czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Miłosz Szpar student Uniwersytetu Rzeszowskiego akademickim Mistrzem Świata w szachach

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  To było niesamowite pięć dni rywalizacji! Reprezentanci Polski zdobyli aż dziewięć medali na Akademickich Mistrzostwach Świata w sportach umysłowych, które odbyły się w Ugandzie. Miłosz Szpar student Uniwersytetu Rzeszowskiego został akademickim Mistrzem Świata w szachach Klasycznych.

  Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Świata w sportach umysłowych miały ogromne znaczenie dla naszej reprezentacji. Dwa lata temu w Antwerpii biało-czerwoni zdobyli aż siedem medali, więc do Entebbe pojechali z zamiarem zdobycia kolejnych licznych krążków.

  Do Entebbe, miejsca tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata, udało się 14 polskich studentek i studentów. Zawody były wymagające; szachiści musieli rozegrać 9 rund w ciągu kilku dni, a brydżyści kilkanaście partii. Dodatkowo, odbyła się rywalizacja w szachach błyskawicznych.

  Kiedy szachiści rozegrali już kilka rund w klasycznej odmianie, przyszedł czas na rywalizację w szachach błyskawicznych. Jak mówi sama nazwa konkurencji, turniej odbył się w jedno popołudnie. I Polacy mieli już co świętować! Wśród mężczyzn złoty medal wywalczył Janik! — O medal było bardzo trudno. Tak naprawdę nie byłem faworytem i naprawdę musiałem się napracować, a przy okazji pomogło mi trochę szczęście. To nie tak, że złoto było dla mnie formalnością — ocenia akademicki mistrz świata.

  Co więcej, biało-czerwone szachistki spisały się jeszcze lepiej i zajęły całe podium! Na najwyższym jego stopniu stanęła Julia Antolak (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), drugą lokatę wywalczyła Liwia Jarocka z Uniwersytetu Warszawskiego, a trzecią Anna Kubicka (ALK Warszawa). Tym samym Polska triumfowała również w klasyfikacji drużynowej.

   Cieszę się, że mogę nazywać się akademickim mistrzem świata. Ten turniej będzie kojarzył mi się z wieloma rzeczami, również z tym, że udało mi się zjeść roleksa. Nie będę jednak zdradzał co to jest, a pointą było to, że wskoczyłem do basenu po ceremonii medalowej.

  MIłosz Szpar, Akademicki Mistrz Świata w szachach klasycznych, Uniwersytet Rzeszowski.

  Następnie szachiści powrócili do rywalizacji w klasycznej odmianie szachów. Po rozegraniu wszystkich partii najlepszym wśród mężczyzn okazał się Miłosz Szpar z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który został akademickim mistrzem świata. Na podium wyprzedził Francuzów Yovanna Gatineau i Benjamina Defromonta.

  Opiekunem sekcji szachowej AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego jest Dyrektor Studium Wychowania i Rekreacji Miłosz Szczudło. Miłosz Szpar, jest rzeszowianin, wielokrotnie startował w Akademickich Mistrzostwach Polski i reprezentuje Rzeszów na licznych turniejach krajowych oraz międzynarodowych. Znany również na YouTube jako Szparuman, promuje tam królewską dyscyplinę.

  Wyjazd do Afryki mógł być dla zawodników wyjątkowo atrakcyjny. Uganda to egzotyczny kraj dla Polaków, więc ciekawość naszych reprezentantów na AMŚ była w pełni uzasadniona. Ich cel na zawody był jasny: zagrać na swoim wysokim poziomie. Jak nasi zawodnicy odnaleźli się w Ugandzie? „Było na pewno bezpieczniej, niż na początku zakładałem,” mówi Igor Janik z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, wicemistrz świata w szachach błyskawicznych z Antwerpii. „Atmosfera turnieju też była dobra, więc nie mogliśmy narzekać. Wiadomo, że w takich miejscach organizatorzy również uczą się, jak tworzyć wielkie turnieje, dlatego baza może nie była idealna, ale w porównaniu do poprzednich edycji Akademickich Mistrzostw Świata na pewno nie było tragedii.”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com