poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Przed nami inauguracja 4. edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Kolbuszowej! Co będzie się działo?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Lato w Kolbuszowej zapowiada się wyjątkowo barwnie i pełne atrakcji kulturalnych. 6 lipca w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się rozpoczęcie IV edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej. To niezwykłe wydarzenie będzie doskonałą okazją do poznania tradycji, rzemiosła i kultury Lasowiaków, jednego z najbardziej unikalnych grup etnograficznych Polski. Dodajemy, że cały festiwal odbywać się będzie do 28 lipca, w wielu podkarpackich, malowniczych miejscowości.

  Festiwal rozpocznie się 6 lipca 2024 roku o godzinie 10:30. Inauguracja będzie miała miejsce w malowniczym Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen warsztatów, pokazów, wystaw i występów artystycznych, który z pewnością przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów z różnych zakątków kraju.

  Jednym z najważniejszych elementów festiwalu będą warsztaty i pokazy rzemiosła. Od godziny 10:30 do 14:30 w dworze z Brzezin odbędą się warsztaty kulinarne oraz pokaz sokolnictwa. Będzie to doskonała okazja do nauki tradycyjnych przepisów i technik kulinarnych, a także do obserwacji sokolników w akcji.

  W sektorze lasowiackim, od 11:30 do 17:00, uczestnicy będą mogli podziwiać pokazy wyrobu dranek, zabawkarstwa, bibułkarstwa, wycinanek, lepienia garnków, piszczelnictwa, malowanek oraz kowalstwa. To wyjątkowa szansa, aby zobaczyć na żywo, jak powstają tradycyjne lasowiackie wyroby rzemieślnicze.

  Leśnictwo również znajdzie swoje miejsce na festiwalu. Od godziny 12:00 do 16:00 w leśnictwie będą odbywać się pokazy żywicowania, cięcia drewna oraz wytopu dziegciu. Te demonstracje pokażą, jak ważną rolę w życiu Lasowiaków odgrywały lasy i ich produkty.

  Dodatkowo, od 12:00 do 17:00 w domu parafialnym z Książnic odbędzie się wystawa poświęcona dziedzictwu kulturowemu Lasowiaków pt. „Magierka na głowie, kałytą u pasa”. Wystawa przybliży zwiedzającym historię, stroje i zwyczaje tego unikalnego etnograficznego regionu.

  Na festiwalu nie zabraknie stoisk związanych z łowiectwem, gdzie odwiedzający będą mogli zobaczyć pokazy psów myśliwskich, a także wziąć udział w zabawach i konkursach dotyczących znajomości leśnej. Te atrakcje będą dostępne od 12:00 do 17:00 na łące przy wiatrakach.

  Od 12:00 do 17:30 w sektorze wstępnym odbędą się także pokazy działania barci, lania świec, plecionki z wikliny, garncarstwa, hafciarstwa, pszczelarstwa oraz plecionki z korzenia sosny. Uczestnicy będą mogli obserwować i uczyć się od doświadczonych rzemieślników, jak tworzyć te unikalne rękodzieła.

  Kulminacyjnym punktem festiwalu będą występy na scenie w sektorze wstępnym, które rozpoczną się o godzinie 14:00 i potrwają do 18:30. O godzinie 14:45 korowód z zespołami ludowymi poprowadzi widzów spod sceny do kościoła z Rzochowa, gdzie o 15:00 odbędzie się Msza Święta z oprawą lasowiacką. Po mszy, korowód wróci na teren festiwalu.

  Oficjalne otwarcie IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej zaplanowano na godzinę 16:30, po którym odbędą się warsztaty tańców lasowiackich od 18:30 do 19:30. Wieczór zakończy się potańcówką z kapelami „Łola” i „Cmolasie Chłopoki” od 19:30 do 21:30, zapewniając doskonałą zabawę dla wszystkich uczestników.

  Warto podkreślić, że wstęp do skansenu tego dnia będzie bezpłatny, co czyni to wydarzenie jeszcze bardziej dostępnym dla szerokiej publiczności. Program inauguracji festiwalu można znaleźć na stronie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej: www.muzeumkolbuszowa.pl. Szczegółowy program całego festiwalu jest dostępny na stronie: www.lasowiacki.pl.

  IV Festiwal Kultury Lasowiackiej to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w kulturze, tradycji i rzemiośle Lasowiaków. Bogaty program warsztatów, pokazów, występów artystycznych i wystaw zapewni niezapomniane wrażenia i pozwoli lepiej poznać dziedzictwo tego unikalnego regionu. Nie przegap tej wyjątkowej okazji i już dziś zaplanuj swój udział w festiwalu!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com