poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  W lipcu odbędzie się po raz czwarty Festiwal Kultury Lasowiackiej na Podkarpaciu!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Lipiec 2024 roku w województwie podkarpackim zapowiada się wyjątkowo barwnie i radośnie dzięki czwartemu Festiwalowi Kultury Lasowiackiej, który odbędzie się w naszym regionie od 6 do 28 lipca. To niezwykłe wydarzenie, celebrujące bogate dziedzictwo Lasowiaków, obejmie 11 miejscowości, oferując szeroką gamę atrakcji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Program festiwalu obfituje w różnorodne aktywności – od pokazów tradycyjnego rzemiosła po wieczorne potańcówki, od degustacji regionalnych potraw po warsztaty artystyczne. To doskonała okazja, by poznać kulturę Lasowiaków w jej pełnym blasku.

  Festiwal rozpocznie się 6 lipca w malowniczym Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się inaugurująca Msza Święta Lasowiacka w zabytkowym Kościele Świętego Marka. Tego dnia goście będą mogli podziwiać pokazy rzemieślników, artystów ludowych oraz tradycyjne prace związane z bartnictwem i gospodarką leśną. Dzień zakończy się uroczystym otwarciem festiwalu oraz wręczeniem srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Janowi Pukowi, po którym nastąpi koncert muzyki leśnej i potańcówka na drewnianej podłodze.

  W kolejnych dniach festiwal odwiedzi m.in. Tarnobrzeski Dom Kultury, gdzie 10 lipca odbędą się warsztaty wycinanki lasowiackiej, a 11 lipca wernisaż wystawy wycinanek Marii Kozłowej, prac Renaty Sendrowicz oraz projektów ubrań Justyny Wesołowskiej. W Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie, 11 lipca rozpoczną się międzypokoleniowe warsztaty z robienia bukietów żniwnych, a 13 lipca widowisko „Żniwa u Lasowiaków” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Cyganianki”.

  Festiwal to nie tylko uczta dla oczu i uszu, ale również dla podniebienia. 12 lipca w Zamku w Baranowie Sandomierskim odbędą się prezentacje stoisk wystawców z regionalnymi specjałami oraz gotowanie na żywo z mistrzem kuchni Karolem Okrasą. Dzień zakończy konkurs kulinarny, w którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił w przyrządzaniu lasowiackich potraw.

  W Rudniku nad Sanem, 20 lipca na rynku miejskim odbędą się warsztaty wikliniarskie, wycinanki lasowiackiej oraz pokazy tradycyjnego wyplatania koszy. Nie zabraknie także muzyki – wystąpią Kapela Ludowa „Łęgowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zagrodzianie”. Dzień zakończy się koncertem zespołu SOMETHINGSKI TRIO i potańcówką.

  Festiwal to również szansa na poznanie współczesnych twórców inspirujących się kulturą Lasowiaków. W Muzeum Ziemi Leżajskiej, 21 lipca odbędą się warsztaty plastyczne oraz tematyczne, gdzie dzieci i dorośli będą mogli spróbować swoich sił w różnych technikach artystycznych, takich jak tworzenie lasowiackich wianków bibułkowych czy malowanie na kubkach. W programie przewidziano również występy artystyczne i wykład nt. kultury Lasowiaków.

  IV Festiwal Kultury Lasowiackiej w Ulanowie odbędzie się 21 lipca! To impreza pod znakiem tradycji flisackich. Od godz. 13.00 do godz. 18.00 dzień z przewodnikiem czyli darmowe zwiedzanie Muzeum Flisactwa Polskiego. O godzinie 17:00 przy Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego zobaczycie spektakl teatralny „Frycowy pacierz” połączony z występem Chóru Ulanowskiego i Kapeli Flisackiej. Dla najmłodszych przygotowano etno-atrakcje w zagrodzie lasowiackiej, zapraszamy też na pokaz mody lasowiackiej. Nie zabraknie również warsztatów szkutnictwa i rękodzieła, spływu galarami z flisacką pogawędą oraz biesiady flisackiej przy muzyce Kapeli Brodów. Dodatkowe bezpłatne atrakcje to rejsy galarami oraz degustacja barszczu flisackiego. Oczywiście wstęp wolny!

  Wielki finał festiwalu zaplanowano na 28 lipca w Stalowej Woli, na rozwadowskim rynku. Dzień rozpocznie Lasowiacka Msza Święta w Kościele św. Floriana, po której nastąpi szereg atrakcji, w tym występy kapel ludowych, interaktywny turniej wiedzy oraz koncert zespołu „Tęgie Chłopy”. Finałowy dzień festiwalu będzie zwieńczeniem miesięcznych obchodów, ukazując piękno i różnorodność lasowiackiej kultury w pełnej krasie.

  IV Festiwal Kultury Lasowiackiej to doskonała okazja, by zanurzyć się w świat tradycji, rzemiosła i sztuki, które kształtowały region przez stulecia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od dzieci, przez młodzież, po dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, co czyni festiwal jeszcze bardziej dostępnym dla szerokiej publiczności. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu, dostępnym na stronie organizatorów (https://lasowiacki.pl/2024-2/)  i uczestnictwa w tym wyjątkowym święcie kultury Lasowiackiej!

  Fot. https://lasowiacki.pl/
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com