niedziela, 14 lipca, 2024
+

  Nowe Centrum Pomocy Dzieciom powstanie w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie planowane jest utworzenie Centrum Pomocy Dzieciom. Obecnie w Polsce istnieje jedynie dziewięć takich placówek. 2 lipca w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks odbyło się podpisanie listu intencyjnego dotyczącego tego projektu.

  Podpisy pod nim złożyli: Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, Marcin Mołoń, Prezes Zarządu Fundacji PRO-FIL, Beata Wojtkowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  Chcemy ogłosić tę nową inicjatywę, która wychodzi naprzeciw potrzebom krzywdzonych dzieci. Realizować ją będą Fundacja PRO-FIL, która z miastem już współpracuje, a koordynować Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie to znakomite połączenie kompetencji, idealne połączenie chęci działania społecznego z działaniami administracji różnego szczebla. Dziękuję za tę inicjatywę

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Według założeń Fundacji PRO-FIL, pomoc w nowo powstającym centrum otrzyma 50 dzieci miesięcznie. Centrum będzie mieścić się w budynku RARR przy ulicy Szopena 51, a jego otwarcie planowane jest na rok 2025. Obecnie Fundacja PRO-FIL ubiega się o grant na utworzenie i funkcjonowanie Centrum w Ministerstwie Sprawiedliwości. Środki te mają być uzupełniane dotacjami od samorządu województwa i miasta.

  Z danych UNICEF wynika, że w Polsce około 630 tysięcy dzieci potrzebuje specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Policja informuje, że w województwie podkarpackim średnio około 2,5 tysiąca dzieci rocznie pada ofiarą przestępstw. UNICEF podkreśla pilną potrzebę poprawy dostępu do usług zdrowia psychicznego.

  W Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) dzieci pokrzywdzone przestępstwem oraz ich niekrzywdzący opiekunowie będą mogły skorzystać z kompleksowej i interdyscyplinarnej pomocy pod jednym dachem. „To tutaj dzieci, które doznały krzywdy, otrzymają BEZPŁATNĄ pomoc terapeuty, psychologa, psychiatry, prawnika czy pediatry,” podkreślił Marcin Mołoń. Beata Wojtkowska dodała, że „udzielana pomoc jest kompleksowa, a dziecko, które już wiele wycierpiało, nie musi kilkakrotnie w różnych miejscach opowiadać o traumatycznych dla siebie zdarzeniach.”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com