czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Marsz ku pamięci żydowskich mieszkańców Rzeszowa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ulicami Rzeszowa odbył się marsz pamięci poświęcony żydowskim mieszkańcom miasta, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej. 82 lata temu Niemcy rozpoczęli deportację Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. W ciągu kilku dni wywożąc na śmierć ponad 10 tysięcy osób. Holocaust pochłonął życie jednej trzeciej przedwojennych mieszkańców Rzeszowa.

  Dzisiejszy Plac Ofiar Getta, niegdyś żydowski cmentarz zniszczony przez Niemców podczas wojny, stał się miejscem pamięci. Latem 1942 roku Niemcy utworzyli tu punkt zbiorczy dla Żydów z rzeszowskiego getta, skąd byli wywożeni do obozu w Bełżcu.

  Kamień Pamięci przypomina o tragicznej historii tego miejsca, przy którym odbyły się rocznicowe uroczystości. 7 lipca 1942 roku był początkiem zagłady Żydów z Rzeszowa, a w kolejnych miesiącach wywieziono do Bełżca od 15 do 22 tysięcy osób.

  Na uroczystość przyjechali potomkowie dawnych żydowskich mieszkańców miasta, w tym Ariel Diamant z Izraela. Jego najbliżsi wyemigrowali do Palestyny przed II wojną światową, natomiast wszyscy krewni, którzy pozostali w Rzeszowie, zginęli.

  Przy pomniku na Placu Ofiar Getta złożono dziś kwiaty i kamienie, które w tradycji żydowskiej symbolizują pamięć o zmarłych. Uczestnicy uroczystości przeszli następnie na dworzec na Staroniwie, skąd odjeżdżały pociągi do obozów zagłady, idąc tymi samymi ulicami, którymi 82 lata temu Niemcy prowadzili żydowskich mieszkańców Rzeszowa na śmierć.

  Symbolem tej pamięci były tabliczki z nazwami przedwojennych żydowskich sklepów, warsztatów i stowarzyszeń, niesione przez uczestników marszu. Ponadto, karteczki z nazwiskami 200 dawnych żydowskich mieszkańców Rzeszowa zostały umieszczone na specjalnej wystawie przed budynkiem dworca.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com