poniedziałek, 22 lipca, 2024
+

  „Na obcasie i bez – 150 lat historii i rozwoju obuwia damskiego” – nowa wystawa, która będzie dostępna w Muzeum Okręgowym!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wystawa „Na obcasie i bez – 150 lat historii i rozwoju obuwia damskiego” to unikalne wydarzenie, które odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Od 12 lipca do 31 grudnia 2024 roku, zwiedzający będą mieli okazję odkryć fascynującą historię damskiego obuwia, oglądając ponad 100 eksponatów z okresu 1780-1930. Ta wyjątkowa ekspozycja, przygotowana przez kuratorki Beatę Kuman oraz Hannę Szudzińską, stanowi pierwszą w Polsce wystawę poświęconą damskiemu obuwiu w kontekście historii sztuki.

  Wystawa nie tylko prezentuje bogactwo form i stylów obuwia damskiego na przestrzeni 150 lat, ale także pokazuje, jak zmieniające się trendy w modzie odzwierciedlały szersze przemiany społeczne i kulturowe. Kuratorki postawiły sobie za cel ukazanie, jak rola kobiety w społeczeństwie ewoluowała wraz z wysokością obcasów. Wystawa inspirowana jest filmem Pedro Almodóvara „Wysokie Obcasy”, co dodaje jej niezwykłego charakteru i prowokuje do głębszej refleksji nad rolą obuwia w życiu kobiet.

  Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Hanny Szudzińskiej, która zgromadziła imponujący zbiór obuwia stanowiący ważny element europejskiego dziedzictwa materialnego. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się m.in.:

  Mulety na obcasie z jedwabiu haftowanego złotą nicią, datowane na lata 1780/90, Europa Zachodnia.

  Trzewiki zapinane na guziczki z macicy perłowej wykonane z atłasu jedwabnego i skóry, pochodzące z lat 1840/50, Europa Zachodnia.

  Pantofle w stylu Ludwika XV dekorowane haftem złotą nicią, bajorkami i perłowymi paciorkami, z lat 1850/70, Europa Zachodnia.

  Te różnorodne pod względem technik wykonania i zdobnictwa obiekty pozwalają prześledzić rozwój obuwnictwa na przestrzeni dekad.

  Odważna aranżacja wystawy została zaprojektowana tak, aby nie była to linearna narracja, lecz pełne emocji miejsce, które zachęca widza do stworzenia własnej opowieści o bucie. Kuratorki chcą, aby zwiedzający zastanowili się nad symbolicznym znaczeniem obuwia w modzie damskiej, od symbolu małżeństwa po współczesne skojarzenia z pożądaniem i spełnieniem, jak to przedstawiono w popularnym serialu „Seks w wielkim mieście”.

  Oprócz obuwia, na wystawie zaprezentowane zostaną również inne akcesoria związane z obuwiem i stopą, w tym XIX-wieczne pończochy, kartoniki po butach oraz srebrne przybory takie jak haczyki, łyżki i klamry. Te dodatkowe elementy pozwalają na jeszcze pełniejsze zrozumienie kontekstu i historii obuwia damskiego.

  Wernisaż wystawy odbędzie się 12 lipca 2024 roku o godzinie 18:00, a sama wystawa potrwa do końca roku 2024. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. Wystawa została dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego.

  Wystawa „Na obcasie i bez – 150 lat historii i rozwoju obuwia damskiego” to nie tylko przegląd mody obuwniczej, ale także okazja do głębszej refleksji nad zmianami społecznymi, jakie zachodziły w Europie na przestrzeni ostatnich 150 lat. Zróżnicowane eksponaty, odważna aranżacja oraz bogactwo detali czynią tę wystawę obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników historii mody i sztuki.

  Zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie na tę niezapomnianą podróż przez historię damskiego obuwia!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com