poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Odkryj szlak architektury drewnianej na Podkarpaciu szczególnie na wakacjach, które się rozpoczęły!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Województwo podkarpackie, leżące w południowo-wschodniej Polsce, to region bogaty w tradycje i dziedzictwo kulturowe. Jednym z najbardziej unikalnych i fascynujących aspektów tego obszaru jest Szlak Architektury Drewnianej, który oferuje możliwość poznania zabytkowych budowli, wykonanych z drewna, będących świadkami minionych epok. Szlak ten to nie tylko doskonała okazja do podziwiania pięknych obiektów, ale także do zgłębiania historii i kultury regionu.

  Co to jest Szlak Architektury Drewnianej?

  Szlak Architektury Drewnianej to unikalna trasa turystyczna, która prowadzi przez najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki architektury drewnianej w województwie podkarpackim. Trasa ta obejmuje kilkadziesiąt obiektów, w tym kościoły, cerkwie, dwory, chałupy oraz inne budowle sakralne i świeckie. Wiele z tych obiektów ma status pomników historii, a sześć świątyń znajdujących się na szlaku zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Zwiedzanie Szlaku Architektury Drewnianej

  Zwiedzanie Szlaku Architektury Drewnianej jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki szczegółowym informacjom dostępnym na stronie www.podkarpackie.travel. Strona ta zawiera kalendarz wydarzeń oraz informacje dotyczące zwiedzania obiektów na szlaku. Dzięki temu turyści mogą z łatwością dowiedzieć się, które miejsca są dostępne do zwiedzania, w jakich godzinach oraz jakie wydarzenia są planowane.

  Krainy Turystyczne

  Aby ułatwić planowanie zwiedzania, Szlak Architektury Drewnianej został podzielony na kilka krain turystycznych: Bieszczady, Beskid Niski, Dolina Sanu i Wisły, Roztocze oraz Rzeszów – miasto i region. Każda z tych krain oferuje niepowtarzalne atrakcje i zabytki:

  Bieszczady

  Bieszczady to kraina dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów. Na szlaku można tu znaleźć liczne cerkwie, które zachwycają swoją architekturą i klimatem. Warto odwiedzić m.in. cerkiew w Smolniku, która jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w regionie.

  Beskid Niski

  Beskid Niski to region pełen urokliwych wiosek i drewnianych kościołów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kościół w Haczowie – najstarszy i największy drewniany kościół gotycki w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Dolina Sanu i Wisły

  Dolina Sanu i Wisły to obszar, gdzie można podziwiać zarówno piękno przyrody, jak i zabytki architektury drewnianej. Warto odwiedzić tutaj m.in. kościół w Bliznem, położony w krainie Beskid Niski. To kolejny obiekt z Listy UNESCO, który zachwyca swoją konstrukcją i zdobieniami.

  Roztocze

  Roztocze to kraina znana z przepięknych krajobrazów i bogatej kultury ludowej. Na szlaku warto odwiedzić Zespół Cerkiewny w Radrużu, który był miejscem kręcenia popularnego serialu „1670”.

  Rzeszów – Miasto i Region

  Rzeszów, stolica województwa, to nie tylko nowoczesne miasto, ale także miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe obiekty architektury drewnianej. Warto odwiedzić tutaj m.in. skansen w Kolbuszowej, który jest jednym z największych w Polsce i oferuje bogatą kolekcję zabytkowych budynków.

  Wydarzenia na Szlaku

  Szlak Architektury Drewnianej to nie tylko zwiedzanie zabytków, ale także uczestnictwo w wielu ciekawych wydarzeniach. W kalendarzu wydarzeń, dostępnym na stronie www.podkarpackie.travel, można znaleźć informacje o festiwalach, koncertach, odpustach, wystawach i konferencjach. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest otwarcie IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który przyciąga miłośników folkloru i tradycji z całej Polski.

  Przewodnicy i rezerwacje

  Zwiedzanie obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej jest możliwe zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem. W każdym z miejsc na turystów czeka przewodnik, który chętnie opowie ciekawe historie i odpowie na wszelkie pytania. Warto jednak pamiętać, że niektóre obiekty wymagają wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać dzwoniąc do wybranego obiektu.

  Szlak Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim to niezwykła trasa, która pozwala na odkrywanie piękna i bogactwa kulturowego regionu. Dzięki szczegółowym informacjom dostępnym na stronie www.podkarpackie.travel, zwiedzanie szlaku jest teraz łatwiejsze i bardziej dostępne. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury, czy po prostu pięknych krajobrazów, Szlak Architektury Drewnianej z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com