poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Za nami finisaż wystawy najpiękniejszych prac malarskich w Wojewódzkim Domu Kultury

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach 3-22 czerwca 2024 roku Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zorganizował XXV Międzywojewódzką Wystawę Akwareli im. Mariana Strońskiego pod hasłem „Ściana Wschodnia”. To wydarzenie miało na celu zgromadzenie i zaprezentowanie interesujących artystycznie prac w technice akwareli, a także konfrontację dorobku twórców z różnych środowisk województw podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego. Wystawa była również hołdem dla znanego artysty malarza, Mariana Strońskiego, którego postać i twórczość przybliżono uczestnikom i zwiedzającym.

  Przygotowania do wystawy trwały wiele miesięcy. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprosił do udziału zarówno profesjonalnych, jak i nieprofesjonalnych twórców zamieszkałych na terenie trzech województw: podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego. Organizatorzy postawili na różnorodność, chcąc zaprezentować prace ukazujące unikalny koloryt i estetykę wschodnich regionów Polski.

  Twórcy mieli możliwość zgłoszenia do trzech prac w technice akwareli. Każda praca musiała być oprawiona i mieć format nie mniejszy niż A3. Termin zgłoszeń upływał 28 maja 2024 roku. Do ostatniego dnia napływały zgłoszenia, a komisja miała trudne zadanie wyboru prac, które trafiły na wystawę.

  Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 3 czerwca 2024 roku. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, w tym lokalne władze, przedstawiciele świata sztuki oraz sami artyści. Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, Jan Kowalski, powitał zebranych, podkreślając wagę tego wydarzenia dla promocji sztuki akwarelowej oraz integracji środowiska artystycznego wschodnich regionów Polski. Przywołał również postać Mariana Strońskiego, którego twórczość stała się inspiracją dla wielu uczestników.

  Tematyka prac była bardzo zróżnicowana, ale wszystkie miały wspólny mianownik – oddanie estetycznych walorów regionu, z którego pochodziły. Akwareliści starali się uchwycić piękno i charakterystyczne cechy swoich „małych ojczyzn”. Prace ukazywały zarówno malownicze krajobrazy, jak i sceny z życia codziennego, architekturę, a także elementy przyrody, które odzwierciedlały unikalny klimat wschodniej Polski.

  Wśród zgłoszonych prac znalazły się zarówno delikatne, subtelne kompozycje, jak i bardziej ekspresyjne, odważne interpretacje. Wszystkie jednak łączyła technika akwareli – medium wymagające precyzji, wyczucia i umiejętności operowania światłem i kolorem.

  Jednym z głównych celów wystawy była konfrontacja dorobku twórców różnych środowisk artystycznych. Wystawa stała się platformą wymiany doświadczeń, inspiracji i twórczych pomysłów. Artyści mieli okazję spotkać się, porozmawiać o swoich pracach, technikach i inspiracjach. Dla wielu uczestników była to także możliwość nawiązania nowych znajomości i współpracy w przyszłości.

  XXV Międzywojewódzka Wystawa Akwareli im. Mariana Strońskiego była także doskonałą okazją dla zwiedzających do obcowania ze sztuką. Prace prezentowane na wystawie ukazywały bogactwo i różnorodność wschodnich regionów Polski, a także ogromne umiejętności i talent artystów. Wielu odwiedzających podkreślało, że wystawa zainspirowała ich do lepszego poznania i docenienia piękna otaczającej przyrody i lokalnych krajobrazów.

  Wystawa zakończyła się 22 czerwca 2024 roku, pozostawiając po sobie wiele pozytywnych wspomnień i inspiracji. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, które nie tylko promuje sztukę, ale także integruje lokalne środowisko artystyczne i zachęca do twórczej aktywności.

  XXV Międzywojewódzka Wystawa Akwareli im. Mariana Strońskiego pod hasłem „Ściana Wschodnia” stała się nie tylko przeglądem osiągnięć akwarelistów z trzech województw, ale również prawdziwym świętem sztuki, które na długo pozostanie w pamięci zarówno uczestników, jak i zwiedzających.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com