piątek, 12 lipca, 2024
+

  Jak było na Festiwalu Kultury Łemkowskiej w Odrzechowej – „Łemkowska Watra”?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ostatni weekend w Odrzechowej, dawnej wsi łemkowskiej położonej w powiecie sanockim, w dniach od 28 do 30 czerwca miało miejsce wielkie muzyczne święto – Festiwal Kultury Łemkowskiej – Łemkowska Watra. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek tradycyjnym rozpaleniem watry, śpiewem i opowieściami o historii i kulturze Łemków i potrwało aż do niedzieli.

  Co działo się po kolei, każdego dnia trwania festiwalu?

  Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się uroczystym zapaleniem Łemkowskiej Watry, co symbolicznie otworzyło festiwal i zjednoczyło uczestników w duchu łemkowskiej tradycji. Wieczór był pełen opowieści łemkowskich, przeplatanych śpiewem przy akompaniamencie gitary, skrzypiec i akordeonu. Za klimatyczne doznania odpowiadała rodzina Rafała Fudali, która swoim występem wprowadziła wszystkich w magiczny świat łemkowskich legend i pieśni.

  Drugiego dnia festiwalu, w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie, uczestnicy mieli okazję spróbować prawdziwej kuchni łemkowskiej. Była to wyjątkowa okazja, by zasmakować tradycyjnych potraw, które od pokoleń były przygotowywane według starych, sprawdzonych receptur. To również doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń kulinarnych. Sobota była zatem dniem kuchni łemkowskiej w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie. Serwowane były tradycyjne dania takie jak knysze, fuczki, gołąbki ziemniaczane czy hreczanyki.

  Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się o godzinie 14:00 i obfitował w różnorodne wydarzenia artystyczne i warsztatowe. Chór ZORIA z Uścia Gorlickiego zaprezentował tradycyjne łemkowskie pieśni, które przeniosły słuchaczy w czasie i przestrzeni. Obrzęd Świętojański to kolejny punkt programu, który przybliżył uczestnikom piękno łemkowskich tradycji związanych z najkrótszą nocą w roku. Zespoły Lem MY z Komańczy oraz Susanna Jara z Krakowa swoimi występami zapewniły niezapomniane muzyczne doznania. Festiwal zakończył koncert polsko-łemkowskiego zespołu, jednocześnie folkowego – BURJAN.

  Festiwal był przepełniony muzyką i warsztatami. Na lokalnych stoiskach można było sprawdzić swoje umiejętności w robieniu krywulek – tradycyjnej biżuterii karpackiej, kupić soroczkę – koszulę wyszywaną haftem karpackim, zioła i olejki eteryczne z Majesternii Karpat. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty kulinarne przygotowania dań kuchni łemkowskiej. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrego przygotowały mastyło, fuczki, bułeczki z kapustą kiszoną, placuszki z twarogiem, hreczanyki i inne pyszności, którymi częstowały uczestników festiwalu.

  Ponieważ Odrzechowa to wieś łemkowska, nie mogło zabraknąć warsztatów z ornamentu łemkowskiego przeprowadzonych przez studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nawiązanie do sztuki łemkowskiej nie było przypadkowe. Odrzechowa to miejsce, w którym powstaje Centrum Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych i najważniejszych malarzy polskich II połowy XX wieku. Ojciec Jerzego – Stefan Nowosielski pochodził z Odrzechowej, a oczywista była realizacja budowy przez Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Wisłoka” Centrum Jerzego Nowosielskiego.

  W czasie trwania Festiwalu Kultury Łemkowskiej odbyły się warsztaty kreatywne pod nazwą „ORNAMENT ŁEMKOWSKI”, przeprowadzone przez Natalię Suwaj oraz Rafała Podsobińskiego – artystów związanych na co dzień z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zostali oni zaproszeni na wydarzenie przez członków Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Dorzecze Wisłoka”.

  W zamierzeniu artystów improwizacja, żywy proces i możliwość wyrażenia się poprzez sztuki wizualne, głównie malarstwo, przy towarzyszących wszystkim dźwiękach muzyki łemkowskiej, stanowiły formułę spajającą całe wydarzenie. Lokalna społeczność miała okazję poznać łemkowskie wzory oparte na ludowym wzornictwie, ich znaczenie oraz symbolikę najczęściej wykorzystywanych barw. Mało kto zdawał sobie sprawę, że takie kolory jak niebieski, pomarańczowy i zielony są barwami narodowymi Łemkowyny. Każda z nich miała swoje znaczenie, związane ze światem natury: kolor niebieski oznaczał niebo, żółty – zboże, a zielony – góry i lasy.

  Efektem kilkugodzinnych działań były obrazy powstałe na płótnie oraz papierze, namalowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Przedstawiały one piękne roślinne oraz geometryczne ornamenty i symbole łemkowskie.

  Festiwal Kultury Łemkowskiej to była impreza przepełniona duszą, klimatem i niesamowitą atmosferą, którą stworzyli artyści, mieszkańcy i turyści odwiedzający to miejsce. Festiwal Kultury Łemkowskiej – Łemkowska Watra była jedną z kilku imprez muzyczno-kulturalnej podróży tego lata po „Dorzeczu Wisłoka”. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury Etnopolska Edycja 2024 projektu pn. Festiwal Trzech Kultur Pogranicza Czterech Gmin, w planach są kolejne wydarzenia: 6 lipca 2024 – Sobótka Bukowska w Nagórzanach, 26-27 lipca 2024 – Festiwal Kultury Żydowskiej w Zarszynie, 4 sierpnia 2024 – Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa w Rymanowie oraz 8 września 2024 – Festiwal Kultury Łemkowskiej w Besku.

  Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które miały na celu przybliżenie uczestnikom różnych aspektów kultury łemkowskiej. W ciągu trzech dni festiwalu, każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. Program był nasycony muzyką, warsztatami oraz możliwością degustacji tradycyjnych potraw łemkowskich, które były przygotowywane na oczach uczestników.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com