czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Za nami integracyjny piknik w WSIiZ – impreza, która zrzeszyła międzynarodowych studentów tej uczelni!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Czerwiec w Rzeszowie, a szczególnie w kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Kielnarowej, to czas, kiedy różnorodność kulturowa staje się sercem uczelni. Tegoroczny International Day zgromadził ponad 300 osób z całego świata, by wspólnie celebrować bogactwo i różnorodność międzynarodowej społeczności studenckiej.

  Taniec, muzyka i tradycja na scenie

  Wydarzenie to przyciągnęło uczestników reprezentujących kraje takie jak Indie, Ukraina, Zimbabwe, Japonia, Kazachstan i wiele innych. Program pikniku wypełniły liczne występy taneczne i wokalne, prezentacje tradycyjnych strojów oraz warsztaty kulturowe. Studenci i pracownicy WSIiZ, a także przedstawiciele lokalnych instytucji i władz, mogli doświadczyć bogactwa kulturowego prezentowanego przez swoich kolegów z różnych zakątków świata.

  Wśród gości honorowych znaleźli się m.in. Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż oraz Pełnomocniczka Koordynator ds. Społecznych, Kultury i Oświaty Prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska. Ich obecność podkreśliła znaczenie i wagę wydarzenia, które stało się nie tylko świętem uczelni, ale również ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu.

  Opowieści miłości i radości

  Na scenie zaprezentował się między innymi Munashe Tapiwa Muchedzi z Zimbabwe, student kierunku International Business Management. Jego piosenka o miłości opowiadała historię dwojga ludzi, którzy spotykają się nad rzeką i wyznają sobie uczucia. Mężczyzna musi wyjechać, ale utrzymują ze sobą kontakt, pisząc listy o wspólnej przyszłości. „W Rzeszowie jestem od półtora roku. Kocham Rzeszów, jest bardzo spokojnym i zielonym miastem” – mówił po swoim występie Munashe, dzieląc się swoją miłością do miasta i jego mieszkańców.

  Rytmy Afryki i energia tańca

  Kolejnym niezapomnianym występem był taniec Jerusalema, wywodzący się z Republiki Południowej Afryki, wykonany przez Nashe Mukechi, studenta kierunku Social Work. „Studia w Rzeszowie to dla mnie niesamowity okres w życiu. Środowisko akademickie tutaj jest bardzo dynamiczne i wymagające, oferuje wiele możliwości. Spędzam też dużo czasu w samym Rzeszowie, który jest bardzo pięknym miastem. Tylko pogoda bywa dokuczliwa, ale i tak uwielbiam to miejsce” – podkreślił Nashe, dodając, że taniec jest dla niego sposobem na wyrażenie swojej kultury i emocji.

  Integracja i wymiana kulturowa

  International Day to znacznie więcej niż tylko studencka impreza. Jak podkreśla Magdalena Louis, Dyrektor ds. współpracy i rekrutacji międzynarodowej we WSIiZ, jest to święto międzynarodowych studentów, którzy wybrali WSIiZ i Rzeszów jako miejsce swojej edukacji, pracy i życia. „Tutaj się uczą, pracują, zdobywają doświadczenie i bawią, a także dzielą się z nami tym, co najważniejsze – kulturą, tradycją, wrażliwością i swoją radosną energią” – mówi Magdalena Louis.

  Szansa na wielokulturowe kształcenie

  Dr Barbara Przywara, Prorektorka WSIiZ ds. Nauczania, zwraca uwagę na korzyści płynące z kształcenia w wielokulturowym środowisku. „Kształcenie w takim otoczeniu to szansa dla studentów z Polski na naukę otwartości na świat, poznawanie innych kultur oraz praktyczne wykorzystanie języka angielskiego” – podkreśla dr Przywara. WSIiZ oferuje zajęcia łączone dla studentów kształcących się w języku angielskim i polskim, co pozwala na tworzenie wspólnych projektów i ćwiczenie umiejętności językowych w międzynarodowych zespołach.

  Międzynarodowa społeczność na WSIiZ

  W roku akademickim 2023/2024 studia na WSIiZ rozpoczęło 1400 osób z zagranicy, reprezentujących m.in. Ukrainę, Kazachstan, Indie, Tadżykistan, Zimbabwe, Iran, Indonezję, USA, RPA i Turcję. Najczęściej wybieranymi kierunkami przez studentów międzynarodowych są Zarządzanie lotnictwem (Aviation Management), Zarządzanie biznesem międzynarodowym (International Business Management), Informatyka (Computer Science), Pielęgniarstwo (Nursing) i Praca Socjalna (Social Work).

  Praktyczne wykorzystanie języka

  Dodatkowym atutem jest zapraszanie studentów zagranicznych do współprowadzenia lektoratów z języka angielskiego, co umożliwia praktyczne ćwiczenie języka w swobodnej atmosferze. „To pozwala na praktyczne ćwiczenie języka w swobodnej atmosferze” – mówi dr Barbara Przywara, podkreślając, że takie inicjatywy sprzyjają integracji i wzajemnemu zrozumieniu.

  International Day w WSIiZ to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje różnorodność kulturową, ale również wzmacnia więzi między studentami z różnych części świata. To czas, kiedy międzynarodowa społeczność studencka może dzielić się swoimi tradycjami, tańcami i muzyką, tworząc niezapomniane wspomnienia i wzbogacając doświadczenie edukacyjne wszystkich uczestników. Rzeszów, jako dynamicznie rozwijające się miasto, zyskuje dzięki temu na międzynarodowym znaczeniu, stając się miejscem spotkań kultur i inspiracji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com