czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Za nami pierwsze koncerty jazzowe w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W lipcu Rzeszów zamienia się w stolicę jazzu, oddając hołd Tomaszowi Stańko, który pochodził właśnie z tego miasta. Tegoroczne wydarzenia rozpoczęły się 5 lipca i potrwają aż do 13 lipca, kulminując w uroczystym Toaście Urodzinowym dla Tomasza Stańko. Jest to już szósta edycja tego wyjątkowego festiwalu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników jazzu.

  Cykl wydarzeń rozpoczął się 5 lipca o godzinie 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach, gdzie odbył się wernisaż wystawy „Mikrokosmos Tomasza Stańko”. Prezentowane na wystawie fotografie autorstwa Soni „Kokoshki” Gorczak przeniosły widzów do warszawskiego mieszkania artysty przy ulicy Rozbrat. To miejsce stało się jego azylem i przestrzenią twórczej pracy. Fotografie ukazały intymne zakamarki mieszkania, gdzie Stańko spędzał długie godziny na tworzeniu swoich muzycznych arcydzieł, walce z osobistymi demonami oraz otaczaniu się sztuką i egzotycznymi ptakami. To wyjątkowe miejsce było świadkiem nie tylko codziennych ćwiczeń muzyka, ale także jego inspiracji literackich i muzycznych.

  6 lipca o godzinie 19:00, również w Rzeszowskich Piwnicach, odbył się koncert zespołu Kosmonauci. Ta młoda grupa, czerpiąca inspiracje z jazzu, hip-hopu, drum&bassu i improwizacji, zaprezentowała się znakomicie. Ich debiutancki album „Sorry, nie tu”, wydany przez U Jazz Me, zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, sprzedając się w całości jeszcze przed premierą. Koncert Kosmonautów były pełne energii i świeżości, łącząc dojrzałość muzyczną z pasją do jazzu.

  Na scenie Rzeszowskich Piwnic wystąpił także, 7 lipca zespół Horntet, który zaserwował publiczności niezapomniany koncert. W skład zespołu wchodzili: Robert Wypasek na saksofonie tenorowym i sopranowym, Szymon Ziółkowski na saksofonie altowym i sopranowym, Bartłomiej Leśniak na fortepianie, Mikołaj Sikora na kontrabasie oraz Piotr Przewoźniak na perkusji. Zespół zaprezentował własną interpretację albumu „Music 81” Tomasza Stańko, co było hołdem dla tego wybitnego polskiego muzyka jazzowego.

  Rzeszów w lipcu tętni życiem jazzowym, a wydarzenia organizowane w ramach festiwalu w ramach uczczenia Tomasza Stańko są prawdziwą ucztą dla miłośników tego gatunku muzycznego. Zarówno wystawa fotograficzna, jak i koncerty zespołów Kosmonauci oraz Horntet, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Festiwal ten nie tylko upamiętnia twórczość wybitnego muzyka, ale także integruje lokalną społeczność i promował kulturę jazzową wśród mieszkańców i przyjezdnych.

  Kolejne koncerty odbędą się:

  11 lipca o godzinie 19:00 na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR odbędzie się koncert młodych muzyków, absolwentów kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa.

  Kulminacyjnym punktem obchodów będzie koncert główny 13 lipca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Maciej Obara, wraz z zespołem „Bluish Landscapes”, zaprezentuje specjalny projekt zainspirowany skandynawskimi wpływami w twórczości Stańko. Podczas głównego koncertu wystąpi również Craig Taborn, który zaprezentuje solowy recital na fortepianie. Wieczór uświetni także Even Rostad, norweski talent w dziedzinie muzyki elektronicznej.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników jazzu do wspólnego celebrowania twórczości wybitnego muzyka i czerpania radości z wyjątkowych koncertów i wystaw.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com