sobota, 13 lipca, 2024
+

  Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta, przejdzie ulicami miasta już w najbliższą niedzielę

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  7 lipca 2024 roku, Rzeszów stanie się miejscem szczególnej uroczystości, upamiętniającej tragiczne wydarzenia sprzed ponad osiemdziesięciu lat. W rocznicę pierwszej deportacji Żydów z rzeszowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu, odbędzie się Marsz Pamięci, organizowany przez Stowarzyszenie Rajsze pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa, Konrada Fijołka.

  Pierwszy transport Żydów z Rzeszowa wyruszył 7 lipca 1942 roku, inicjując serię deportacji i egzekucji, które miały na celu likwidację żydowskiej społeczności miasta. Niemiecki okupant, dążąc do realizacji swojego zbrodniczego planu, systematycznie niszczył życie, kulturę i dziedzictwo rzeszowskich Żydów. Marsz Pamięci stanowi hołd dla tych, którzy padli ofiarą tych straszliwych wydarzeń, oraz przypomnienie o utraconej części historii miasta.

  Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:30 na Placu Ofiar Getta, gdzie przy Kamieniu Pamięci zostaną przywołane relacje świadków eksterminacji. Głos zabiorą również potomkowie rzeszowskich Żydów, dzieląc się swoimi wspomnieniami i refleksjami. W intencji ofiar zostanie odmówiona modlitwa za zmarłych, oddając cześć pamięci tysięcy osób, które straciły życie w wyniku nazistowskiego terroru.

  Marsz Pamięci poprowadzi uczestników w milczeniu ulicami Rzeszowa, od Placu Ofiar Getta do Dworca PKP Staroniwa. Trasa przebiegać będzie przez ulice: Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego. Milczący pochód, pełen zadumy i refleksji, przypomni o tragicznych losach mieszkańców miasta.

  Podczas marszu, symbolem pamięci będą artefakty – wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów, a także afisze i szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów, sklepów i stowarzyszeń. Te przedmioty, z których każdy nosi ślad dawnego życia i codzienności, mają na celu przywołanie konkretnych postaci. Dzięki nim anonimowy zbiór ofiar przypomni o społeczności, która kiedyś tworzyła nieodłączną część Rzeszowa.

  Po zakończeniu marszu, wzorem lat ubiegłych, w Synagodze Staromiejskiej przez całą noc będzie palić się światło. Ten symboliczny gest ma przypominać współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich obywatelach miasta, ich kulturze, tradycji i tragedii, jaka ich spotkała.

  Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta to nie tylko wydarzenie upamiętniające tragiczne wydarzenia przeszłości. To także ważna lekcja historii i empatii dla obecnych i przyszłych pokoleń. Przypominając o cierpieniach i zbrodniach wojennych, marsz skłania do refleksji nad wartością życia, tolerancji i szacunku dla różnorodności.

  Organizatorem Marszu Pamięci jest Stowarzyszenie Rajsze, które od lat działa na rzecz upamiętniania żydowskiego dziedzictwa Rzeszowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek, co podkreśla znaczenie i wagę tego wydarzenia dla całej społeczności miasta.

  Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta to niezwykle ważne wydarzenie, które łączy historię z teraźniejszością. Upamiętnienie ofiar Holocaustu poprzez marsz, modlitwy jest aktem głębokiego szacunku i pamięci. Każdy krok uczestników marszu to hołd dla tych, którzy odeszli, i przypomnienie dla tych, którzy żyją, o konieczności pielęgnowania pamięci i historii, aby tragedie przeszłości nigdy więcej się nie powtórzyły.

  Jak wyglądała dokładnie sytuacja Żydów w naszym regionie?

  Przed wybuchem II wojny światowej Rzeszów był miastem, w którym kwitła różnorodność kulturowa. Wśród jego mieszkańców znajdowało się ponad 13 tysięcy Żydów, co stanowiło około 30% populacji miasta. W miarę jak wojna nabierała tempa, Rzeszów stał się schronieniem dla wielu Żydów przesiedlonych z innych regionów, takich jak Łódź, Kalisz, Śląsk, a także z podrzeszowskich miasteczek i wsi. W szczytowym momencie, przed rozpoczęciem przez Niemców systematycznej eksterminacji, w Rzeszowie przebywało około 23 tysiące Żydów.

  Niemcy, dążąc do realizacji swojego zbrodniczego planu, utworzyli getto w Rzeszowie, do którego zmusili do przeniesienia się nie tylko rodowitych rzeszowskich Żydów, ale także Żydów z już zlikwidowanych gett w okolicznych miejscowościach, takich jak Czudec, Głogów, Kolbuszowa, Leżajsk, Sędziszów Małopolski, Strzyżów czy Tyczyn. W kolejnych miesiącach do getta w Rzeszowie sprowadzono również grupy Żydów z Krosna, Jasła i Sanoka.

  Pierwsza akcja deportacyjna z rzeszowskiego getta miała miejsce 7 lipca 1942 roku i trwała do 13 lipca. W tym czasie tysiące Żydów zostało wywiezionych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Szacuje się, że w tej oraz kolejnych lipcowych deportacjach, wywieziono około 10-12 tysięcy osób. Dla wielu z nich podróż do Bełżca była równoznaczna z wyrokiem śmierci.

  Niestety, nie wszyscy Żydzi z Rzeszowa zostali deportowani do obozów zagłady. Wiele osób straciło życie na miejscu, w samym getcie, gdzie warunki bytowe były tragiczne. Około 2-3 tysiące Żydów zostało rozstrzelanych w lesie pod Głogowem. Te masowe egzekucje były częścią brutalnej polityki eksterminacyjnej realizowanej przez niemieckich okupantów.

  Po lipcowych deportacjach nastąpiły kolejne, równie tragiczne wydarzenia. W sierpniu oraz listopadzie 1942 roku miały miejsce najliczniejsze wywózki z rzeszowskiego getta. Historycy szacują, że łącznie z getta w Rzeszowie do Bełżca deportowano od 15 do 22 tysięcy Żydów. Te liczby świadczą o ogromie tragedii, jaka dotknęła rzeszowską społeczność żydowską.

  Współczesny Rzeszów stara się pamiętać o swoich żydowskich mieszkańcach, którzy padli ofiarą Holocaustu. Co roku organizowane są uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Marsz Pamięci, odbywający się 7 lipca, jest jednym z najważniejszych elementów tych obchodów. Uczestnicy marszu, w ciszy i zadumie, przemierzają ulice miasta, oddając hołd tym, którzy zginęli.

  Historia rzeszowskich Żydów podczas II wojny światowej jest jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w dziejach miasta. Deportacje, egzekucje i życie w getcie pozostawiły niezatarte ślady w pamięci potomków i mieszkańców Rzeszowa. Współczesne uroczystości upamiętniające te wydarzenia są ważnym elementem budowania pamięci i tożsamości historycznej, przypominając o konieczności zachowania pamięci o ofiarach Holocaustu oraz o lekcjach, jakie niesie ze sobą ta tragiczna przeszłość.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com