poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Jak było na największej, corocznej imprezie w Rzeszowie – Europejskim Stadionie Kultury?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach 19-23 czerwca 2024 roku Rzeszów stał się centrum kulturalnym regionu, przyciągając artystów, mieszkańców i gości z różnych zakątków świata. Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2024 to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników dzięki bogatemu programowi pełnemu filmów, wystaw, warsztatów, koncertów i innych atrakcji. Przyjrzyjmy się szczegółowo, jak przebiegały te wyjątkowe dni.

  Środa 19.06.2024

  Światowy Dzień Uchodźcy zainaugurował festiwal w Kinie Zorza, gdzie odbyły się pokazy filmowe zorganizowane przez UNHCR i Estradę Rzeszowską. Wieczór rozpoczął się o 18:00 projekcją filmu „The Old Oak”, a zakończył o 20:30 emocjonującym seansem filmu „PRZEŻYĆ”. Te filmy, poruszające tematykę uchodźców, wzruszyły i zainspirowały widzów do refleksji nad losem osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

  Czwartek 20.06.2024

  Kolejny dzień festiwalu przyniósł wiele wydarzeń, które odbyły się w różnych częściach miasta. Na Skwerze Kultury na Rynku, w godzinach od 16:00 do 21:00, odbywał się Festiwal Uliczny, również poświęcony Światowemu Dniu Uchodźcy. Udział w nim wzięli organizatorzy: UNHCR, Estrada Rzeszowska, Urząd Miasta Rzeszowa oraz Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Festiwal ten był doskonałą okazją do integracji mieszkańców i uchodźców, a także do poznania kultur z różnych stron świata.

  Wernisaże wystaw były kolejnymi atrakcjami tego dnia. O 18:00 w BWA odbył się wernisaż wystawy „Na papierze bez granic… Artyści Trójmorza – habitat 2024”, a godzinę później, o 19:00, w GFMR miało miejsce otwarcie wystawy Patryka Bułhaka „Porzucone córki tygrysa/ Abandoned Daughters of the Tiger”, połączone ze spotkaniem autorskim, pokazem slideshow i prezentacją książki.

  Piątek 21.06.2024

  Piątkowy program był równie bogaty i zróżnicowany. Od samego rana, od 9:00, uczestnicy mogli zwiedzać Muzeum Dobranocek, które prezentowało wystawę stałą oraz specjalne ekspozycje „Bajkolandia z klocków LEGO®” i „Przygody Gąski Balbinki”. W GFMR kontynuowano wystawę „Porzucone córki tygrysa”, a w BWA wystawę „Na papierze bez granic…”.

  Interdyscyplinarna strefa doświadczania FARBA/SKÓRA/SZUM w Rzeszowskich Piwnicach oraz wystawa „ESKapada” na ulicy Króla Kazimierza 25 przyciągały licznych zwiedzających od godziny 10:00. Klub festiwalowy przy Fosie Zamku Lubomirskich oferował różnorodne atrakcje, w tym strefę chillout od 14:00 oraz Street Food Festival, który trwał od 14:00 do 3:00.

  Kolejne wernisaże i oprowadzania kuratorskie miały miejsce w BWA i GFMR, a warsztaty „Jesteś zadaniem do odrobienia: Jak patrzeć na miasto” prowadzone przez Pawła Korbusa odbyły się w Galerii r_z. W klubie festiwalowym zaprezentowano projekt „ISTOTA Zmian: Trudno odkrywać jacy jesteśmy”, a wieczorem w Parku Sybiraków odbył się Koncert Główny z udziałem takich artystów jak KATHIA, Paweł Domagała, Gizmo Varillas, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Antytila, Tomasz Makowiecki & Lubomyr Melnyk oraz Kasia Lins & Palina.

  Dzień zakończył się silent disco w klubie festiwalowym, które trwało do 3:00 nad ranem. Ulice miasta ozdabiały animacje i street art w ramach projektu „ISTOTA Zmian: Trudno odkrywać jacy jesteśmy”.

  Sobota 22.06.2024

  Sobota rozpoczęła się od balu maskowego w Teatrze Maska, gdzie dzieci mogły bawić się od 10:00 do 13:00. Wystawy w BWA, Rzeszowskich Piwnicach i Muzeum Dobranocek kontynuowały swoje prezentacje, a w GFMR trwała wystawa „Porzucone córki tygrysa”.

  Debata „MOVE TO CHANGE” w Kinie Zorza, warsztaty Pawła Korbusa, plenerowe wystawy przy Fontannie Multimedialnej oraz wystawa „ESKapada” to tylko niektóre z atrakcji tego dnia. W klubie festiwalowym odbywały się liczne wydarzenia, w tym Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking oraz artystyczna instalacja VR „Remembering Places”.

  Wieczorem w BWA odbył się koncert „Głosy Wschodu” z interaktywną instalacją artystyczną harfy laserowej. Kolejne koncerty w klubie festiwalowym przyciągnęły licznych miłośników muzyki. Na scenie wystąpili TONKA, ARS LATRANS ORCHESTRA z gośćmi oraz ROSALIE. Silent disco zakończyło dzień pełen wrażeń.

  Niedziela 23.06.2024

  Ostatni dzień festiwalu obfitował w wydarzenia związane z kulturą i sztuką. Wystawy w BWA, Rzeszowskich Piwnicach, Galerii r_z oraz Muzeum Dobranocek były dostępne dla zwiedzających od 10:00. Klub festiwalowy oferował strefę chillout, Pop-up Store, asany z książką oraz czytelniczy chillout z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

  Warsztaty artystyczne „Wewnętrzne pejzaże” prowadzone przez Aleksandrę Cieślak oraz panel dyskusyjny „Rzeszowska Mapa Murali” wzbogaciły program dnia. Koncert zespołu Sokół Orchestra na skwerze kultury, spacer szlakiem rzeszowskich murali oraz warsztaty Małgorzaty Gurowskiej były kolejnymi atrakcjami.

  Festiwal zakończył się spektaklem „TRIGGERS” w Rzeszowskich Piwnicach oraz koncertem Agi Walczak z zespołem w klubie festiwalowym. Animacje i street art na ulicach miasta oraz silent disco zakończyły niezapomniany tydzień pełen kultury i sztuki.

  Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2024 był wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło ludzi z różnych kultur i dziedzin życia, tworząc przestrzeń do dialogu, inspiracji i wspólnej zabawy. Rzeszów po raz kolejny udowodnił, że jest miastem otwartym na różnorodność i kreatywność, co z pewnością zostanie docenione przez wszystkich uczestników tego niezwykłego festiwalu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com