czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Dzisiaj uczniowie polskich szkół kończą rok szkolny, otrzymują świadectwa i rozpoczynają wakacje!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  21 czerwca to data, którą w tym roku uczniowie w Polsce wyczekują z niecierpliwością. Zakończenie roku szkolnego to nie tylko moment, kiedy uczniowie otrzymują swoje świadectwa, ale także czas podsumowań, refleksji i planów na przyszłość. Dla wielu jest to symboliczne zamknięcie jednego etapu życia i otwarcie nowego. To także chwila wytchnienia po miesiącach intensywnej nauki, egzaminów i szkolnych obowiązków.

  Każda szkoła ma swoje unikalne tradycje związane z zakończeniem roku szkolnego. Uroczyste apele, wręczenie świadectw, dyplomów i nagród to tylko niektóre z elementów tego dnia. W wielu placówkach odbywają się także występy artystyczne przygotowane przez uczniów, które stanowią doskonałą okazję do zaprezentowania swoich talentów przed całą społecznością szkolną.

  Uczniowie kończący szkołę podstawową lub średnią często żegnają się ze swoimi nauczycielami i kolegami w szczególnie emocjonalny sposób. Nierzadko towarzyszą temu łzy wzruszenia, gdyż jest to moment rozstania z miejscem i ludźmi, z którymi spędzili znaczną część swojego życia.

  Zakończenie roku szkolnego to także czas refleksji nad tym, co udało się osiągnąć, jakie cele zostały zrealizowane, a jakie wyzwania jeszcze przed nami. Dla uczniów jest to moment, aby spojrzeć wstecz na miniony rok, ocenić swoje postępy i zastanowić się nad tym, co mogą poprawić w przyszłości.

  Nauczyciele również dokonują bilansu minionego roku. Analizują swoje metody nauczania, sukcesy i porażki, a także planują, jak jeszcze lepiej przygotować swoich uczniów do przyszłych wyzwań. To także czas na podziękowania – zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Wzajemne wsparcie, trud włożony w edukację i rozwój uczniów są doceniane i nagradzane.

  Wakacje to czas odpoczynku, regeneracji sił i nabrania energii na kolejny rok szkolny. Wielu uczniów ma już zaplanowane wakacyjne wyjazdy, obozy sportowe czy artystyczne, które pozwolą im rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Inni wybierają spędzenie tego czasu w domu, korzystając z możliwości relaksu i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

  Dla niektórych uczniów wakacje to także czas pracy – sezonowej lub dorywczej. To doskonała okazja, aby zarobić własne pieniądze, nauczyć się odpowiedzialności i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.

  Mimo że zakończenie roku szkolnego to czas odpoczynku, wielu uczniów i nauczycieli już teraz myśli o nadchodzącym roku szkolnym. Plany i cele na przyszłość są nieodłącznym elementem tego okresu. Uczniowie starszych klas przygotowują się do egzaminów końcowych, matur czy testów kompetencyjnych, które będą miały decydujący wpływ na ich dalszą edukację i karierę zawodową.

  Nauczyciele z kolei analizują nowe programy nauczania, planują lekcje i przygotowują materiały edukacyjne, które pomogą uczniom w osiągnięciu jak najlepszych wyników.

  Ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. Pandemia COVID-19 wprowadziła wiele zmian w systemie edukacji, zmuszając do nauki zdalnej i hybrydowej. Zakończenie roku szkolnego w takich warunkach było wyzwaniem, ale również okazją do docenienia elastyczności i determinacji wszystkich zaangażowanych stron.

  W tym kontekście zakończenie roku szkolnego 2024 jest szczególnie wyjątkowe. Powrót do normalności, możliwość ponownego spotkania się na żywo i wspólne świętowanie sukcesów jest nie tylko symbolem zwycięstwa nad trudnościami, ale także nadzieją na lepsze, bardziej stabilne czasy.

  Zakończenie roku szkolnego to nie tylko formalność, ale przede wszystkim ważny moment w życiu każdego ucznia i nauczyciela. To czas refleksji, podsumowań i planowania przyszłości. Dla jednych to chwila wytchnienia po intensywnym roku pracy, dla innych moment przygotowań do nowych wyzwań. Niezależnie od tego, jak spędzamy ten czas, warto pamiętać o jego znaczeniu i wykorzystać go jak najlepiej, aby wrócić z nową energią i zapałem do nauki i pracy w kolejnym roku szkolnym.

  Rok szkolny 2023/2024 dobiegł końca, również w Publicznym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie. Nadszedł czas podsumowań oraz snucia planów na przyszłość. Uczniowie tego wyjątkowego liceum mają powody do dumy – niektórzy z nich zdołali zmniejszyć liczbę obowiązków, zwolnić się z części egzaminów maturalnych, a nawet zapewnić sobie miejsca na wymarzonych kierunkach studiów. Wszystko to osiągnęli na długo przed ukończeniem szkoły średniej.

  Ostatnie miesiące były wyjątkowo owocne dla społeczności ALO. Szkoła utrzymała status Srebrnej Szkoły Rankingu „Perspektyw”, co świadczy o jej wysokim poziomie edukacyjnym. Uczniowie liceum zdobywali czołowe miejsca w prestiżowych olimpiadach przedmiotowych, co nie tylko przyniosło im wiele radości, ale także otworzyło drzwi do prestiżowych uczelni.

  ALO liczy zaledwie 270 uczniów, ale aż czworo z nich uzyskało tytuł finalisty olimpiad zakończonych w 2024 roku. Wśród tych wyróżnionych są Dominik Pondo (XLVIII Olimpiada Języka Angielskiego), Michał Wierzbiński (XXXI Olimpiada Informatyczna), Hanna Marszałek (LIV Olimpiada Literatury i Języka Polskiego) oraz Krzysztof Gawlik (VIII Olimpiada Statystyczna). Co ciekawe, są to uczniowie drugich i trzecich klas, co oznacza, że już teraz, na długo przed maturą, mogą cieszyć się swoimi osiągnięciami.

  Uzyskanie tytułu finalisty lub laureata olimpiady przynosi wiele korzyści. Najważniejszą z perspektywy licealisty jest zwolnienie ze zdawania matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym z danego przedmiotu, co automatycznie daje 100% wynik na świadectwie maturalnym. Ponadto, tytuł finalisty ułatwia dostanie się na wymarzone studia. Dominik Pondo, rozpoczynając naukę w ALO, miał jasny cel: wygrać olimpiadę, aby nie martwić się maturami i zmniejszyć stres związany z rekrutacją na studia. I rzeczywiście, taka strategia otwiera mu drzwi do wielu kierunków, w tym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  Jak wyglądała olimpijska rywalizacja z perspektywy finalistów ALO? Dominik Pondo podkreśla, że Olimpiada Języka Angielskiego to nie tylko indeksy, ale również wartościowe lektury, które okazały się zrozumiałe i cenne dla współczesnego czytelnika. Krzysztof Gawlik, finalista Olimpiady Statystycznej, już teraz może cieszyć się z indeksów na niektóre kierunki studiów na AGH.

  Kulisy przygotowań do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odsłania Hanna Marszałek. ‘

  „Do olimpiady naprawdę mocno się przyłożyłam, poświęciłam wiele czasu na naukę. Albo siedziałam w książkach, albo oglądałam opracowania lektur na YouTube. Każdy etap olimpiady wiązał się z mieszanymi odczuciami – stres i strach przed niepowodzeniem, ale również ekscytacja i duch rywalizacji”

  – wspomina Hanna.

  Dzięki temu zdobyła cenne doświadczenie i doszlifowała swoje umiejętności z zakresu pisania, wypowiadania się, gramatyki i literatury.

  Nie tylko obecni uczniowie ALO mają powody do dumy. Tegoroczna absolwentka Aleksandra Balicka zdobyła tytuł laureatki XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, co dało jej bezpośredni wstęp na tę uczelnię. Ola podsumowuje swoje doświadczenia słowami wdzięczności dla wszystkich, którzy wspierali ją w tej podróży.

  Po roku pełnym wyzwań i sukcesów nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Uczniowie ALO mogą teraz cieszyć się wakacjami, nabierając sił na kolejne wyzwania, które czekają na nich w przyszłym roku szkolnym. Dla wielu z nich przyszłość rysuje się w jasnych barwach, pełna nowych możliwości i sukcesów.

  Dzisiaj, to w Pstrągowej odbyło się wojewódzkie zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Na uroczystościach pojawiła się Wojewoda Teresa Kubas-Hul oraz podkarpacka kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół w Pstrągowej. W programie, o 8 godzinie na początku odprawiono Mszę Świętą w kościele pw. Św. Józefa Robotnika w Pstrągowej, poprzedzającą uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.

  Na zakończenie roku szkolnego uczniom można życzyć szczęśliwych wakacji i dobrego odpoczynku. Aby wakacje były czasem relaksu i regeneracji po intensywnym roku szkolnym. Oby przyniosły wszystkim mnóstwo przygód i niezapomnianych chwil. Aby każda podróż była bezpieczna – a po zasłużonym odpoczynku by powrócić do nowych obowiązków, od nowego roku szkolnego 2024/2025 pełnym uśmiechu, pozytywnej energii, dobrego nastawienia. Niech wakacje będą czasem radości i odkrywania nowych pasji, a nowy rok szkolny by przyniósł wiele kolejnych sukcesów i zadowolenia z siebie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com