środa, 17 lipca, 2024
+

  Jazzowy lipiec w Rzeszowie, czyli Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, słynnego muzyka i kompozytora

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów w lipcu zamieni się w stolicę jazzu, oddając hołd jednemu z najwybitniejszych polskich muzyków tego gatunku, Tomaszowi Stańko. Już po raz szósty miasto będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza. Tegoroczne wydarzenia rozpoczną się 5 lipca i potrwają do 13 lipca, kulminując w uroczystym Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko.

  Mikrokosmos Tomasza Stańko – wystawa fotograficzna

  Wernisaż wystawy „Mikrokosmos Tomasza Stańko” otworzy cykl wydarzeń. 5 lipca o godzinie 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się prezentacja unikatowych fotografii autorstwa Soni „Kokoshki” Gorczak. Ekspozycja przeniesie widzów do warszawskiego mieszkania artysty przy ulicy Rozbrat, które stało się jego azylem i miejscem twórczej pracy. Fotografie ukazują intymne zakamarki przestrzeni, gdzie Stańko spędzał długie godziny, tworząc swoje muzyczne arcydzieła, walcząc z osobistymi demonami oraz otaczając się sztuką i egzotycznymi ptakami. Mieszkanie było świadkiem nie tylko codziennych ćwiczeń muzyka, ale także jego inspiracji literackich i muzycznych.

  Kosmonauci – Młody Boysband z Jazzowymi Korzeniami

  6 lipca o godzinie 19:00, również w Rzeszowskich Piwnicach, zagra zespół Kosmonauci. To młody boysband, który czerpie inspiracje z jazzu, hip-hopu, drum&bassu i improwizacji. Ich debiutancki album „Sorry, nie tu”, wydany przez U Jazz Me, zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, sprzedając się w całości jeszcze przed premierą. Koncerty Kosmonautów są pełne energii i świeżości, łącząc dojrzałość muzyczną z pasją do jazzu.

  Horntet – Jazzowe Inspiracje Lat 60-tych

  Następnego dnia, 7 lipca, scena Rzeszowskich Piwnic gościć będzie zespół Horntet. Ta grupa młodych, ale doświadczonych muzyków, nawiązuje do jazzu lat 60-tych, wplatając nowoczesne techniki muzyczne. Ich debiutancka płyta „Horntet”, wydana przez For Tune, zdobyła nominację do nagrody Fryderyk 2024. Koncerty Horntet to połączenie surowości i zaawansowanej faktury muzycznej, które przyciągają zarówno miłośników tradycyjnego, jak i nowoczesnego jazzu.

  Młodzi muzycy Dla Tomasza Stańko

  11 lipca o godzinie 19:00 na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR odbędzie się koncert młodych muzyków, absolwentów kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Wystąpią m.in. Patrycja Zawalska (wokal), Szymon Lizak (saksofon), Dawid Zawalski (fortepian) i Mateusz Siry (kontrabas). Koncert będzie wyjątkową okazją do usłyszenia nowego pokolenia jazzmanów oddających hołd Tomaszowi Stańko.

  Koncert główny – Maciej Obara „Bluish Landscapes”

  Kulminacyjnym punktem obchodów będzie koncert główny 13 lipca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Maciej Obara, wraz z zespołem „Bluish Landscapes”, zaprezentuje specjalny projekt zainspirowany skandynawskimi wpływami w twórczości Stańko. Obara, który wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko, przedstawi kompozycje łączące polskie i skandynawskie tradycje jazzowe. W skład zespołu wejdą m.in. Sissel Vera Pettersen (wokal, elektronika) i Dominik Wania (fortepian).

  Craig Taborn – solowy recital

  Podczas głównego koncertu wystąpi również Craig Taborn, który zaprezentuje solowy recital na fortepianie. Taborn, współpracujący z Tomaszem Stańko w różnych konfiguracjach, odda hołd swojemu mentorowi, prezentując wspomnienia z ich muzycznych przygód oraz kompozycje inspirowane twórczością Stańko.

  Even Rostad – elektroniczny remix na żywo

  Wieczór uświetni także Even Rostad, norweski talent w dziedzinie muzyki elektronicznej. Jego live remix „Bluish Landscapes” będzie innowacyjnym podejściem do twórczości jazzowej, łączącym tradycję z nowoczesnością. Rostad, znany z umiejętności improwizacji i remiksowania na żywo, zaprezentuje swoje unikalne podejście do muzyki elektronicznej, tworząc wciągające pejzaże dźwiękowe.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników jazzu do wspólnego celebrowania twórczości wybitnego muzyka i czerpania radości z wyjątkowych koncertów i wystaw.

  Tegoroczny Jazzowy Lipiec w Rzeszowie to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w świecie jazzu i poznania różnych jego odcieni, oddając jednocześnie hołd jednemu z największych polskich trębaczy, Tomaszowi Stańko.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com