poniedziałek, 22 lipca, 2024
+

  Kim są zwycięzcy tegorocznego Carpathian Startup Fest

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Najważniejszym słowem IV edycji Carpathian Startup Fest 2024 jest AI. Choć budzi ono wiele emocji, prawie wszystkie zwycięskie startupy korzystają z AI. Jak zauważył dr Maciej Kawecki, ambasador Cyfrowej UE, sztuczna inteligencja nie jest tylko narzędziem, ale nową „strefą bytowania człowieka”. Festiwal, który odbył się 5 i 6 czerwca, został zorganizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis.

  Przyciągnął on ponad tysiąc dwieście osób, w tym młodych przedsiębiorców, ludzi biznesu, nauki oraz inwestorów. Wśród nich był także Sebastian Kulczyk, którego program mentoringowy InCredibles dla najbardziej innowacyjnych startupów jest obecny na CSF od trzech lat. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa wręczono nagrody w trzech kategoriach: Najlepszy Startup – Muzaic, Najlepszy Scaleup – Dronehub oraz Najlepszy Pomysł Biznesowy – Water Sense. Laureatem VIII edycji programu mentoringowego InCredibles został Vivid Mind.

  Do tegorocznej edycji CSF zgłosiło się 280 projektów z Polski i zagranicy, a 20 z nich walczyło w finale o nagrody warte 130 tys. zł oraz o uwagę funduszy i inwestorów.

  Zwycięski Muzaic to aplikacja, która umożliwia każdemu wcielenie się w rolę artysty, pozwalając na definiowanie najbardziej odpowiednich dla siebie stylów muzycznych. To rozwiązanie wspiera zarówno profesjonalnych kompozytorów, jak i osoby chcące spersonalizować muzykę. Co ważne, dzieła tworzone za pomocą sztucznej inteligencji mają charakter indywidualny, dzięki czemu nie podlegają ochronie ZAiKS-u ani związanym z tym opłatom.

  Muzaic to przełomowe rozwiązanie, które umożliwia współtworzenie muzyki za pomocą smartfonów

  Wojciech Hazanowicz, CEO startupu.

  Muzaic zdobył też Nagrodę Publiczności, która na CSF w tym roku przyznawana była po raz pierwszy.

  II miejsce w kategorii Najlepszy Startup zdobyła platforma Codejet.ai, która automatyzuje pracę programistów poprzez przekształcanie projektów graficznych aplikacji w gotowy kod. Założyciele platformy wyjaśniają, że celem Codejet jest przyspieszenie procesu tworzenia frontendu.

  Automatyzujemy do 60 proc. zadań, konwertując projekty z Figma na czysty, gotowy do
  użycia kod. Dotychczas, cały proces realizowany był manualnie przez programistę, który musiał odwzorować to co narysował grafik w kodzie. Nasze rozwiązanie znacznie skraca ten proces, generując w pełni responsywny kod, gwarantując działanie aplikacji na wszelkich
  urządzeniach

  Patryk Pijanowski CEO startupu.

  BeeSpeaker,  aplikacja oparta na sztucznej inteligencji służąca do nauki języków obcych zajęła III miejsce w kategorii Najlepszy Startup.  Osoby korzystające z rozwiązania BeeSpeaker komunikują się bezpośrednio z tutorami, prowadząc z nimi konwersacje. Jak podkreślają przedstawiciele startupu, ich aplikacja wykorzystuje „najbardziej naturalny sposób nauki języków obcych – rozmowę”.

  Podczas Carpathian Startup Fest 2024 nagrody przyznano także w kategorii Najlepszy Scaleup. Pierwsze miejsce zdobyła spółka Dronehub, założona przez Vadyma Melnyka, która kilka lat temu powstała w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce koło Rzeszowa. Ta polska firma jako pierwsza na świecie stworzyła infrastrukturę naziemną umożliwiającą dowolnemu dronowi przemysłowemu samodzielne lądowanie, wymianę baterii i dalszy lot bez udziału człowieka.

  Drugie miejsce zajął BioCam.ai, startup medtech tworzący zdalny i bezbolesny system do diagnostyki i monitorowania zdrowia układu pokarmowego za pomocą smart-pigułki napędzanej AI. Trzecie miejsce przyznano INVENTMED za urządzenie Laserobaria, które przyspiesza leczenie trudno gojących się ran. Technologia ta pozwala znacznie zmniejszyć liczbę amputacji nóg u osób cierpiących na cukrzycę i miażdżycę.

  Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, podkreślił, że festiwal ten staje się coraz większym wydarzeniem, przyciągającym dużą uwagę. Wyraził zadowolenie z rosnącego zainteresowania i podziękował Radzie Programowej za pozytywny wpływ na budowanie marki tego wydarzenia.

  Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która od 2021 roku organizuje ten festiwal, zacytował Thomasa Eliota: „Tylko ci, którzy ryzykują pójściem za daleko, mogą odkryć, jak daleko można dojść”, wyrażając wiarę w te słowa. Podkreślił, że do stworzenia wielkiej firmy technologicznej potrzebne są kontakty, doświadczenie i odpowiednie uwarunkowania psychologiczne.

  Nagrody przyznano również w kategorii Najlepszy Pomysł Biznesowy (Idea Challenge), współorganizowanej z Podkarpackim Centrum Innowacji. Pierwsze miejsce zdobył projekt Water Sense, narzędzie do monitorowania jakości wody w rzekach w czasie rzeczywistym. Drugie miejsce przypadło Urinergy, które chce zrewolucjonizować przemysł energetyczny poprzez wykorzystanie gliceryny w ogniwach paliwowych. Trzecie miejsce przyznano projektowi „Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych gruczołu prostaty”.

  Do prestiżowego programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka zaproszono startup Vivid Mind, który tworzy aplikację wykorzystującą przetwarzanie dźwięku do wczesnego wykrywania demencji. Firma przez rok będzie korzystać ze wsparcia polskich i zagranicznych mentorów z różnych dziedzin, takich jak zarządzanie, sprzedaż, marketing, komunikacja, finanse i HR.

  Carpathian Startup Fest 2024 przyciągnął do Rzeszowa nie tylko młodych przedsiębiorców, ale także gwiazdy świata startupów. W rozmowach „How I did it” swoimi doświadczeniami dzielili się m.in. Michał Sadowski, CEO Brand24; Stefan Batory, CEO Booksy; Michał Rokosz, partner Inovo VC; Piotr Nowosielski, założyciel Just Join IT; Adam Wiśniewski, współzałożyciel AI Clearing oraz Greg Albrecht.

  CARPATHIAN STARTUP FEST 2024 WYNIKI: 

  Kategoria – Najlepszy Startup
  Startup III miejsce
  – BeeSpeaker
  Startup II miejsce – Codejet.ai
  Startup I miejsce – Muzaic

  Kategoria – Najlepszy Scaleup
  Scaleup III miejsce
  – INVENTMED – Laserobaria
  Scaleup II miejsce – BioCam.ai
  Scaleup I miejsce – Dronehub
   
  Kategoria – Najlepszy Pomysł na Biznes
  Idea Challenge III miejsce – Układ obrazowania komputerowego zmian nowotworowych
  gruczołu prostaty
  Idea Challenge II miejsce – Urinergy
  Idea Challenge I miejsce – Water Sense

  NAGRODA SPECJALNA
  Udział w programie mentoringowym InCredibles Sebastiana Kulczyka – Vivid Mind

  Partnerem Strategicznym Carpathian Startup Fest 2024 było Województwo Podkarpackie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com