poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Prawie do końca lipca potrwa Festiwal Kultury Lasowiackiej na Podkarpaciu. Jak było na jego rozpoczęciu?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kolbuszowa, 6 lipca 2024 r. – to dzień, który na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i miłośników kultury lasowiackiej. Oficjalne otwarcie Festiwalu Kultury Lasowiackiej odbyło się w malowniczym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie licznie zgromadzeni uczestnicy mogli cieszyć się bogatym programem warsztatów, degustacji, występów zespołów, pokazów rzemiosł oraz obrzędów. Niezwykłym akcentem była msza św. z oprawą lasowiacką, która nadała uroczystości głębszego wymiaru duchowego.

  Tegoroczna inauguracja IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej, zatytułowana „Las – ojciec nasz…”, miała szczególne znaczenie. 6 lipca, dzień otwarcia, przypada między dwoma ważnymi datami w kulturze ludowej: świętem Matki Boskiej Jagodnej (2 lipca) i wspomnieniem świętego Jana Gwalberta (12 lipca), patrona leśników. Te dni, ściśle związane z bogactwami lasu, stanowiły od wieków podstawę życia i gospodarki Lasowiaków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych festiwalowych wydarzeniach.

  Uroczystości rozpoczęła msza św. w zabytkowym kościele z 1843 roku p.w. św. Marka w Rzochowie, znajdującym się na terenie kolbuszowskiego skansenu. Nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. bp Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, zgromadziło licznych wiernych. Po mszy, uczestnicy w kolorowym korowodzie przeszli pod scenę, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu.

   „Lasowiacy to ludzie żywi, weseli, a także twórczy, lubiący śpiewy i hulanki, ale również bardzo pracowici. Serdecznie Państwa witamy. Myślę, że te wszystkie wydarzenia, które będą Państwu towarzyszyć, są bardzo atrakcyjne. Kultura Lasowiacka jest bardzo bogata, z niej można czerpać na różne sposoby”.

  Marszałek Władysław Ortyl, otwierając oficjalnie festiwal, wyraził swoją radość

   „Cieszymy się, że to czwarty festiwal. Według numeracji czwarty jest najtrudniejszy w historii każdego wydarzenia. Pierwszy – wszyscy się cieszą, że powstał. Drugi – to jest dobre, więc działamy. Trzeci – to już do trzech razy sztuka, czwarty jest najtrudniejszy, bo piąty to już sukces – jubileusz”.

  Radna Ewa Draus dodała

  Pierwszy dzień festiwalu obfitował w różnorodne wydarzenia. W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej odbyły się pokazy filmów związanych z folklorem Lasowiaków oraz obchodami święta Matki Boskiej Jagodnej. Wśród warsztatów znalazły się te kulinarne, pszczelarskie, taneczne, muzyczne i bibułkarskie. Uczestnicy mogli także cieszyć się koncertami kapel ludowych oraz kiermaszem, gdzie prezentowane były wyroby lokalnych rzemieślników.

  Uroczystość otwarcia zgromadziła wielu znamienitych gości, w tym samorząd województwa podkarpackiego reprezentowany przez marszałka Władysława Ortyla oraz radne Ewę Draus i Kamilę Piech. Obecni byli także poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, przedstawiciele lokalnego samorządu, w tym starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk, wicestarosta rzeszowski Jerzy Bednarz oraz dyrektorzy urzędu marszałkowskiego i lokalnych instytucji kultury.

  Szczególnym momentem było odznaczenie srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Jana Puka, wybitnego rzeźbiarza.

  „Pan Jan Puk jest szczególnie zasłużony dla kultury lasowiackiej. Jest wybitnym rzeźbiarzem, pracującym w drewnie od ponad 70-ciu lat, tworzącym rzeźby sakralne i ruchome zabawki ludowe. Jest artystycznym ambasadorem Lasowiaków”.

  Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, wręczając odznaczenie, podkreśliła

  Festiwal Kultury Lasowiackiej, organizowany przez Województwo Podkarpackie, w tym roku we współpracy z 11 operatorami gminnymi oraz dwoma wojewódzkimi instytucjami kultury, zawita do jedenastu miejscowości województwa podkarpackiego. Od 6 do 28 lipca mieszkańcy regionu będą mieli okazję uczestniczyć w licznych wydarzeniach, warsztatach, pokazach kulinarnych i koncertach, które prezentować będą lasowiackie dziedzictwo Podkarpacia.

  Festiwal Kultury Lasowiackiej po raz pierwszy odbył się w 2021 r. i szybko zyskał uznanie jako ważne wydarzenie kulturalne regionu. Jego kontynuacja opiera się na aktywności lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań mających na celu ochronę i popularyzację dziedzictwa kulturowego Lasowiaków.

  Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kilkunastu ośrodkach północnego Podkarpacia, zapraszając zarówno mieszkańców, jak i turystów do bliższego poznania charakterystycznych i unikatowych elementów lasowiackiej kultury. Bogaty program, pełen warsztatów, pokazów, występów artystycznych i wystaw, zapewnia niezapomniane wrażenia i pozwala lepiej poznać dziedzictwo tego unikalnego regionu. A co, kiedy po kolei się odbędzie się i gdzie można znaleźć na stronie internetowej – https://lasowiacki.pl/2024-2/.

  IV Festiwal Kultury Lasowiackiej to nie tylko święto kultury, ale również doskonała okazja do integracji i wspólnego spędzenia czasu w pięknej scenerii Podkarpacia. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach festiwalu i odkrywania bogactwa lasowiackiego dziedzictwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com