czwartek, 18 lipca, 2024
+

  W tym roku, Podkarpacki Szlak Filmowy odbędzie się w Sanoku! To kino, spotkania z twórcami, spacery filmowe i koncerty!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Sanok stanie się w dniach 8-11 sierpnia 2024 roku centrum filmowej kultury, przyciągając miłośników kina na festiwal pełen premier, spotkań z twórcami, warsztatów i pokazów specjalnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, obejmujący projekcje filmowe w różnych miejscach miasta – w kinie, na zamku oraz w skansenie. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram wydarzeń.

  Festiwal rozpocznie się w czwartek, 8 sierpnia, w Sanockim Domu Kultury przy ulicy Mickiewicza 24. O godzinie 18:00 odbędzie się premiera filmu „Przepraszam za marzenia” w reżyserii Rafała Gużkowskiego. Film trwa 38 minut, a po projekcji zaplanowano spotkanie z himalaistą Łukaszem Łagożnym oraz reżyserem Rafałem Gużkowskim, które poprowadzi Elżbieta Mazur-Bielat. Następnie, o godzinie 20:00, widzowie będą mieli okazję obejrzeć pierwsze trzy odcinki serialu „Crimen” w reżyserii Laco Adamika, nakręconego w 1988 roku.

  W piątek, 9 sierpnia, festiwal kontynuuje swoje wydarzenia w Sanockim Domu Kultury. O godzinie 18:00 odbędzie się projekcja filmu „Z wnętrza”, wyreżyserowanego przez Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego. Film trwa 90 minut, a po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami, które poprowadzi Grażyna Bochenek. O godzinie 20:30 widzowie będą mogli obejrzeć kolejne trzy odcinki serialu „Crimen”.

  Równolegle, w piątkowy wieczór na Zamku Królewskim w Sanoku, odbędą się projekcje filmów „Wolna sobota” w reżyserii Leszka Staronia z 1977 roku oraz „Hasło” w reżyserii Henryka Bielskiego z 1976 roku. Projekcje rozpoczną się o godzinie 18:00. O godzinie 20:00 zaplanowano wyjątkowe wydarzenie – projekcję niepublikowanych nagrań Zdzisława Beksińskiego z lat 1987-1997, zatytułowaną „Dlaczego nie zostałem filmowcem”. Później, o godzinie 20:30, odbędzie się pokaz specjalny filmu „Monty Python i Święty Graal” z komentarzem Tomasza Beksińskiego.

  Sobota, 10 sierpnia, przyniesie mnóstwo atrakcji zarówno w skansenie, jak i na zamku. W skansenie, w godzinach 12:00-16:00, odbędą się warsztaty dla dzieci prowadzone przez Podkarpackie Centrum Nauki ŁUKASIEWICZ. O godzinie 13:00 rozpoczną się dwie równoległe atrakcje: projekcja filmu „Oko Proroka” w reżyserii Pawła Komorowskiego oraz filmowy spacer po skansenie. Spacer ten zostanie powtórzony o godzinie 15:00. Również o 15:00 rozpocznie się quiz filmowy dla rodzin, który poprowadzi Karolina Marciszewska. W skansenie zaplanowano także projekcje filmów „Serce, serduszko” (reż. Jan Jakub Kolski, 2014) o godzinie 16:00 oraz zestawu filmów dokumentalnych „Przed skokiem” (reż. Mateusz Gołębiewski, 2021) i „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski, 2021) o godzinie 18:00. Dzień zakończy się projekcją filmu „Syberiada polska” w reżyserii Janusza Zaorskiego o godzinie 19:15.

  Na zamku, w sobotę, odbędą się filmowe spacery o godzinie 11:00 i 13:00. O godzinie 15:00 zostaną ponownie zaprezentowane niepublikowane nagrania Zdzisława Beksińskiego. Pół godziny później, o 15:30, odbędzie się spotkanie „Beksiński we wspomnieniu przyjaciół”, w którym udział wezmą Janusz Barycki, Grzegorz Gajewski, Wiesław Banach i Jarosław Serafin. O godzinie 16:30 nastąpi otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku, a o godzinie 17:00 projekcja filmu „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, po której odbędzie się spotkanie z twórcami. Sobotnie wydarzenia na zamku zakończy koncert plenerowy Mikołaja Trzaski o godzinie 20:30.

  W niedzielę, 11 sierpnia, festiwal ponownie zaprosi uczestników do skansenu i zamku. W skansenie, w godzinach 12:00-16:00, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach Podkarpackiego Centrum Nauki ŁUKASIEWICZ. O godzinie 12:00 odbędzie się projekcja filmu „Przeklęte Oko Proroka” w reżyserii Pawła Komorowskiego, a o 13:00 i 15:00 – filmowe spacery po skansenie. O godzinie 14:00 zaplanowano kolejny quiz filmowy dla rodzin, prowadzony przez Karolinę Marciszewską. Popołudnie w skansenie zakończy projekcja filmów dokumentalnych „Sanok – pamiętam” (reż. Grzegorz Gajewski, 2013) i „Znowu są” (reż. Paulina Ibek, 2021) o godzinie 15:00, a także spotkanie z twórcami filmów i seriali o godzinie 16:15 oraz projekcja filmu „Weigl. Zwyciężyć tyfus” w reżyserii Marcina Głowackiego o godzinie 17:30. Niedzielne wydarzenia w skansenie zakończą się koncertem zespołu Wernyhora o godzinie 19:00 i projekcją filmu „Wiosna 1941” w reżyserii Uri Barbasha o godzinie 19:30.

  Na zamku, w niedzielę, ponownie odbędą się filmowe spacery o godzinie 11:00 i 14:00. O godzinie 14:00 rozpocznie się projekcja filmu „Sanocczyzna Janusza Szubera” w reżyserii Jerzego Kołodziejczyka z 1999 roku, po której odbędzie się spotkanie z przyjaciółmi poety. O godzinie 16:00 odbędzie się premiera kanadyjskiego filmu „Przeprawa przez rzekę” w reżyserii Allana Novaka, po której zaplanowano spotkanie z reżyserem. Festiwal zakończy projekcja filmu „Lekcja martwego języka” w reżyserii Janusza Majewskiego z 1979 roku o godzinie 17:30, po której odbędzie się spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, oraz premiera regionalna filmu „Disco Boy” w reżyserii Giacomo Abbruzzese o godzinie 20:00.

  W dniach 10-11 sierpnia między zamkiem a skansenem będzie kursował bezpłatny autobus dla uczestników festiwalu. W razie niepogody wydarzenia plenerowe zaplanowane na zamku zostaną przeniesione do Sanockiego Domu Kultury przy ulicy Mickiewicza 24. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny, jednak organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.

  Serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu Filmowym w Sanoku, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom kina.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com