czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Dyskusyjny Klub Filmowy „KLAPS” obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz – swoje 65-lecie!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie z okazji 65-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KLAPS”. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się 24 czerwca 2024 roku (poniedziałek) i będzie wspaniałą okazją do uczczenia długiej i bogatej historii jednego z najstarszych klubów filmowych w Polsce. W programie uroczystości znajdą się zarówno elementy wystawiennicze, jak i projekcja niezwykłego filmu niemego z towarzyszeniem muzyki na żywo.

  Program Jubileuszowego Spotkania

  Godzina 18:00 – Otwarcie wystawy „Pola Negri i początki starego kina”

  Wystawa, przygotowana ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Toruniu oraz Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, a także przez Monikę Zając-Czerkies, głównego instruktora WDK w Rzeszowie, poświęcona jest jednej z największych gwiazd kina niemego – Poli Negri. Eksponaty i archiwalia prezentowane na wystawie ukazują fascynujące początki kina, gdy Pola Negri zaczynała swoją międzynarodową karierę, zdobywając sławę i uznanie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wystawa jest nie tylko hołdem dla jej talentu, ale także podróżą w czasie, która pozwala zrozumieć, jak wielki wpływ miała na rozwój kina.

  Godzina 19:00 – Projekcja filmu niemego „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z muzyką na żywo w wykonaniu Zespołu „Czerwie”

  Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie projekcja filmu niemego z 1918 roku pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, w reżyserii Eugena Illésa. Ten dramatyczny obraz opowiada historię miłości Mani Walkowskiej, młodej pracownicy fabryki papierosów, i utalentowanego kompozytora Hansa. Film jest jednym z pierwszych niemieckich filmów, w których wystąpiła Pola Negri po wyjeździe z Polski. Przez wiele lat uznawany za zaginiony, film został odnaleziony i zrekonstruowany, co czyni tę projekcję niezwykle wyjątkowym wydarzeniem.

  „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” – Klasyka Kina Niemego

  Film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” to poruszający dramat niemy, który został wyprodukowany w Niemczech w 1918 roku. Opowiada historię Mani Walkowskiej, młodej pracownicy fabryki papierosów, która zostaje modelką na plakacie reklamowym i zakochuje się w utalentowanym kompozytorze Hansie van den Hofie. Ich miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę, gdy bogaty mecenas sztuki, Morelli, zaczyna zabiegać o względy Mani i wykorzystuje swoje wpływy, by zniszczyć karierę Hansa.

  Film, przez lata uznawany za zaginiony, został odnaleziony w 2006 roku przez prywatnego kolekcjonera z Czech, który zaoferował jego sprzedaż Filmotece Narodowej. Okazało się, że to jedyna znana kopia tego filmu na świecie, co czyni jego projekcję prawdziwą gratką dla miłośników kina niemego i wielbicieli talentu Poli Negri.

  Muzykę na żywo podczas projekcji zapewni Zespół „Czerwie”, którego dynamiczne i emocjonalne wykonania doskonale komponują się z atmosferą niemych filmów, tworząc niezapomniane wrażenia audiowizualne.

  Wszyscy chętni do udziału w jubileuszowym spotkaniu mogą wybrać się tego dnia, o wieczornej porze do Galerii i Sali Widowiskowo-Kinowej WDK w Rzeszowie, przy ul. Stefana Okrzei 7. Na projekcję filmu obowiązują wejściówki w cenie 12 zł, które można nabyć w kasie biletowej WDK. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

  65-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KLAPS” to doskonała okazja, aby zanurzyć się w świat starego kina i uczcić historię jednego z najważniejszych klubów filmowych w Polsce. Zapraszamy wszystkich miłośników filmu do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które łączy tradycję z nowoczesnością i pozwala docenić niezwykłe dziedzictwo kina niemego.

  Do zobaczenia 24 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com