niedziela, 14 lipca, 2024
+

  Za nami Noc Świętojańska, zorganizowana na placu nad zalewem na Dylągówce. Co się działo?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Noc Świętojańska, znana także jako najkrótsza noc w roku, jest jednym z najważniejszych tradycyjnych świąt słowiańskich. To święto, o głębokich korzeniach w przedchrześcijańskich obrzędach ludowych, jest pełne symboliki związanej z naturą, płodnością, oczyszczeniem i odrodzeniem. W mitologii słowiańskiej często pojawiają się opowieści o walce między siłami światła i ciemności, które doskonale odzwierciedlają te magiczne obchody.

  22 czerwca 2024 roku nad Zalewem w Dylągówce odbyło się spektakularne widowisko pn. „Noc Świętojańska – w świecie ludowych wierzeń i tradycji”. Przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem wydarzenie, bazujące na dawnych rytuałach i symbolice, miało za główny motyw walkę dobra ze złem. Spektakl zgromadził ponad 60 wykonawców, w tym dzieci i młodzież z Gminy Hyżne oraz Grupę Jubileuszową ZPiT Hyżniacy.

  Scenariusz i reżyserię widowiska opracowała dyrektor GOK, Anna Lorenz-Filip. Choreografią zajęła się Monika Majka, instruktor tańca z FitDance, natomiast za opracowanie muzyczne odpowiadał Łukasz Wróbel, instruktor wokalny z GOK. Organizatorzy podziękowali artystom za ich piękny występ oraz wszystkim obecnym za przybycie, zapraszając do obejrzenia fotorelacji z widowiska i pokazu fireshow.

  W sobotę 22 czerwca nad Zalewem w Dylągówce po raz drugi odbyły się obchody Nocy Świętojańskiej. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, a patronat honorowy sprawowali Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta oraz Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

  Od godziny 16:00 w specjalnie przygotowanej „Słowiańskiej Wiosce” można było uczestniczyć w licznych warsztatach ginących zawodów. Uczestnicy mieli okazję wykuwać podkowy pod okiem prawdziwego kowala, wypiekać słowiańskie podpłomyki, wyplatać kosze i maty wiklinowe oraz tworzyć gliniane naczynia. Ponadto, prowadzono warsztaty z tkania na tabliczkach i szydełkowania oraz szycia słowiańskich lalek motanek.

  W słowiańskiej wiosce odbywały się także zabawy ludowe i quizy folkowe z nagrodami, a warsztaty plecenia wianków zakończyły się nagrodzeniem najpiękniejszych z nich. Członkowie Klubu Seniora Aktywni również mieli swoje stoisko, oferując tradycyjne potrawy, które szybko zniknęły z talerzy.

  Na scenie wystąpiły trzy grupy Zespołu Tańca Nowoczesnego SAGAT oraz Grupa Jubileuszowa ZPiT Hyżniacy. Wieczorem odbył się koncert zespołu Syndrom Wojtuś Pan, a o 21:45 rozpoczęło się kulminacyjne widowisko muzyczno-taneczne przygotowane przez GOK w Hyżnem. Ponad 60 wykonawców, w tym dzieci i młodzież z Gminy Hyżne oraz Grupa Jubileuszowa ZPiT Hyżniacy, zaprezentowało swoje umiejętności, za co organizatorzy serdecznie podziękowali za ich zaangażowanie i profesjonalizm.

  Po widowisku publiczność mogła podziwiać piękny pokaz Fireshow, a następnie powitać wakacje podczas dyskoteki pod gwiazdami, która trwała do późnych godzin nocnych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com