poniedziałek, 22 lipca, 2024
+

  Jak przetrwać upały? Co zrobić, by chronić się przed wysokimi temperaturami na zewnątrz?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Lato to czas, kiedy wielu z nas cieszy się ciepłą pogodą i spędza dużo czasu na świeżym powietrzu. Jednak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie cieplne czy udar cieplny. Wiedza na temat właściwych zachowań i środków zapobiegawczych jest kluczowa, aby chronić siebie i swoich bliskich. Oto szczegółowy przewodnik, jak radzić sobie z upałami.

  Jak się chronić przed upałami – co warto wiedzieć?

  Lato przyniosło do Polski falę upałów. Przebywanie w wysokich temperaturach może prowadzić do wyczerpania cieplnego, a w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego. Kluczowe jest, aby wiedzieć, jak sobie radzić w takich sytuacjach i jak pomagać osobom, które mogą być zagrożone tymi niebezpiecznymi stanami.

  Hipertermia – czym jest i jak się objawia?

  Hipertermia to stan, w którym wewnętrzna temperatura ciała niebezpiecznie się podnosi. Może to być wynikiem zwiększonego wytwarzania ciepła lub upośledzenia mechanizmów fizjologicznej utraty ciepła. Objawy hipertermii to m.in. zmęczenie, osłabienie, ból głowy, zawroty głowy, nudności. Skóra osoby doświadczającej osłabienia cieplnego jest zwykle wilgotna, chłodna i blada.

  Jak reagować na osłabienie cieplne?

  Gdy zauważymy u kogoś objawy osłabienia cieplnego, należy natychmiast:

  Zaprzestać wysiłku fizycznego.

  Podawać płyny o pokojowej temperaturze, małymi łykami.

  Położyć się w cieniu.

  Jeśli objawy nie ustępują lub narastają, należy wezwać pomoc medyczną. Ważne jest, aby unikać dalszego wysiłku fizycznego oraz picia alkoholu, które mogą pogorszyć stan zdrowia.

  Udar cieplny – jakie są objawy i jak reagować?

  Udar cieplny to poważny stan, który może pojawić się nagle. Jego objawy to nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, gorąca, czerwona i sucha skóra, szybkie bicie serca oraz szybki oddech. W przypadku udaru cieplnego należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe i do czasu przybycia pomocy: ułożyć osobę w cieniu, zdjąć nadmiar odzieży, schłodzić ciało wodą w temperaturze pokojowej, wachlując dla wzbudzenia ruchu powietrza lub ułożyć pod wentylatorem, można zastosować zimne okłady pod pachy i na pachwiny, nie wolno zwlekać z wezwaniem pomocy, oblewać poszkodowanego zimną wodą ani podawać leków przeciwgorączkowych.

  Kto powinien szczególnie uważać w upale?

  Niektóre osoby są bardziej narażone na skutki upałów, w tym dzieci, osoby starsze, osoby z otyłością, przyjmujące leki moczopędne, z niewydolnością krążenia, chorobami ośrodkowego układu nerwowego oraz przyjmujące beta-blokery.

  Jak się chronić przed szkodliwym wpływem upałów?

  W upalne dni najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz. Jeśli to konieczne, szukajmy cienia. Pijmy minimum 2,5 litra niegazowanej wody dziennie, korzystajmy z wiatraków i zasłaniajmy okna, aby nie dopuścić do nagrzewania się mieszkań. Zimne kąpiele i prysznice, lekkostrawna dieta oraz unikanie alkoholu i kawy również pomogą przetrwać upały.

  Nawodnienie – klucz do zdrowia podczas upałów

  Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odwodnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, które mogą mieć zaburzone odczuwanie pragnienia. W czasie upałów warto spożywać około 1,5-2,5 litra wody dziennie, a w wysokich temperaturach nawet więcej. Napoje powinny być lekko chłodniejsze niż temperatura otoczenia. Warto również spożywać owoce i warzywa bogate w wodę, takie jak arbuzy, pomarańcze i pomidory.

  Sport podczas upałów – Co warto wiedzieć?

  Uprawianie sportu w wysokich temperaturach jest odradzane. Udar cieplny może wystąpić nawet u młodych i zdrowych osób. Jeśli zdecydujemy się na aktywność fizyczną, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i przerwać trening w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak skurcze mięśni, podwyższona ciepłota ciała, nudności czy wymioty.

  Nie zostawiaj dzieci w samochodzie!

  Samochód nagrzewa się bardzo szybko, co może prowadzić do hipertermii u dziecka. Badania wykazały, że w ciągu 20 minut temperatura ciała małego dziecka może wzrosnąć do 38 stopni Celsjusza. Dzieci są bardziej wrażliwe na wysokie temperatury niż dorośli, co czyni je szczególnie narażonymi na udar cieplny.

  Fale upałów mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, unikać wysiłku fizycznego, przebywać w cieniu i zwracać szczególną uwagę na osoby bardziej narażone na skutki wysokich temperatur. Zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń może pomóc uniknąć groźnych konsekwencji zdrowotnych związanych z upałami.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com