czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na wystawę pt. „Pola Negri i Początki Starego Kina”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzki Dom Kultury (WDK) w Rzeszowie serdecznie zaprasza wszystkich miłośników kina i historii na niezwykłą wystawę pt. „Pola Negri i początki starego kina”. To wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji 65-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego KLAPS, które przeniesie odwiedzających w magiczny świat kina sprzed lat, będzie można podziwiać w Galerii WDK do 14 lipca 2014 r.

  Zbiory z całej Polski

  Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Toruniu, Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu oraz Moniką Zając-Czerkies, głównym instruktorem WDK w Rzeszowie. Dzięki temu, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć unikalne eksponaty pochodzące z różnych regionów Polski, które razem tworzą spójną opowieść o początkach kina i wielkiej karierze Poli Negri.

  Pola Negri – ikona kina

  Wystawa „Pola Negri (1897-1987) – Była Polką, zawsze Polką, wszędzie Polką” przybliża postać najsłynniejszej polskiej gwiazdy kina, która odniosła światowy sukces. Pola Negri, urodzona w Lipnie, przeszła długą drogę od skromnych początków, poprzez karierę w balecie i teatrze, aż po triumfy na scenach warszawskich i niemieckich. Jej współpraca z wielkim Maxem Reinhardtem i późniejsze role w filmach Ernsta Lubitscha uczyniły ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek tamtych czasów. W końcu osiągnęła szczyt kariery w Hollywood, stając się ikoną kina niemego.

  Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Książnica Kopernikańska” w Toruniu, na wystawie można zobaczyć plansze okraszone plakatami, pamiątkami i wycinkami prasowymi związanymi z Polą Negri. Te materiały graficzne, autorstwa Kamila Snochowskiego, przybliżają nie tylko życie i karierę aktorki, ale także kontekst kulturowy epoki, w której tworzyła.

  Dawne afisze filmowe

  Niepowtarzalnym elementem wystawy są dawne afisze filmowe z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, pochodzące ze zbiorów Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Jest to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak ewoluowała sztuka plakatu filmowego na przestrzeni lat. W czasach, gdy dominowała informacja oddana z sumienną dokładnością, liternictwo i hasła reklamowe miały niepowtarzalny urok. Te dawne afisze filmowe stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników historii kina i grafiki.

  Skarby Moniki Zając-Czerkies

  Kolejną część wystawy stanowią archiwalia związane ze starym kinem, zgromadzone przez Monikę Zając-Czerkies, głównego instruktora WDK w Rzeszowie. Jej kolekcja obejmuje stare pocztówki, wycinki prasowe, albumy wyklejane przez kinofilów, książki, obrazki gwiazd kina dodawane do papierosów czy czekolad. W gablotach można zobaczyć specjalne albumy kolekcjonerskie oraz dawne wydania prasy filmowej.

  Monika Zając-Czerkies, jako miłośniczka X Muzy i kolekcjonerka, nie tylko gromadzi pamiątki związane z dawnym kinem, ale także aktywnie promuje swoją pasję. Prowadzi blog tematyczny „Film-olśnienia, czyli KADRY ZE SNU. Blog Moniki Zając-Czerkies”, organizuje spotkania autorskie „Stare kino wciąż młode” oraz współprowadzi audycję „Filmowy wehikuł czasu” w Radiu Rzeszów wraz z redaktorem Adamem Głaczyńskim.

  Wystawa „Pola Negri i początki starego kina” to niezwykła podróż w czasie, która pozwala zanurzyć się w magiczny świat dawnego kina. Dzięki starannie wyselekcjonowanym eksponatom i pasji organizatorów, odwiedzający mogą lepiej zrozumieć, jak wyglądały początki kinematografii i jak wielki wpływ miała na nie Pola Negri. Zapraszamy do Galerii WDK w Rzeszowie do 14 lipca 2014 r., aby doświadczyć tej niezapomnianej wystawy.

  Wydarzenie to jest realizowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego, co świadczy o zaangażowaniu regionu w promowanie kultury i historii kina. Nie przegapcie okazji, aby zobaczyć tę wyjątkową ekspozycję i odkryć historię jednej z największych gwiazd kina oraz początków tej fascynującej sztuki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com