piątek, 12 lipca, 2024
+

  W malowniczej Odrzechowej już w ten weekend odbędzie się Festiwal Kultury Łemkowskiej!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Wisłoka” ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie kulturalne – Festiwal Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra”, które odbędzie się w dniach 28-30 czerwca 2024 roku w malowniczej Bajkowej Krainie Pogranicza w Odrzechowej. Festiwal ten to niezapomniana okazja do zanurzenia się w bogactwo kultury łemkowskiej, która fascynuje i zachwyca od pokoleń.

  Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, które mają na celu przybliżenie uczestnikom różnych aspektów kultury łemkowskiej. W ciągu trzech dni festiwalu, każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Program jest nasycony muzyką, warsztatami oraz możliwością degustacji tradycyjnych potraw łemkowskich, które będą przygotowywane na oczach uczestników.

  Program Festiwalu

  28 czerwca – godz. 19:00

  Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się uroczystym zapaleniem Łemkowskiej Watry, co symbolicznie otworzy festiwal i zjednoczy uczestników w duchu łemkowskiej tradycji. Wieczór będzie pełen opowieści łemkowskich, przeplatanych śpiewem przy akompaniamencie gitary, skrzypiec i akordeonu. Za klimatyczne doznania odpowiadać będzie rodzina Rafała Fudali, która swoim występem wprowadzi nas w magiczny świat łemkowskich legend i pieśni.

  29 czerwca – Gospoda Karpacka w Zarszynie

  Drugiego dnia festiwalu, w Gospodzie Karpackiej w Zarszynie, uczestnicy będą mieli okazję spróbować prawdziwej kuchni łemkowskiej. To wyjątkowa okazja, by zasmakować tradycyjnych potraw, które od pokoleń są przygotowywane według starych, sprawdzonych receptur. To również doskonała okazja do rozmów i wymiany doświadczeń kulinarnych.

  30 czerwca – godz. 14:00

  Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się o godzinie 14:00 i będzie obfitować w różnorodne wydarzenia artystyczne i warsztatowe:

  Chór ZORIA z Uścia Gorlickiego zaprezentuje tradycyjne łemkowskie pieśni, które przeniosą słuchaczy w czasie i przestrzeni.

  Obrzęd Świętojański to kolejny punkt programu, który przybliży uczestnikom piękno łemkowskich tradycji związanych z najkrótszą nocą w roku.

  Lem MY z Komańczy oraz Susanna Jara z Krakowa swoimi występami zapewnią niezapomniane muzyczne doznania.

  Festiwal zakończy koncert zespołu BURJAN – polsko-łemkowskiej formacji folkowej, której muzyka łączy tradycję z nowoczesnością.

  Warsztaty

  W trakcie festiwalu odbędą się również liczne warsztaty, w których każdy będzie mógł wziąć udział:

  Plecenie wianków – tradycyjna łemkowska sztuka, która wprowadzi uczestników w tajniki tworzenia pięknych ozdób z kwiatów i ziół.

  Przygotowanie tradycyjnych kosmetyków – warsztaty, które pokażą, jak z naturalnych składników tworzyć kosmetyki według dawnych receptur.

  Kuchnia łemkowska – gotowanie w plenerze – uczestnicy będą mogli nauczyć się przygotowywać tradycyjne łemkowskie potrawy pod okiem doświadczonych kucharzy.

  Piosenka łemkowska – warsztaty śpiewu, które pozwolą zgłębić bogactwo muzyczne kultury łemkowskiej.

  Ornament Łemkowski – kreatywne warsztaty prowadzone przez studentów i wykładowców ISP UR, podczas których uczestnicy będą mogli tworzyć tradycyjne łemkowskie wzory.

  Festiwal Trzech Kultur

  Festiwal Kultury Łemkowskiej „Łemkowska Watra” to dopiero pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Festiwal Trzech Kultur pogranicza czterech gmin”, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Projekt ten ma na celu promocję i ochronę dziedzictwa kulturowego trzech grup etnicznych zamieszkujących pogranicze czterech gmin.

  Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanie się niezapomnianym doświadczeniem i okazją do bliższego poznania bogatej kultury łemkowskiej. Do zobaczenia w Bajkowej Krainie Pogranicza!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com