czwartek, 18 lipca, 2024
+

  W Biurze Wystaw Artystycznych można podziwiać obecnie dwie wystawy – do tej niedzieli bezpłatnie!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj, w czwartek 20 czerwca odbył się wernisaż dwóch wystaw. Pierwsza z nich nazywa się „Na Papierze Bez Granic”, a pracowali nad eksponatami artyści z Trójmorza w Lublinie. W ramach festiwalu Europejski Stadion Kultury będzie można ją oglądać również przez trzy dni – od dzisiaj aż do niedzieli (21 – 23 czerwiec) bezpłatnie. A będzie ona dostępna w Biurze Wystaw Artystycznych aż do 21 lipca. Z kolei druga wystawa to malarstwo Doroty Skubisz z Przemyśla o dość przewrotnym tytule TAK i TAK. Tą wystawę pracownicy biura, na Sobieskiego w Rzeszowie otwierają równolegle z tą pierwszą (20 czerwca), wieczorem o godzinie 18, będzie ona przez trzy dni, podobnie – darmowa, a potem można ją będzie jeszcze oglądać prawie do końca lipca.

  Malarstwo Doroty Skubisz

  Dorota Skubisz, urodzona i mieszkająca w malowniczym Przemyślu, to artystka o bogatej i różnorodnej twórczości, która zachwyca nie tylko w kraju, ale również za granicą. Ukończyła studia w 1987 roku na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny), uzyskując dyplom w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem prof. Haliny Cader. Jej artystyczna ścieżka jest pełna sukcesów, wyzwań i fascynacji, które kształtowały jej wyjątkowy styl.

  Po ukończeniu studiów, Dorota rozpoczęła pracę jako instruktor plastyki, gdzie od 1992 do 2020 roku dzieliła się swoją pasją i wiedzą z młodszymi pokoleniami. Przez lata jej artystyczne zainteresowania obejmowały malarstwo, batik oraz rysunek. Jej prace były wystawiane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, w takich miastach jak Toruń, Przemyśl, Warszawa, Krasiczyn, Kraków, Bytom, Łomża, Gdańsk i Bolestraszyce, a także za granicą, w miejscach takich jak Debreczyn na Węgrzech oraz Paderborn w Niemczech.

  W połowie lat 90-tych Dorota odkryła batik – technikę pochodzącą z Dalekiego Wschodu, która, jak sama mówi, przypomina jej grafikę. „W batiku materia stawia swoje warunki, wosk rozlewa się, pęka i podbarwia. Odbywa się nieustanny dialog z tym, co ja chcę, a tym, co się dzieje inaczej. Trzeba dopuszczać przypadki, improwizować, a także myśleć negatywem, gdyż najciemniejsze miejsca to te nienamalowane. Końcowe prasowanie jest jak uwalnianie motyla z poczwarki… Albo nie-motyla…” – opisuje swoje doświadczenia z tą techniką. Po 20 latach fascynacji batikiem, Dorota zatęskniła za inną jakością koloru, co skłoniło ją do eksploracji nowych ścieżek artystycznych.

  Dorota zawsze była marzycielką, która w swojej twórczości oddaje głębię swoich emocji i przeżyć. „Najtrudniej pisać czy mówić o sobie i o tym, co jest własną twórczością. Zawsze byłam marzycielką – kiedyś więcej z ludźmi, teraz bardziej ze sobą i z psem. Kiedyś mój świat wypełniały dzieci, bajki i kolory, teraz jestem samotnikiem gadającym bardzo poważnie z tymi, których stwarzam. Ich świat jest moim światem – pełno w nim błękitów i prawie bez żółci. Nie wnikam, dlaczego…” – mówi artystka.

  Jej credo, zawarte w jednym zdaniu, brzmi: „…jest jeden świat i nasze marzenia, sny, pragnienia, wspomnienia i rzeczywistość istnieją w nim w taki sam niepojęty sposób, tworząc Jeden świat…” To filozoficzne podejście przenika jej twórczość, nadając jej głęboki i magiczny wymiar.

  Tytuł najnowszej wystawy Doroty Skubisz jest zapisem szczerości wobec siebie. Wszystkie obrazy, które powstały w ciągu ostatniego roku, są wynikiem impulsu, który znów przyszedł z Azji. Był to „iskierką w spojrzeniu skośnych oczu, delikatnym uśmiechu i harmonijnych dźwiękach guqin i erhu. Stał się całym gwiaździstym wszechświatem.” Dorota nie określa celu swojej artystycznej wędrówki, podkreślając, że najważniejsze jest to, że może postawić następny krok. „W końcu bez lęku stwierdzam, że wrażliwość jest piękna. Jest prawdziwie i jest magicznie.”

  Twórczość Doroty Skubisz to nie tylko obrazy, batiki i rysunki, ale przede wszystkim opowieść o marzeniach, pragnieniach i niezwykłej wrażliwości. Jej prace są odbiciem jej wewnętrznego świata, pełnego błękitów, głębokich emocji i nieustającej ciekawości. Artystka z Przemyśla pokazuje, że sztuka jest nie tylko wyrazem talentu, ale również sposobem na odkrywanie siebie i otaczającego nas świata.

  Wystawa Sztuki Współczesnej „Na Papierze Bez Granic” – twórczość artystów Trójmorza w Lublinie

  Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie zaprasza na 8. edycję Międzynarodowego Forum Artystycznego „Na Papierze Bez Granic… artyści Trójmorza – habitat 2024”. Wystawa, kuratorowana przez Jan F. Ferenc, Sławomir Plewko oraz Robert Rabiej, prezentuje twórczość artystów z 13 państw Inicjatywy Trójmorza: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Austria, Chorwacja, Słowenia, Grecja i Węgry. Tematem tegorocznej edycji jest „habitat”.

  Papier, będący nieodłącznym elementem w pracy artysty, odgrywa kluczową rolę w tej wystawie. Znany od ponad dwóch tysięcy lat, papier jest jednym z najważniejszych wynalazków, który przyczynił się do rozwoju sztuk pięknych. Jego wartość, różnorodność i nieograniczone możliwości zastosowania sprawiają, że pozostaje on medium niezwykle cenionym przez artystów na całym świecie. Praca na papierze nie wymaga specjalistycznego warsztatu, co pozwala na tworzenie przy pomocy dowolnych narzędzi i technik, wykorzystując unikalne właściwości papieru.

  Wystawa „Na Papierze Bez Granic… artyści Trójmorza – habitat 2024” ma na celu ukazanie różnorodności artystycznych realizacji wykonanych na papierze lub wykorzystujących papier jako medium i źródło twórczych inspiracji. Prace 63 artystów z państw Inicjatywy Trójmorza prezentują różnorodność koncepcji artystycznych, odmienność kulturową poszczególnych krajów oraz to, co je łączy – ponadczasowość i uniwersalne wartości.

  Kuratorzy wystawy:

  Jan F. Ferenc

  Sławomir Plewko

  Robert Rabiej

  Uczestnicy wystawy: Abrudan Ana-Maria – Rumunia, Katarina Balunowa – Słowacja, Krzysztof Bartnik – Polska, Marias Cacka – Łotwa, Iva Curic – Chorwacja, Janusz Jerzy Cywicki – Polska, Magdalena Cywicka – Polska, Emil Dobriban – Rumunia, Krunoslav Dundović – Chorwacja, Agnieszka Dudek – Polska, Eniko Dobriban Lini – Rumunia, Jan Ferenc – Polska, Admir Ganić – Słowenia, Ricardas Garbaciauskas – Litwa, Laura Gouke – Litwa, Jarosław Grulkowski – Polska, Milan Hnat – Słowacja, Agnieszka Jankowska – Polska, Vajdotas Janulis – Litwa, Michał Kawalec – Polska, Cezary Klimaszewski – Polska, Vasil Kolev – Bułgaria, Vaiva Kovieraite – Litwa, Danuta Kuciak – Polska, Li Bond (Liena Bondare) – Łotwa, Tomasz Malec – Polska, Zbigniew Liwak – Polska, Marcin Maron – Polska, Małgorzata Markowska – Polska, Mario Matoković – Chorwacja, Lech Mazurek – Polska, Grzegorz Dobiesław Mazurek – Polska, Michał Mikulski – Polska, Michał Misiak – Polska, Zoran Mise – Bułgaria, Tina Mohorowic – Słowenia, Grzegorz Mroczkowski – Polska, Marek Adam Olszyński – Polska, Erzsebet Palotay – Węgry, Sławomir Plewko – Polska, Robert Rabiej – Polska, Krzysztof Rukasz – Polska, Kate Seržāne – Łotwa, Marek Sibińsky – Czechy, Patrik Ševčík – Słowacja, Sebastian Smit – Polska, Katarzyna Solarska – Polska, Teofil Stiop – Rumunia, Mark Starel – Polska, Istvan Subicz – Węgry, Eva Šuster Orglež – Słowenia, Krzysztof Szymanowicz – Polska, Krzysztof Tomalski – Polska, Paweł Warchoł – Polska, Anna Waszczuk – Polska, Agnieszka Wasiak – Polska, Tomasz Westrych – Polska, Jacek Wierzchoś – Polska, Grzegorz Więcek – Polska, Renata Wota – Polska, Joa Zak – Polska, Agnieszka Zawadzka – Polska, Olga Ząbroń – Polska.

  Wernisaż wystawy odbędzie się 20 czerwca 2024 roku o godzinie 18:00. Dzień później, 21 czerwca o godzinie 15:00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 21 do 23 czerwca w godzinach 10:00 – 17:00 w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna do 21 lipca, codziennie od 12:00 do 19:00. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, która pozwoli zanurzyć się w świat papieru jako medium artystycznego i docenić jego nieograniczone możliwości. Zapraszamy do odkrywania niezwykłych prac i twórczych wizji artystów z całego regionu Trójmorza!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com