiedy ukończył 14 lat, postanowił działać jako pedagog. Dużo podróżował. W Petersburgu spędził dwadzieścia sześć lat swojego życia. Między czasie sporo także koncertował, odwiedzając takie kraje, jak Rosję, Włochy, Niemcy, Anglię czy Finlandię. Będąc kameralistą towarzyszył cenionym artystom – Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

  W wieku trzydziestu dwóch lat, razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu, gdzie właściciel fortepianu, który możemy oglądać, kierował wydziałem fortepianu. Jedną z jego uczennic była wybitnie uzdolniona pianistka Anna Jessipowa, z którą później się związał i ożenił. W ciągu wielu lat nauczania gry na fortepianie, Leszetycki wykształcił w tym kierunku prawie 1200 pianistów.

  Jeśli chodzi o fortepian, który został przekazany niedawno temu prosto do Łańcuta i którego możemy dziś oglądać, jest marki Bösendorfer i dodatkowo posiada autograf samego Leszetyckiego. Obecnie, ceniony instrument należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Warto również dodać, że to właśnie prof. Hubert Rutkowski, dzięki swojemu  zaangażowaniu, sprowadził zabytkowy fortepian z Niemiec do naszego kraju. Zabytek ten zakupił przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a trafił do Łańcuta na mocy porozumienia.

  Gdzie dokładnie znajduje się ten obiekt do zwiedzania? Można dzisiaj oglądać fortepian w Salonie Narożnym, na pierwszym piętrze rezydencji. Co ciekawe, nie będzie to wyłącznie eksponat, ale też przedmiot, którego dźwięk publiczność będzie mogła posłuchać na różnych festiwalach.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com