czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Czy obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu zwyciężą w plebiscycie wydarzeń historycznych 2023?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rok 2023 na Podkarpaciu został ogłoszony Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi, na mocy uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Inicjatywa ta miała na celu uczczenie pamięci tej bohaterskiej rodziny, która oddała życie, ratując Żydów podczas II wojny światowej. Obchody obejmowały szereg wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, które nie tylko honorowały Ulmów, ale także promowały wartości solidarności, odwagi i człowieczeństwa.

  Jednym z głównych wydarzeń była współorganizacja koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha” oraz produkcja spotu „Samarytanie z Markowej. Historia Rodziny Ulmów”. Koncert ten był nie tylko muzycznym hołdem, ale również platformą do edukacji i refleksji nad znaczeniem historii Ulmów w dzisiejszym świecie.

  Konkurs „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu”

  PROT zainicjowała otwarty konkurs dla organizacji pożytku publicznego, mający na celu dofinansowanie działań upamiętniających Rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów. W ramach konkursu zorganizowano koncerty, filmy, wystawy, warsztaty edukacyjne, konferencje i konkursy, które przyciągnęły szerokie grono uczestników i widzów.

  W ramach specjalnej edycji programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”, ogłoszono konkurs „Ci, którzy rozdali życie…”. Konkurs ten miał na celu zainspirowanie młodych ludzi do zgłębiania historii bohaterów wojennych i ich bezinteresownych działań.

  Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie zaprezentował spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w ośmiu miastach regionu. Ponadto, odbyła się ogólnopolska premiera filmu dokumentalnego „Ulmowie” w reżyserii Dariusza Walusiaka, która miała miejsce w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

  Towarzystwo Przyjaciół Markowej zorganizowało wystawę fotografii autorstwa Józefa Ulmy pt. „Niecodzienna codzienność Rodziny Ulmów”, która przyciągnęła wielu zainteresowanych. Dzień przed beatyfikacją odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. „Przerwane dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej.

  Dzień po beatyfikacji ruszyła akcja „Po owocach ich poznacie”, która polegała na sadzeniu drzew jabłoni, jako symbolu pamięci o Polakach ratujących Żydów. Jabłonie, które szczepił i sprzedawał Józef Ulma, trafiły do około 50 szkół i przedszkoli w regionie, a także do prestiżowych miejsc, takich jak Ogrody Watykańskie i Pałac Prezydencki.

  Podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz innych wydarzeń popularyzatorskich za granicą, m.in. w Brukseli i Rzymie, promowano dziedzictwo Rodziny Ulmów. Były to działania mające na celu szerzenie wiedzy o bohaterskich czynach tej rodziny na arenie międzynarodowej.

  Dla upowszechnienia całego zestawu działań uruchomiono dedykowaną stronę internetową, na której znajduje się pełne kalendarium przedsięwzięć: Rok Rodziny Ulmów. Seria wydarzeń organizowanych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego wykorzystywała różne narzędzia wsparcia oraz formy działalności kulturalnej i artystycznej.

  Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu zostały nominowane do prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2023”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Internauci mogą oddać swój głos na stronie Muzeum Historii Polski do 31 lipca 2024 r. Marszałek Władysław Ortyl zachęca do głosowania na projekt, który znacząco przyczynił się do pielęgnacji pamięci historycznej i tożsamości regionu.

  Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu były wyjątkowym wydarzeniem, które nie tylko upamiętniło bohaterskie czyny Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi, ale także zintegrowało społeczność regionu. Seria wydarzeń miała ogromne znaczenie społeczne, kulturalne i obywatelskie, przyczyniając się do upowszechnienia wiedzy o historii Podkarpacia i heroicznych postawach Polaków podczas II wojny światowej.

  „Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu” to wyjątkowa inicjatywa, która nie tylko upamiętnia bohaterskie czyny rodziny Ulmów, ale także integruje społeczność regionu i promuje wartości solidarności i człowieczeństwa. Projekt ten ma szansę na zdobycie prestiżowego tytułu „Wydarzenie Historyczne Roku 2023” dzięki zaangażowaniu i głosom internautów. Zachęcamy do oddania głosu i wsparcia tej ważnej inicjatywy, która przyczynia się do budowy naszej tożsamości narodowej i regionalnej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com