poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Przed nami kolejny spacer w cyklu „Oko na Miasto” z motywem przewodnim w postaci miejsca, zdjęcia i historii

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowskie Piwnice zapraszają na kolejną odsłonę spacerów miejskich w cyklu „Oko na Miasto”. Tym razem autorski spacer Jakuba Pawłowskiego, pracownika Rzeszowskich Piwnic, pt. „10 miejsc-10 zdjęć-niezliczone historie. Dogrywka”. Jest to drugi raz, kiedy w „Oko na Miasto” pojawia się pod tym samym tytułem miejska wędrówka. Ta jednak ma być swoistą dogrywką, ponieważ zaproponowana w ubiegłym roku forma spacerowania po Rzeszowie, nie wyczerpała się – głównie za sprawą lokalizacji.

  Motywami przewodnimi najbliższego spaceru miejskiego z cyklu „Oko na Miasto” będzie miejsce, zdjęcie i historia(e). To w gruncie rzeczy na tym opierać się będzie narracja zaproponowana przez Pawłowskiego, który zaprosi uczestników wędrówki po mieście, w ściśle wyselekcjonowane lokalizacje – pierwszy z trzech motywów przewodnich spaceru. Zaraz po tym to zdjęcie staje się bodźcem do snucia opowieści, gdyż nastąpi konfrontacja z tym co przed oczami, a tym co prezentuje archiwalna fotografia, fragment planu miejskiego, a niekiedy i mapa katastralna. Chodzi głównie o zestawienie, porównanie i chwilowe zastanowienie się nad tym, jakie przemiany w ciągu lat i pokoleń wystąpiły w mieście, czy może bardziej w konkretnym fragmencie miasta i lokalizacji, które są jednym z dziesięciu punktów przystankowych spaceru. Po konfrontacji źródła ikonograficznego ze stanem obecnym, następuje trzeci i ostatni akt opowieści spaceru miejskiego – historia, tudzież bardziej historie w swej niemal niezliczonej formie. Przecież każde miejsce ma swoją historię, i choć brzmi to wyjątkowo nie odkrywczo, należy się z tym faktem oswoić, zrozumieć i zaakceptować. Miejsca kryją w sobie historie w postaci wydarzeń, niekiedy dość wzniosłych lub osobliwych. Miejsca to też ludzie i ich czas tam spędzony. Miejsca to wreszcie przeobrażenia przestrzenne, kiedyś nadmiar, a dziś brak – lub odwrotnie – zabudowy, bądź innych obiektów, często typowych, a czasem nietypowych dla funkcjonowania miasta. Wydaje się, że chyba najbardziej ekscytującym zabiegiem będzie to, że lokalizacje te będą doskonale znane odbiorcom. Niektórzy z nich znają je i to z różnych pobudek – prywatnych, służbowych, ot jako rzeszowską lokalizację, w której ktoś przebywał niejednokrotnie. Dość osobliwym zabiegiem będzie mówienie o niej, konfrontowanie z archiwalną ikonografią, a następnie wplatanie historii, niekiedy zamierzchłych, albo takich, o których nie sposób przeczytać w miejskim przewodniku. Efektem końcowym będzie uzyskania elementu zaskoczenia, a przynajmniej próba takiej reakcji.

  Spacer miejski „10 miejsc-10 zdjęć-niezliczone historie. Dogrywka” rozpocznie się na ul. Ks. Jałowego, tuż pod kościołem Chrystusa Króla dnia 4 lipca br. o godzinie 18:00. Spacer jest bezpłatny, z przewodnikiem, a dodatkowo tłumaczony na język migowy.

  *Zadanie „Oko na miasto – spacery dziejami Rzeszowa – 20lecie Polski w Unii Europejskiej” jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027.

  Artykuł napisany jest przez Jakuba Pawłowskiego (Rzeszowskie Piwnice).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com