niedziela, 14 lipca, 2024
+

  W Rzeszowie powstanie Centrum Pomocy Dzieciom, które będzie wspierało młode osoby dotknięte przemocą

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W przyszłym roku w Rzeszowie zostanie otwarte Centrum Pomocy Dzieciom (CPD), które będzie działać w budynku Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR) przy ul. Szopena 51. Nowa placówka ma na celu niesienie bezpłatnej pomocy dzieciom dotkniętym przemocą.

  Dzieciństwo ma znaczenie

  „Dzieciństwo to krótki czas, ale ma wpływ na całe nasze życie.”– te słowa Roberta Fulghuma doskonale odzwierciedlają misję Fundacji PRO-FIL, która podejmuje się tego ambitnego przedsięwzięcia. Fundacja doskonale rozumie, jak ważne jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego i wspierającego środowiska, które niestety nie jest rzeczywistością dla wszystkich najmłodszych. Niektóre dzieci, zamiast beztroskiego dzieciństwa, doświadczają przemocy, co zostawia trwałe ślady na ich psychice.

  Skala problemu

  Statystyki przedstawione przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę są alarmujące: 32% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 79% dzieci i nastolatków w Polsce przynajmniej raz w swoim życiu spotkało się z przemocą. Badania pokazują, że krzywdzenie w dzieciństwie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, które mogą utrzymywać się przez całe życie. W województwie podkarpackim średnio około 2,5 tysiąca dzieci rocznie jest ofiarami przestępstw (dane z lat 2021-2023, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie).

  Fundacja PRO-FIL i jej misja

  Fundacja PRO-FIL, działająca na rynku polskim od kilku lat, koncentruje się na budowaniu siły psychicznej, zwłaszcza wśród najmłodszych. Obecnie świadczy mobilną pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej. Fundacja stawia sobie za cel pokazać tym młodym ludziom, że istnieje nadzieja na lepsze jutro, a świat może być miejscem pełnym dobra i szacunku.

  Powstanie Centrum Pomocy Dzieciom

  Zauważając ogromną potrzebę wsparcia dzieci pokrzywdzonych, Fundacja PRO-FIL planuje w przyszłym roku otworzyć stacjonarną placówkę – Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) w Rzeszowie. CPD będzie działać na modelu Barnahus, zapoczątkowanym w Polsce przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy. Centrum zapewni kompleksową i interdyscyplinarną pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwami oraz ich niekrzywdzącym opiekunom. W jednym miejscu dostępna będzie pomoc terapeuty, psychologa, psychiatry, prawnika i pediatry. Dzieci nie będą musiały wielokrotnie opowiadać o swoich traumatycznych przeżyciach, co zmniejszy dodatkowy stres związany z procedurami.

  Etap realizacji projektu

  Fundacja PRO-FIL podpisała umowę najmu z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, jednak aby móc rozpocząć działalność, konieczne jest przeprowadzenie remontu wynajętej przestrzeni. Fundacja jest obecnie na etapie poszukiwania partnerów, którzy wspólnie z nią podejmą się tego wyzwania.

  „To duże wyzwanie, ale mocno wierzymy, że wspólnie z ludźmi o wielkich sercach uda nam się wyremontować i przygotować placówkę CPD, aby dzieci, które do nas trafią, otrzymały pomoc w bezpiecznych i komfortowych warunkach”

  – mówi Marcin Mołoń, Prezes Zarządu Fundacji PRO-FIL.

  Współpraca i wsparcie

  Fundacja PRO-FIL współpracuje z Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Rzeszowa, aby niesiona pomoc odbywała się przy wsparciu i we współpracy z odpowiednimi organami. Działania Fundacji na rzecz Centrum Pomocy Dzieciom wspiera także Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak

  O Fundacji PRO-FIL

  Fundacja PRO-FIL działa na rzecz budowania siły psychicznej wśród najmłodszych poprzez profilaktykę zdrowia psychicznego, interwencję kryzysową i terapię. Realizowała liczne projekty we współpracy z organizacjami takimi jak UNHCR, Fundation Air Liquide, Unicef, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia czy Ministerstwo Sprawiedliwości. Fundacja otrzymała rekomendację Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która weryfikuje podmioty prowadzące Centra Pomocy Dzieciom w Polsce. PRO-FIL jest jednym z 19 członków Koalicji, której celem jest mobilizacja i edukacja społeczna w zakresie ochrony dzieci przed przemocą

  Kampania społeczna 2024

  W 2024 roku Fundacja PRO-FIL będzie realizować w województwie podkarpackim kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, będącą częścią ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerem tej kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.

  Jeśli chcesz wesprzeć finansowo Fundację PRO-FIL i pomóc tym samym dzieciom, które doznały przemocy, wejdź pod link i przekaż dowolną kwotę pieniędzy za pomocą specjalnego, prostego formularza – https://www.fundacjaprofil.pl/wspieraj/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1cBRpdi04mGTbGEwmleE1lIm_fh8UF_RcXNjCrnKby8P47JhmwV3cNQ2w_aem_Zfx5ZvWTrx5joAiCOWKn8w.

  Otwarcie Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie to niezwykle ważny krok w walce z przemocą wobec najmłodszych. Fundacja PRO-FIL, dzięki wsparciu lokalnych władz i partnerów, ma nadzieję stworzyć bezpieczne miejsce, gdzie dzieci będą mogły otrzymać niezbędną pomoc i wsparcie. To ogromne przedsięwzięcie, które ma szansę realnie wpłynąć na poprawę jakości życia dzieci w regionie i dać im nadzieję na lepsze jutro.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com